Divadlo Kalich láká na muzikály či oblíbené komediální dvojice

img
02. 09. 2016 Přečteno: 1381x

Ani nemusíte žít v Praze, abyste o něm slyšeli. Pražské Divadlo Kalich totiž patří k nejoblíbenějším a nejvíce navštěvovaným divadlům u nás. Přestože existuje teprve od roku 1999, na tuzemské divadelní scéně si Divadlo Kalich vydobylo pevnou pozici. Oporou divadla jsou sice muzikálová představení, ovšem činoherní inscenace tu rozhodně nejsou na druhé koleji, o čemž svědčí zástup známých hereckých osobností.

Bára Basiková jako slavná francouzská hrdinka Johanka z Arku. S větrnými mlýny bojující Don Quijote alias Jiří Lábus a jeho věrný společník Oldřich Kaiser coby Sancho Panza. Nebo příběh o baronce a její služce, který divákům zprostředkují Eva Holubová a Zuzana Bydžovská. Tím však výčet znamenitých herců, na které diváky láká Divadlo Kalich, rozhodně nekončí.

Asi nejčastěji byste na jevišti mohli vidět Janu Paulovou, Pavla Zedníčka či Davida Suchařípu, kteří hrají hned v několika inscenacích. Divadlo Kalich přilákalo na svá prkna také Jiřího Bartošku, Ivanu Chýlkovou či Báru Hrzánovou. Pokud tedy chcete vidět vynikající herecké osobnosti naživo, Divadlo Kalich je tou správnou adresou.

Divadlo Kalich: Ze skladiště vyrostla moderní scéna

A kde se vlastně Divadlo Kalich nachází? Přímo v samotném centru Prahy, na ulici Jungmannova v městské části Nové Město. Budova číslo 22, kde má Divadlo Kalich svou scénu, byla také v minulosti využívána pro divadelní účely. Zakladatelé divadla ale museli vyvinout hodně úsilí, aby navázali na zdejší divadelní tradici – v 90. letech minulého století byla totiž budova zchátralá a nacházelo se v ní skladiště.

Michal Kocourek, zakladatel divadla a jeho dosavadní ředitel, a další se však zasadili o to, aby ze zchátralého skladiště vzniklo divadlo evropské úrovně. Divadlo Kalich je totiž moderní scéna s bezbariérovým přístupem. Co se ale týká hlediště, je divadlo spíše komornějšího rázu.

Kalich zahajoval shakespearovskou klasikou

Už svým premiérovým představením v roce 1999 Divadlo Kalich určilo své umělecké směřování do dalších let. Divadlo Kalich totiž svou existenci zahájilo muzikálem Hamlet. A právě muzikály se v průběhu času staly velkou výsadou divadla. Mezi úspěšná a oblíbená muzikálová představení, které Divadlo Kalich v minulosti uvádělo, patří například Krysař, Jack Rozparovač, Touha, Robin Hood či muzikál pro děti Bílý dalmatin.

A na skvělé muzikály láká Divadlo Kalich stále. V současném repertoáru má například jeden z nejúspěšnějších muzikálů na české scéně – Johanku z Arku. Tento muzikál, v němž v roli Johanky vystupuje buď Bára Basiková, Radka Špáňová či Lucia Šoralová, měl obnovenou premiéru v roce 2009.

Pohledné choreografie i oceněné osobnosti

V muzikálech, které uvádí Divadlo Kalich, bývá také perfektně zvládnutá choreografie. Tu diváci ocení například při světově známých muzikálech, jakými jsou Pomáda, Horečka sobotní noci či rodinný muzikál pro všechny generace Mauglí. Kvalitu těchto představení dokazuje fakt, že choreografie u těchto tří zmíněných muzikálů zvítězily v letech 2012-14 v anketě s názvem Jiný umělecký počin roku, kterou organizuje server i-divadlo.cz a hlasují zde samotní divadelní příznivci. Muzikál Pomáda se navíc může pochlubit dalším oceněním, Jan Kříž totiž v roce 2012 získal prestižní cenu Thálie za mimořádný výkon v roli Dannyho Zuka.

Dalším muzikálem v repertoáru divadla je Osmý světadíl. Na něj byste měli vyrazit, pokud máte rádi slovenskou hudební skupinu Elán. Muzikál totiž stojí právě na hitech této kapely, které doprovázejí příběh volně inspirovaný románem Alexandra Dumase ml. Zajít můžete také na muzikál Tajemství, v tomto případě byste si ovšem měli pospíšit. Druhý muzikál Daniely Landy Divadlo Kalich uvedlo znovu na svůj repertoár v únoru 2015, k vidění však má být pouze dvacet repríz.

A co Divadlo Kalich připravuje do budoucnosti? Na 11. září 2015 je naplánovaná premiéra muzikálu Atlantida, který je postaven na nejznámějších písních slovenského zpěváka Mira Žbirky. V hlavních rolích se představí například Jan Kříž, Zbyněk Fric či Tomáš Savka, který získal cenu Thálii za rok 2014 v kategorii muzikál a opereta. Savka tedy už dávno není známý pouze účastí ve finále televizní soutěže Česko hledá Superstar, naopak v muzikálových představeních patří k vyhledávaným umělcům.

Činohradivadla Kalich nabízí hlavně komedie

Muzikály, jsou sice pro Divadlo Kalich oporou, ale vysoké kvality dosahují i činoherní představení. Ty lákají diváky především na výborné obsazení známými hereckými osobnostmi. Divadlo Kalich má na svém repertoáru především komedie, o smích ve zdejším divadle tedy rozhodně není nouze.

Mezi zmíněné komedie patří například Moje hra od Petra Novotného, který použil pseudonym Petr Abraham. V ní se na jevišti potkávají například Jiří Bartoška, Nina Divíšková či Zuzana Bydžovská. Záplavu smíchu také dokáže zaručeně vyvolat Bára Hrzánová v inscenaci Každý den, šťastný den!, v níž jde především o to, jak překonat manželský stereotyp.

Když dva herci baví celý sál...

Divadlo Kalich v několika představeních sází na osvědčenou dvojici Jana Paulová – Pavel Zedníček, kteří sami excelují například v oblíbené odvážné komedii Bez předsudků nebo v milostné komedii Zamilovat se... Vidět je však diváci mohou také ve hře Sbohem, zůstávám! či Drahouškové.

Velmi oblíbená je také legendární dvojice nestárnoucích komiků ve složení Jiří Lábus – Oldřich Kaiser. Ti jednak svými výkony baví v inscenaci Don Quijote, velkou porci zábavy ale také přináší ve hře Žena za pultem2: Pult osobnosti od Petra Kolečka, jíž se režisérsky ujal David Drábek.

Vstupenky do Divadla Kalich nakupujte pohodlně on-line

A jak se na divadelní či muzikálová představení dostat? Vstupenky si můžete rezervovat telefonicky či mailem, a poté si je osobně vyzvednout na pokladně divadla. Nejjednodušším řešením je však internetový předprodej, díky kterému si místo v hledišti můžete koupit z pohodlí domova. Ceny vstupenek se liší podle umístění i představení, cenové rozmezí má tak Divadlo Kalich od 200 korun až po 750 korun. Pokud hledáte nejlepší místa k sezení, doporučujeme střed 3-6. řady.

Kvůli tomu, že se Divadlo Kalich nachází v samotném centru Prahy, nastávají komplikace s parkováním. Nejbližší placené parkoviště je na nedalekém Karlově náměstí, snadnější ovšem je s k divadlu dostat městskou hromadnou dopravou. A to například metrem, nejblíže je stanice Národní třída (linka B), nebo tramvají (zastávky Lazarská či Vodičkova).

Zdroj úvodního obrázku: www.divadlokalich.cz

Napsat komentář: Divadlo Kalich láká na muzikály či oblíbené komediální dvojice

RE: Divadlo Kalich láká na muzikály či oblíbené komediální dvojice

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.