Zoo Protivín
05. 01. 2023

ZOO Protivín - poznejte krásu krokodýlů

Protivín je malé město ležící v jižních Čechách v okrese Písek. Mezi jeho největší lákadla patří místní zoologická zahrada. Co konkrétně může návštěvníkům ZOO Protivín nabídnout? Jedná se o zoologickou zahradu, která se specializuje na chov krokodýlů. Tato ZOO vznikla na základě vášně chovatele Miroslava Procházky, který se o chov krokodýlů začal zajímat již na konci minulého století. Jmenovitě prvního krokodýla si pořídil už v roce 1996 a o čtyři roky později začal s budováním pestré sbírky krokodýlích druhů.

ZOO Protivín - poznejte krásu krokodýlů

Trvalo pak ještě pět let, než se povedlo tyto krokodýly úspěšně rozmnožit. Původně byli krokodýli chování na zemědělské farmě ve Chvalšinách, avšak právě s rostoucími nároky na velikost chovné plochy v důsledku rozmnožování muselo v roce 2005 dojít k přestěhování krokodýlů do Zoo Protivín. Farma ve Chvalšinách nicméně stále funguje a aktuálně zoologické zahradě slouží jakožto chovatelská a zásobovací stanice.

Historická nově zrekonstruovaná zoologická zahrada

Ještě předtím, než si blíže povíme o konkrétních živočišných druzích, které zde můžete jako návštěvníci spatřit, tak se pozastavme ještě u budovy ZOO, neboť ta je svým způsobem dosti atypická. Jedná se totiž o historickou hospodářskou budovu, jež byla vystavěna již v 18. století a která byla součástí správy protivínského zámku, který patřil Schwarzenbergům. Po dlouhá léta pak sloužila primárně jakožto stáj pro koně. 

Až v tomto století se budova stala domovem krokodýlů. Aby to bylo realizovatelné, tak musela samozřejmě projít rozsáhlou rekonstrukcí, přičemž její poslední etapa byla dokončena v roce 2015. V té době se již nicméně jednalo o plnohodnotnou krokodýlí ZOO, neboť statut zoologické zahrady dostal chovatel Miroslav Procházka od Ministerstvo životního prostředí v květnu 2008. 

 

Jaká jsou největší lákadla této ZOO?

Hlavním lákadlem pro návštěvníky je bezesporu 25 krokodýlích druhů, jež zde má svůj domov, čímž se tato zoologická zahrada řadí mezi největší svého druhu nejenom u nás, ale i v celé Evropě. Funguje kompletně jakožto chovatelská stanice, takže se tady starají nejenom o poskytnutí útočiště pro krokodýli a zajištění potravy pro ně, ale zároveň i o jejich reprodukci či o jejich výzkum.

Provozovatelem této krokodýlí ochranné farmy a ZOO je společnost Nadace Tomistoma, která se dlouhodobě angažuje v chovu exotických zvířat na území ČR. Kromě krokodýlů se zde chovají i další exotičtí tvorové, jmenovitě spatřit zde na vlastní oči můžete kupříkladu jedovaté hady, ježury nebo hned několik různých druhů želv.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

jasně. A u toho ještě tančit a efektivita práce je nulová. Tohle ráda nemám. Mám novou profi židli, ortopedick...

Dobrý kontakt

MUDr. Blanka Studýnková: praktická lékařka Rakvice

Jste z Rakvic nebo okolí a hledáte…

EWOPHARMA: léčivé přípravky, distribuce a internetový prodej, Praha

Společnost EWOPHARMA je obchodní…

Krajcar, s.r.o.: kvalitní koupelnový nábytek

Koupelnový nábytek: skří…

Mateřská škola Dobřichovice: Děti učíme dobrému vztahu k přírodě

Bezpečí, jistota, vzájemné…