Sluneční brýle nám mohou i ublížit. Jak vybrat kvalitní sluneční brýle a na co si dávat pozor?

Sluneční brýle nám mohou i ublížit. Jak vybrat kvalitní sluneční brýle a na co si dávat pozor?
23. 06. 2025

Sluneční brýle – je to stylový doplněk nebo nutnost pro zdraví očí? Možná vás překvapí, že sluneční brýle mohou být i škodlivé. Záleží totiž na tom, co si na oči nasadíme. Pokud víme, jak vybírat, mohou být velkým pomocníkem. Ale v případě, že sáhneme vedle, můžeme si dokonce i ublížit. Na co se tedy při nákupu slunečních brýlí zaměřit? A na co si dát pozor?

Když začne svítit slunce, většina z nás automaticky sahá po slunečních brýlích. Ať je léto nebo zima. Jenže málokdo přemýšlí o tom, že ne každé brýle jsou pro oči bezpečné. A rozhodně to není jen o designu nebo značce – klíčem je ochrana, kterou ve skutečnosti poskytují. 

Sluneční brýle: Životně nezbytný UV filtr

To nejdůležitější, co by měly sluneční brýle umět, je chránit oči před UV zářením. A tady pozor – ne všechny tmavé brýle nás mohou skutečně ochránit. Právě naopak. Levné tmavé brýle bez kvalitního UV filtru mohou oči jen „ošálit“ – UV záření jde stále k očím, aniž bychom si to uvědomovali. Pokud brýle nemají ochrannou vrstvu proti UV paprskům, je to, jako byste měli oči na slunci naplno otevřené. Pokud tedy budete kupovat nové sluneční brýle, pak výhradně takové, které mají UV400 – to je záruka, že škodlivé paprsky k vašim očím vůbec nedorazí.

Čtěte také:

Irisdiagnostika: Co všechno lze vyčíst z očí?

Fototerapie pomůže při nedostatku slunečního světla

Jak vybrat kvalitní sluneční brýle? Volit můžete podle mnoha parametrů

Polarizační sluneční brýle

Hovoří se o nich především v souvislosti s řízením automobilu, ale rádi je mají taky třeba rybáři nebo sportovci. Polarizační brýle totiž dokáží skvěle filtrovat odlesky – třeba z mokré silnice nebo vodní hladiny. Polarizační filtr snižuje únavu očí a zlepšuje kontrast. Ovšem má i svá "ale" – třeba při pohledu na displej může docházet ke zkreslení. Pokud trávíte hodně času s mobilem nebo koukáte do navigace, dejte si na to pozor. Rovněž nekvalitní sluneční brýle (ať už polarizační či nikoliv) bez dostatečné UV ochrany mohou oči oklamat – díky tmavému sklu se zornice rozšíří a do oka tak pronikne ještě více škodlivého záření. Místo ochrany tak paradoxně dochází k většímu poškození sítnice než při pohledu do slunce bez brýlí.  

Sluneční brýle nejsou jen o módě a vzhledu

U slunečních brýlí bychom rozhodně neměli řešit na prvním místě značku a design. To je až ta poslední věc, na kterou se můžeme zaměřit. Ve vybraných slunečních brýlích bychom se měli cítit především pohodlně a neměly by nás nikde tlačit nebo sjíždět z obličeje. Mělo by jít o kvalitní produkt. A roli hraje i barva skel: šedá je univerzální, nezkresluje barvy a je skvělá do města. Hnědá a oranžová pomáhá v přírodě nebo při sportu, zlepšuje hloubku a kontrast. Každý odstín má svoje výhody, takže je dobré přemýšlet i nad tím, kam brýle berete a co od nich čekáte.

Na léto si pořiďte nové a skutečně kvalitní sluneční brýle

Sluneční brýle pro nejmejší

Když jde o děti, je výběr slunečních brýlí ještě složitější. Dětské oči jsou totiž citlivější a UV záření tak na ně působí intenzivněji. Co je ale zásadní – brýle pro děti nejsou hračka. Rozhodně se proto nevyplatí kupovat je jen podle roztomilého motivu v hračkářství nebo drogerii, kde často chybí jakákoli ochranná certifikace. Hledejte brýle s označením UV400 a s pružnými obroučkami, které vydrží i pád na zem. Děti si brýle často sundávají, ohýbají a testují jejich limity, takže kromě ochrany je nutné myslet i na odolnost a pohodlí. Ideální jsou také lehké, nelámavé materiály a tvar, který dobře sedne na menší obličej. 

Alternativa slunečních brýlí

Sluneční brýle nejsou jen stylový doplněk – jejich hlavním úkolem je chránit zrak. Ale stejně jako vám mohou pomoct, mohou i škodit, když sáhnete vedle. Přesto ne každý je fanouškem slunečních brýlí. Někdo je jednoduše nemá rád, jiný je zase třeba na obličeji nesnese. Jak tedy chránit zrak v takovém případě? Jednou z možností jsou klobouky nebo kšilty – ideálně s širokou krempou, která stíní obličej a oči. Další variantou může být speciální kosmetika s UV ochranou určená přímo pro oční okolí. I když tohle řešení nemá tak silný efekt jako kvalitní sluneční brýle, může v některých situacích pomoci. Může být alespoň částečná alternativa.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Sluneční brýle nám mohou i ublížit. Jak vybrat kvalitní sluneční brýle a na co si dávat pozor?

RE: Sluneční brýle nám mohou i ublížit. Jak vybrat kvalitní sluneční brýle a na co si dávat pozor?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.