další zvířátka

Zajímavosti ze života ještěrky obecné

Pokud doma máte zahradu nebo často trávíte chvilky v přírodě, jistě jste se setkali s vyhřívajícími se ještěrkami obecnými. Pokud vás tito přibližně dvaceticentimetrový štíhlí živočichové zaujali, přinášíme vám několik zajímavostí ze života ještěrek, o kterých jste možná neměli ani tušení.

1. Nejrozšířenější druh ještěrek v České republice

Na ještěrku obecnou můžete v našich podmínkách narazit nejčastěji, avšak vyskytuje se také ve zbytku Evropy kromě severních částí a také ve střední Asii. Nejčastěji na ně narazíte na suchých slunných místech, na okrajích lesů, na stráních, v lomech či zahradách.

Limitem jejich výskytu bývá nadmořská výška, a sice 2500 metrů nad mořem. Ještěrky obecné mají zbarvení různé, od žlutohnědé barvy až po barvu černohnědou či šedou. Samičky jsou velké od 14 cm do 21 cm, samečci bývají obvykle větší. Dorůstají přibližně 13,5 až 23,5 cm.

2. V nebezpečí se ještěrka zbavuje ocasu

Ještěrky obecné mají v přírodě spoustu přirozených nepřátel, mezi které patří například lišky, volavky, čápi či užovky. V blízkosti lidských obydlí potom také kočky či slepice. V nebezpečí je ještěrka schopná upustit část svého ocasu, který se ještě hýbe, aby nepřítele zmátla a získala čas uniknout. Ocas ještěrkám časem dorůstá zpět. V České republice je ještěrka obecná silně ohroženým druhem.

3. Ještěrka obecná je zimním spáčem

Ještěrky zimují od října do dubna, a to nejčastěji v norách savců, v dírách, pod kořeny stromů či v puklinách ve skalách. V jarních a letních měsících jsou ještěrky obecné aktivní ve dne, nejčastěji ráno a v podvečer. I přesto, že se ještěrky rády vyhřívají, před příliš vysokými teplotami se schovávají do úkrytu.

4. Letní radovánky ještěrky obecné

Ještěrky obecné se rozmnožují v období od května do června, kdy samičky kladou kožovitá vajíčka do jamky v písku či hlíně, kterou následně zahrabou. K líhnutí potomků pak dochází v červenci, kdy se ze skořápek derou ven malé šedavé ještěrky, které okamžitě začínají lovit drobný hmyz. Dospělými se ještěrky stávají v roce a půl až dvou letech a dožít se můžou až deseti let.

5. Kanibalismus ještěrek obecných

Ještěrky obecné se nejčastěji živí různým hmyzem, zejména pavouky, mouchami či kobylkami. U ještěrek se ale můžete setkat také s kanibalismem, kdy útočí i na svá mláďata.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte