Nachystat chutné a zdravé svačiny pro děti není žádná alchymie. Chce to jen cvik!

img
28. 04. 2017 Přečteno: 1436x

Zdravá svačina by měla být důležitým stavebním kamenem každého jídelníčku. Zejména u malých dětí může přispět ke správnému vývoji či zdravému růstu a k udržení energie po celý den. Věřte tomu, že existuje spousta chutných variant, díky kterým se svačina může stát oblíbenou součástí dne i vašich dětí.

Přemýšlejte už při nákupu

Zní to jednoduše, ale je nutné si uvědomit, že už pří vkládání surovin do nákupního košíku vlastně začínáte s plánováním jídelníčku. Alespoň ze začátku si vyčleňte na nákup dostatek času, abyste mohli pročíst etikety, a pečlivě promyslet dostupné kombinace. Klidně vezměte na nákupy i své děti, jen s nimi zastavte místo regálů se sladkostmi v oddělení ovoce a zeleniny. Jak jistě tušíte, sehrají při chystání zdravé svačiny velkou roli.

Čtěte také:

Obezita nejen u dětí pohledem celostní medicíny

Dbejte na to, aby dítě jedlo dostatek ovoce a zeleniny

Doporučuje se, že by dítě mělo sníst nejméně pět až deset kousků ovoce a zeleniny denně, protože mimo přídělu vitamínů A a C snižuje ovoce a zelenina i riziko srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku a dokonce rakoviny. V dnešní době supermarkety nabízejí nepřeberné množství plodů z různých koutů světa. Dětem jistě nebude dělat problém si vybrat a vyzkoušet něco nového. Navíc budou vědět, co doma najdou v zásobě a mohou si později říct, na co zrovna mají chuť. To samozřejmě platí i o výběru příchutí mléčných výrobků, ovocných šťáv či zdravých tyčinek.

Důležitá je pestrost a řád

Mnoho rodičů si myslí, že naučit děti jíst zdravé produkty je marný boj. Aby ten váš byl úspěšný, zkuste ke svačině nabízet minimálně dvě odlišné varianty svačin - sladkou a slanou. Snažte se omezit potraviny s vysokým obsahem soli nebo tuku, jako jsou oblíbené brambůrky, čokoláda a bonbóny. Myslete na to, že zdravá svačina rozhodně nenahrazuje snídani či jiné hlavní jídlo, a neměla by být servírována za odměnu. Naopak by její servírování mělo mít pevný řád. Není dobrý nápad nechat malé dítě svačit kdykoliv bude chtít. Stanovte si časy mezi hlavními jídly, které přibližně dodržujte. U dětí školního věku se přesvědčte, že mají dostatek jídla na celý den a samozřejmě i to, že si svačinu odnáší s sebou do školy.

Vše „zdravé“ nemusí být zdravé

Rozhodně nespoléhejte na to, že výrobky určené přímo pro děti jsou vždy zárukou zdravé svačiny. Nedávno to ukázal i případ dětské šunky, ze které se vyklubal pouhý marketingový tah. Velký problém v sobě všeobecně skrývají slazené limonády, kterých je na trhu k dostání nepřeberné množství. Snažte se vždy koupit ty s nejnižším obsahem cukru nebo ještě lépe džusy bez jeho přídavku.

Děti, kterým servírujete slazené nápoje, konzumují více kalorií a mají tak větší předpoklad k obezitě. Z mléčných výrobků jsou velkým strašákem tavené sýry, které se vyrábí za pomocí tavících solí, přičemž jejich obsah je tak vysoký, že po pár trojúhelníčkách může dítě dosáhnout maximální doporučené denní dávky soli. Dokonce ani současná móda sójových nápojů má význam z hlediska zdraví jen pro ty, kteří z nějakého důvodu nemohou pít mléko živočišného původu.

Naše tipy na zdravé svačiny pro děti

  • Neomezujte se pouze na syrové ovoce, ale zvažte i mražené, konzervované nebo sušené. Není nic jednoduššího než ke svačině připravit ovocný salát. Můžete také ovoce rozmixovat a přidat jogurt nebo mléko. A takovou domácí přesnídávkou jistě nepohrdnou mladší ani starší děti.
  • I se zeleninou se dá vymyslet ledacos. Určitě i vy zavzpomínáte na to, jak maminka strouhala mrkev pokapanou citrónem. Novým a chutným trendem v českém prostředí je snadná cizrnová pomazánka hummus nebo guacamole z avokáda. Děti budou tyto pomazánky milovat!
  • Mléčné výrobky jsou bohatým zdrojem vápníku, který děti potřebují pro zdravý růst kostí. Nízkotučný jogurt s čerstvými kousky ovoce je rychlou, a snadno dostupnou volbou. V letních dnech můžete děti potěšit i jeho mraženou verzí.
  • Samozřejmě i pečivo má své zdravé alternativy. Inspiraci můžete hledat v zahraniční kuchyni – mexická přispěla pšeničnými plackami zvanými tortilla, asijská je proslulá rýžovými koláčky a plackami, ale i v běžné české pekárně vyberete celozrnné bagety, chlebové tyčinky nebo preclíky.
  • Ptáte se, co namazat na pečivo? Vyzkoušejte například arašídové máslo! Je sice zdánlivě velmi tučné, ale rozhodně zdravější než klasické máslo z mléka. I nízkotučný tvaroh ozdobený bylinkami udělá velkou službu. A pokud máte doma malého milovníka ryb, pak bude „rybičková“ pomazánka jasným favoritem.
  • Pitný režim dětí je nutné kontrolovat po celý den. Hlavním nápojem by měla být samozřejmě voda, protože neobsahuje cukr ani kalorie. Jestliže jsou děti zvyklé na slazené nápoje, můžete do ní přidávat sladké druhy ovoce nebo citrusy. Nezapomínejte na nízkotučné mléko s klíčovým vitamínem D a vápníkem. U džusů se přesvědčte, že jsou ze 100% ovocné šťávy nebo rovnou připravujte domácí.


Napsat komentář: Nachystat chutné a zdravé svačiny pro děti není žádná alchymie. Chce to jen cvik!

RE: Nachystat chutné a zdravé svačiny pro děti není žádná alchymie. Chce to jen cvik!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.