Ohnivec šarlatový /Sarcoscypha coccinea/

Foto: Wikimedia, Autor: Guido Gerding

▪ Ohnivec šarlatový - vzhled

Plodnice je široká 2 – 5 cm, číškovitá, miskovitá až talířovitá. Na svrchní straně je hladká, karmínově až šarlatově červená, okraj má žlutavý. Plodnice ohnice šarlatového je na své spodní straně jemně plstnatá, bělavá, později špinavě narůžovělá, ve stáří a při zasychání okrově bělavá.Třeň je malý 0,5 – 3 cm vysoký a 0,2 – 0,5 cm široký. Bývá obvykle pevný a plstnatý až jemně chlupatý, špinavě bělavý. Může se stát, že není vůbec vyvinutý.

Dužnina je dost tenká, v mládí voskovitá, později tuhá a bělavá.

▪ Ohnivec šarlatový - výskyt

Ohnivec Šarlatový roste vzácně v předjaří a začátkem jara na tlejícím dřevě listnáčů zejména habrů, olší, akátů a lip. Velice podobné druhy rostoucí v České republice jsou ohnivec rakouský (Sarcoscypha austriaca) a ohnivec jurský (S. jurana). Tyto tři druhy je od sebe možno spolehlivě rozlišit v zásadě jen mikroskopicky. Ohnivec šarlatový má vskutku příznačné jméno, protože lepší příklad červeně šarlatové snad neexistuje. A aby byla barva ještě více zvýrazněná, vyskytuje se ohnivec šarlatový v kombinaci se sněhem. Důvod je prostý. Tající sníh poskytuje značné množství vody, kterou ohnivec šarlatový potřebuje ke své existenci. Dřevo, ze kterého vyrůstá, je doslova „nacucané“ vodou.

▪ Ohnivec šarlatový - vliv na zdraví

Houby jsou to nejedlé, i když neškodné. Naopak vyznačují se léčivými (desinfekčními) účinky, čehož údajně pro své zdraví využívali již před mnoha lety někteří indiáni.

▪ Ohnivec šarlatový - možnosti využití

Přesto že je ohnivec šarlatový nejedlý, je vždy velmi příjemné ho v zimní či předjarní přírodě objevit. Jeho krásný rudý kalich je pastvou pro oči, a protože je jeho výskyt značně omezený, můžeme se z nálezu takové houby vždy velmi potěšit.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1243x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte