Jóga pro začátečníky - jak vypadá, pro koho je určená a co musíte vědět?

Uvolnění, relaxace a posilování. Jóga je jedním z nejoblíbenějších sportů. A není se čemu divit, dokáže zázraky jak pro naše tělo, tak pro naši mysl. Ale pohled na pružné instruktorky a pozice popírající fyzické zákony nás může odradit. Jógy se ale rozhodně bát nemusíme. Narozdíl od jiných sportů, je jóga pro začátečníky jako dělaná. Stačí se jen odhodlat a začít. Poradíme vše, co tato jóga obnáší. Také řekneme, jaké má jóga pro začátečníky cviky.

Jóga pro začátečníky: Cviky i životní styl

Jóga není jen o cvičení těla. Spojuje naše tělo a mysl dohromady. Na rozdíl od jiných sportů tak nepracuje pouze s naší fyzickou složkou, ale i tou psychickou. Proto řada lidí popisuje jógu spíše jako životní styl. Je ale jen na nás, jak moc budeme chtít jógu začlenit do svého života. Můžeme se klidně rozhodnout chodit na jógu jednou týdně a spirituální část jógy nechat stranou. Jaké bude mít jóga pro začátečníky cviky, je jen na nás. Jóga je skvělá právě v tom, že si vše určujeme my. Na józe si zacvičíme, ale zároveň odpočineme. Cílem jógy je totiž naše celkové uvolnění. Je proto skvělým relaxem. Cviky jógy nezlepší jen naši fyzičku, ale i zdraví.

Výhody jógy

 • Zpevňuje tělo, zlepšuje jeho pružnost a upravuje rovnováhu.
 • Snižuje stres a úzkost.
 • Zlepšuje náladu, nespavost a únavu.
 • Pomáhá při chronických onemocněních, snižuje příznaky deprese a ulevuje od bolesti.
 • Naučí zklidnění, uvolnění a větší kontrolu nad myslí.
 • Pomáhá odstraňovat fyzické i psychické bloky.

Jaká je nejlepší jóga pro začátečníky?

Existuje celá řada druhů jógy. Zatímco v některých druzích jógy se setkáme s velkým důrazem na spiritualitu, v jiných jen na cviky. Jaká je nejlepší jóga pro začátečníky?

 • Bikram jóga: Jóga se cvičí ve 42 stupních. Opakuje se 26 základních pozic a díky vysoké teplotě rychleji hubneme. I když je intenzivnější, jako jóga pro začátečníky se hodí.
 • Hatha jóga: Je klidná a nenáročná. Jako jóga pro začátečníky je velmi vhodná. Poslouží jako dobrý základ.
 • Jin jóga: Je pomalejší, v jedné pozici se může setrvávat až dvacet minut. Ale pokud máme rádi pomalejší tempo, zvládneme ji i bez předchozích zkušeností.
 • Kundalini jóga: Setkáme se zde s meditací, čakrami, dechovými cvičeními a zpíváním. Skvěle poslouží jako jóga pro začátečníky.
 • Mysore jóga: Tempo si určujete vy sami, důraz je kladen na individuální přístup. Proto je pro nás dobrá, i když nemáme žádné zkušenosti.
 • Power jóga: Jeden z nejnovějších druhů jógy, je rychlá a budeme snadněji pálit kalorie. Jako jóga pro začátečníky se doporučuje, ale připravme se na větší fyzickou zátěž.
 • Restorativní jóga: Je určená pro zotavování se po úrazech. Má pomalejší tempo a používají se při ní cvičební pomůcky. Je vhodná i jako jóga pro začátečníky, obzvlášť pokud máme zdravotní problémy.
 • Jiné druhy jógy se hodí spíše pro pokročilé. Patří mezi ně: Aštanga jóga, Iyengar jóga, Vinyasa flow jóga, Jivamukti jóga a Hot jóga.

Jóga pro začátečníky krok za krokem

 • Před návštěvou samotné lekce zjistěme, zda je tato jóga pro začátečníky vhodná. Ušetříme si zklamání i stres.
 • Důležitý je správný výběr instruktora. Ujistěme se, že je certifikovaný. Pomůžou nám také recenze na internetu anebo doporučení známých.
 • Na jógu si s sebou vezměme podložku na cvičení. Nejlepší je podložka speciálně na jógu, takzvaná jógamatka. Nebude se nám při cvičení rolovat, je snadno přenosná a pohodlná. Ale pokud nechceme utrácet, postačí nám i obyčejná karimatka. Některá centra nabízí své vlastní podložky. Dále nezapomeňme na pohodlné oblečení, láhev s vodou a ručník. Pokud máme delší vlasy, dejme si je do culíku anebo drdolu. Nebudou nám při cvičení zavazet.
 • Na józe se snažme co nejvíce uvolnit. Je důležitá snaha vystoupit ze své komfortní zóny. Ačkoli nám může připadat, že cvik nezvládneme, věřme si. Právě odhodlání a odvaha nám pomůže cvik zvládnout. To nám pomůže i v běžném životě, budujeme si sebevědomí.
 • Na józe se snažme o zklidnění a relax. To se samozřejmě snadněji řekne, než udělá. Ale vždy, když si nesoustředěnost uvědomíme, snažme se pozornost svést zpátky k nám. Jóga je čas jen pro nás. Máme plné právo na odpočinek a zkusme ho co nejlépe využít. Nebojme se, čím častěji budeme jógu navštěvovat, tím lépe se nám bude relaxovat.
 • Základem je správné dýchání. Pomalu dýchejme nosem. Uvědomme si, jak se při nádechu tělo pomalu otevírá a při výdechu naopak uzavírá. Nebojme se, každá správná lektorka či lektor nás s dýcháním povedou.
 • Pokud při cvicích cítíme bolest, nebojme se obrátit na instruktora. Rád nám pomůže.

Pokud vás článek zaujal, podívejte se taky na běhání pro začátečníky a pilates pro začátečníky

Přečtěte si také další články na téma Sporty pro začátečníky

Fitness pro začátečníky

Běhání pro začátečníky

Pilates pro začátečníky

Chůze jako sport

Plavání pro začátečníky


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Bezinková šťáva 100% Beutelsbacher 0,7l…

100% bezinková šťáva Čerstvá vylisována šťáva z plodů divoce rostoucího…

Cena: 72 Kč  87 Kč 

Rýže BASMATI výběrová SARIM 2kg

Kvalitní himalájská rýže Basmati. Obsahuje pouze extra dlouhá výběrová zrna…

Cena: 139 Kč  169 Kč 

ROZINKY černé RAW - sušené na slunci 250g

Sladké rozinky vynikající chuti, RAW kvalita Rozinky obsahují rosveratrol a…

Cena: 83 Kč  109 Kč 

AMALAKI sušené 200g FUDCO

Sušené plody ovoce amalaki, slazené Plod Amalaki je v ajurvédské medicíně…

Cena: 58 Kč  89 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte