Nahá jóga - nový trend z Ameriky, který slibuje zlepšení sebedůvěry

Jóga je jedno z nejstarších relaxačních cvičení, které má stále více a více stoupenců. Nyní přichází do Česka nový trend, a to nahá jóga. Prvně se uchytila před několika lety v Americe, dnes se rozšiřuje do dalších zemí. Nejenže pomáhá s relaxací a stresem jako běžná jóga, ale taktéž napomáhá rozvíjet pozitivní vztah k tělu a zlepšuje partnerský život. Co od takové lekce čekat a na co se připravit? 

Nahá jóga - oblečení naše těla svazují

Jóga, při které se cvičí jen v Evině a Adamově rouchu, není úplnou novinkou, jak by se mohlo zdát. Celá řada významných jogínů po celém světě, především v Japonsku, cvičila bez šatů dávno před tím, než tento trend zavítal to Ameriky. Jogíni věří, že šaty člověka svazují a nedopřávají mu dostatek svobody. Podobně neoblečeni můžete být i na hot józe - tam ale cvičíte v kraťasech a tílku. 

Když se řekne nahá jóga, spousta z vás se jistě zalekne. Hlavou se vám začnou honit myšlenky typu, že se budete stydět, lidé na vás budou koukat a vy se budete neustále s někým srovnávat. O tom ale tento druh jógy vůbec není! Pokud jste začátečníci, vyzkoušejte nejprve jógu pro začátečníky nebo si každý den zacvičte pozdrav slunci či pět tibeťanů

Jak vypadá nahá jóga? Tma a svoboda jsou hlavní hesla

Jestli si myslíte, že budete v obklopení nahých lidí za světla reflektorů, nebojte se. Cvičení se nekoncentruje na vaše nahé tělo. Mnohem důležitější je dosažení vlastního klidu a rovnováhy. Na cvičení nemusíte přemýšlet nad tím, zda vás něco tlačí, škrtí, jestli vypadáte dobře nebo ne. Zcela se oddáte svobodě a uvolníte celé tělo.

Nahá jóga se cvičí ve tmě. Nejprve přijdete na lekci oblečení a za svitu svíček odkládáte oblečení. Lektor postupně zhasíná všechny svíčky, až sedíte pouze ve tmě. Nevidíte lidi kolem sebe a nemusíte se bát, že by někdo koukal po vás a měřil si vás pohledem. 

Pokud se stydíte hodně, můžete oblečení odložit až s naprostou tmou. Před koncem se zabalíte do osušky. Zima vám také nebude, místnosti jsou příjemně vyhřáté, aby se vám cvičilo pohodlně. 

Nahá jóga pomáhá vylepšit partnerský vztah

A k čemu je jóga bez oblečení dobrá? Má mnoho pozitiv, o kterých se vyplatí přemýšlet:

 • Prožijete maximální pocit uvolnění a svobody
 • Zmírňuje stres a napětí v těle
 • Pomáhá rozvíjet pozitivní vztah k tělu
 • Získáte větší sebevědomí
 • Vylepšuje partnerský vztah i sexuální život

Jestli už jógu cvičíte, ale nejste spokojeni a nedokážete se naprosto uvolnit, zkuste jít na lekci nahé jógy. Třeba budete překvapeni, jak snadno přestanete přemýšlet nad denními starostmi a oddáte se jen cvičení a relaxaci. 

Nahá jóga jako hlubší poznání sebe sama

Po první lekci nahé jógy budete mít pravděpodobně smíšené pocity. Přeci jen je nahý člověk více zranitelný. Ale právě tato zranitelnost vám může paradoxně pomoci. Jak? Napomáhá k velkému osobnímu růstu. Člověk tak může být zároveň nahý, zranitelný, ale také sebejistý. Jóga bez oblečení je cestou k hlubšímu poznání sebe sama

Nahá jóga není jen pro excentristy

Cvičení nahé jógy rozhodně není jen pro odvážnější lidi a excentristy. Pokud se vám podaří překonat počáteční stud, máte vyhráno. Cvičení v menší skupině je mnohem příjemnější a dokáže se ve tmě mnohem lépe ponořit sám do sebe. 

Pokud ale máte potíže svléknout se doma nebo před partnerem, tento druh jógy pro vás určitě nebude to pravé. Pokud vás to stále láká, zkuste si zacvičit nazí sami doma. 

Důležité je si uvědomit, že nahota nemusí vždy znamenat erotiku nebo něco perverzního. Začátky sice nemusí být pro všechny jednoduché, ale za zkoušku to opravdu stojí. 

Jóga: na co se zaměřit před první lekcí?

Ať již jdete na první lekci jakéhokoliv druhu jógy, je potřeba mít na paměti několik důležitých věcí:

 • Instruktor musí být certifikovaný.
 • Vezměte si s sebou jógamatku.
 • Ujistěte se, zda se jedná o lekci pro začátečníky nebo pokročilé.
 • Pokud během cvičení cítíte nepohodlí, informujte svého instruktora.
 • Jestli trpíte nějakým onemocněním, poraďte se se svým lékařem.
 • Pokud jste těhotné, vyberte si přímo lekce jógy pro těhotné.

Nahá jóga více osvobozuje, bikram jóga pomáhá hubnout

Před tím, než se rozhodnete zajít na lekci jógy, byste také měli zvážit to, co od cvičení vyžadujete. Jestli se chcete oddat maximální svobodě, nahá jóga je trefa do černého. Pokud ale chcete díky cvičení spíše hubnout a jde vám o zpevnění těla, ideální je bikram jóga nebo power jóga. Přečtěte si více o bikram józe nebo power józe - pro začátečníky

Každý druh jógy má něco do sebe a každý druh má jiné cíle. Pokud si nejste jisti, jaká jóga bude pravá zrovna pro vás, poraďte se se zkušeným instruktorem. 


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Bezinková šťáva 100% Beutelsbacher 0,7l…

100% bezinková šťáva Čerstvá vylisována šťáva z plodů divoce rostoucího…

Cena: 72 Kč  87 Kč 

ROZINKY černé RAW - sušené na slunci 250g

Sladké rozinky vynikající chuti, RAW kvalita Rozinky obsahují rosveratrol a…

Cena: 83 Kč  109 Kč 

AMALAKI sušené 200g FUDCO

Sušené plody ovoce amalaki, slazené Plod Amalaki je v ajurvédské medicíně…

Cena: 58 Kč  89 Kč 

Čerstvá KURKUMA ve slaném nálevu 280g

Kořen čerstvé kurkumy v nálevu Podávejte jako přílohu k indickým jídlům.…

Cena: 98 Kč  127 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte