S důslednou výchovou psa je nutné začít už od útlého věku.
19. 10. 2022

Výchova psa není snadnou "disciplínou". K jakým nejčastějším chybám dochází?

Výchova psa se stává čím dál častějším tématem, neboť koronavirová krize způsobila hromadné pořizování domácích mazlíčků do rodin. Pokud jste zodpovědným a milujícím majitelem psa, jistě se budete chtít v tomto ohledu neustále vzdělávat. Kontinuální zjišťování informací o psích kamarádech a jejich efektivním tréninku je zkrátka více než nutné – jedině tak získáte vyrovnaného a pohodového společníka!

Víte, jaké nejčastější chyby dělají majitelé při výchově psa? A neděláte je třeba i vy samotní? Pojďte se společně s námi podívat na to, čemu se ideálně vyvarovat. Své zkušenosti předala certifikovaná trenérka psů z Ameriky, Karen.

Výchova psa a problém s příliš dlouhými tréninky

Karen na začátek dodává, že daleko přínosnější je více kratších tréninků než jeden dlouhý. Takto se stane výchova psa daleko efektivnější. Pojem „krátký trénink“ však obnáší reálně jen třeba 30 až 90 sekund, nikoliv dvacet minut výcviku a více. To možná nekoresponduje s tím, co vyžadují na cvičáku (obvykle 45 až 60 minut) – to má ale praktické důvody, neboť by asi žádný majitel pejska nemohl chodit na tréninky i víckrát denně. Časová dotace je tak rozdělena do více kratších úseků.

Čtěte také:

Ztracený pes dokáže majitele vykolejit. Jak si počínat, abyste zvýšili šance na návrat?

Výchova psa a příliš „pomalé“ odměňování

Další častou chybou páníčků prý je, že při výchově psů odměňují příliš pomalu. Respektive, s pamlskem po vykonání nějakého povelu příliš váhají a pes mezitím udělá něco jiného (např. vyskočí nebo se přesune ze sedu do lehu) – oni jej ale přesto odmění. A to je špatně. Pakliže váš psí kamarád splní správně povel – například „lehni“ a zůstane v pozici, podejte mu pamlsek hned. Když mu dáte odměnu až při skoku na vás, pojme to jako něco, co je v pořádku a může to snadno opakovat.

Karen také tvrdí, že pamlsky by měl pes dostávat z té ruky, u které zrovna sedí, nebo leží, aby se z pozice nemusel zvedat.

Výchova psa a trestání za žádoucí chování

Mnoho lidí dělá též tu chybu, že při výchově psa používá fyzické tresty, nebo je dokonce trestá za žádoucí chování! Pejskové si dokonce mohou spojit přivolání s něčím nepříjemným, proto mohou mít následně problém povel opakovat. Například, když psa přivoláte k sobě a následně mu začnete stříhat drápky, nebo jej jdete koupat (obojí bývá pro psy nepříjemné). Zaměřte se spíše na pozitivní motivaci. Chovejte se tedy tak, aby bylo přivolání spojené s něčím příjemným a žádoucím, nikoliv naopak.

Velice častou chybou při výchově psa je také to, že majitel nechá psího kamaráda tahat za vodítko a umožní mu jít tam, kam zrovna chce. Pak to spíš vypadá, že pes venčí pána a ne opačně.

Odměňujte svého psa včas, střídmě a pouze za správně provedené povely.

Výchova psa a příliš mnoho pamlsků

Trenérka psů Karen má za to, že pozitivní motivace prostřednictvím pamlsků je při výchově psů žádoucí. Avšak nic se nemá přehánět. Pes by tedy neměl dostávat odměnu „jen tak“, pro radost, na přilepšenou nebo na chuť. To může ve výsledku snižovat efektivitu a zábavu psího tréninku. Řiďte se tedy heslem „všeho s mírou.“

Výchova psů a nejednoznačné povely

Až se pustíte do výchovy psa, stanovte si přesně daná slova a gesta, která budete u konkrétních povelů používat. A pak je hlavně neměňte! Když začnete říkat „k noze“ a jindy zase „ke mně“, může to být pro psa zmatečné. Stejně tak, když pejska naučíte pomocí dlaně sednout a najednou budete mezi prsty držet klíče od auta – to váš psí kamarád nemusí vůbec pochopit… Buďte vůči zvířeti jasní a zbytečně jej tedy nemaťte jinými pozicemi rukou, předměty navíc a odlišnými výrazy.

Výchova psa aneb Nezaměňujte pozitivní motivaci s úplatkářstvím

Velmi často se také stává, že páníčkové požádají psa, aby udělal nějaký povel a pokud jej neudělá, vytáhnou pamlsek, aby jej údajně „motivovali“. Toto je však podle Karen jen úplatkářství a vede k tomu, že výchova psa nepůjde tak hladce, jak si představujete – pes totiž zareaguje jedině tehdy, když odměnu uvidí!

Shrnuto a podtrženo - výchova psa by měla být zábavná, uvolněná, ale zároveň důsledná. Netrestejte zbytečně své psí kamarády, avšak nenechte je, aby vám "přerostli přes hlavu". Pejskové potřebují laskavé ale i pevné vedení. Pak se z nich stanou ti nelepší parťáci!

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

jasně. A u toho ještě tančit a efektivita práce je nulová. Tohle ráda nemám. Mám novou profi židli, ortopedick...

Technika pro výuku na dálku: co vybrat, abyste se doma nezbláznili

A pravidla českého pravopisu...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo