Druhy keramických pecí a jejich výběr

img

Zařizujete-li hobby keramickou dílnu, bez pořízení keramické pece se neobejdete. Díky peci je možný výpal, důležitý pro přeměnu hmoty v keramiku. Už volba samotného typu hmoty je jedním z faktorů, které mají vliv na výběr vypalovací pece. V keramickém řemesle se využívají nejrůznější druhy pecí vhodné pro různé typy technologických postupů. S konkrétním výběrem by vám měl poradit zkušený prodejce pecí, který bývá zpravidla současně i keramikem. Podle jakých parametrů se keramické pece vybírají a jaké typy existují?

Výběr keramické pece – zkušený prodejce poradí

Základem správného výběru keramické pece je volba zkušeného prodejce. Prodejci keramických pecí bývají obvykle také keramici, kteří se v jednotlivých typech pecí a jejich specifikách vyznají. Nejen, že by vám měli dané zařízení prodat, ale rovněž by vám měli předat cenné rady. Tito prodejci jsou rovněž schopni zajistit kompletní vybavení keramické dílny, od hrnčířských kruhů po nástroje a materiál.

Čtěte také:

Raku keramika 1. díl: tradiční řemeslo v harmonii čtyř živlů

Častým problémem však je, že zařízení keramické dílny mají obvykle na starosti osoby, které nemají s keramikou vůbec nic společného, zařizují jen správní či ekonomické úkony. Tomu se snažte vyhnout a hned od samotného začátku předejte své požadavky profesionálům. Při zařizování hobby keramické dílny po vás nikdo nemůže chtít, abyste byli odborníky v keramickém řemesle a znali veškeré problémy, spojené s výběrem keramické pece.

Vhodným výběrem prodejce profesionála, který vám s výběrem keramické pece pomůže, se vyhnete častým problémům. Ty v mnoha případech vedou k nefunkčnosti celé dílny. Následky se řeší velmi dlouho a škody bývají neúměrné ušetřené investici. Na českém keramickém portále naleznete přehlednou databázi keramiků, kteří prodávají keramické pece a další vybavení. Webů, které se keramice blíže věnují, je několik, příkladem je obchod a magazín ARTkeramika.cz. Prohlédnutím katalogu keramiků a prodejců by měl výběr vaší nové pece vždy začínat.

Keramické pece – parametry

Na trhu jsou k sehnání keramické pece nejrůznějších typů. Jejich výběr závisí především na užívané technologii výroby keramiky s ohledem na konkrétní materiál. Jedním ze základních parametrů při výběru keramické pece je zdroj vytápění. Nejrozšířenější jsou pece elektrické, jelikož nabízí snadnější a bezpečnější ovládání, plynové jsou výkonné, ovšem díky náročnosti a požadavkům na odvětrávání méně rozšířené. Samotnou kategorií jsou keramické pece na dřevo.

Důležitým parametrem je maximální teplota výpalu. Každý materiál může mít vypalovací teplotu jinou, proto je třeba vybrat takovou pec, která bude schopna konkrétní materiál vypálit správným způsobem.

Keramické pece se vybírají rovněž podle velikosti. Malé pece do 60 l jsou ideální pro domácí hobby použití, pro potřeby řemeslníků či keramických dílen se doporučují pece o objemu nad 75 l.

Elektrické pece

Nejrozšířenějším typem keramických pecí jsou pece elektrické. Tato kategorie se však rozděluje do celé řady menších kategorií v závislosti na konstrukci a využití. Pojďme si jednotlivé typy elektrických pecí blíže představit.

Poklopové pece

Poklopové pece o velikosti 60 až 100 litrů jsou nejrozšířenějším a nejvíce distribuovaným typem keramických pecí. Jak z názvu vyplývá, vybaveny jsou horním poklopem, který umožňuje přístup k peci. Právě otvorem pod poklopem se do pece výrobky k vypálení vkládají. Poklopové pece se liší se v mnoha detailech a je úkolem prodejce, aby na základě vašich potřeb a požadavků vybral ten správný model.

Komorové pece

Dražším typem vypalovacích pecí jsou pece komorové. Mají své příznivce i odpůrce, ostatně jako každý další segment nabídky. Komorové pece doporučujeme spíše až zákazníkům s vyššími nároky na technologický proces výroby. Komorové pece disponují řadou regulátorů, jejich obsluha však vyžaduje větší míru znalostí. Příkladem regulátorů jsou škrticí klapky, které mohou být u některých typů řízeny i automaticky.

Velkým plusem komorových pecí je rozložení teploty. Především u materiálů, které mají minimální tepelný rozptyl, se hodí pec, která dokáže pálit co nejvíc vyrovnaně, bez ohledu na své založení. Rozdíly mezi „utaženou“ a volnou pecí mohou být velmi vysoké. Někteří výrobci sice udávají rozdíl +/- 5°C, ale měří pec prázdnou, maximálně osazenou sety a vystavěnou na patra. To je velmi zavádějící.

Pro nejnáročnější zákazníky jsou určené komorové pece se spirálami na trubkách. Jde o dražší pece, které při běžném hobby využití prakticky postrádají svůj význam. Ideální jsou pro ty, kteří vyžadují náročnou technologii výroby keramiky.

Další typy keramických pecí

Kromě poklopových a komorových keramických pecí existuje i celá řada dalších typů, zmiňme některé z nich:

  • Vozokomorové pece – jde o komorové pece, vybavené pohyblivým dnem, které zajíždí do pece. Vozokomorové pece jsou vhodné pro složité typy vsázky.
  • Zvonové pece – nasazují se na výrobek, lze použít jak na velké neforemné předměty, tak malé, složité.
  • Speciální pece pro kombinování technik – umožňuje vypalování keramiky i spékání skla, ovšem jen na hobby úrovni. Je třeba počítat s kompromisy.
  • Pece na plyn
  • Pece na dřevo
  • Pece k žíhání
  • Pece na raku keramiku

Raku pece

Malé raku pece jsou také velmi oblíbeným artiklem, a to především ve sféře zájmových organizací. Raku výpaly jsou totiž i jistým druhem společenské zábavy. Sounáležitost na procesu výroby a rychlý výsledek, takový způsob tvorby je v současnosti velmi žádaný.

Raku keramika má také výchovnou povahu, seznamuje s procesem využití přírodních živlů i s prací s živým plamenem. Rychlý výsledek je poučný a zaujme i osoby, které nejsou schopny udržet pozornost po delší dobu.

Výroba keramiky je stále se rozvíjející tradiční řemeslo, které díky moderním technologií umožňuje kvalitní a často i jednoduchý výrobní postup. Pece pro vypalování keramiky se vyrábí v neskutečném množství různých provedení a konstrukcí. Před nákupem konkrétní pece vždy své nápady a představy konzultujte s profesionálem a teprve až poté se odhodlejte k samotnému nákupu nové pece.

Přejeme spoustu krásných vypálených výtvorů a správný výběr při zařizování keramické dílny!Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.