Rostliny jedovaté pro psy doma
16. 03. 2018 Přečteno: 1214x

Kynologie zahrnuje chov psů, výcvik i výstavy psích miláčků

Kynologie neboli nauka o psech. To je název vědního oboru, který se zabývá chovem a šlechtěním psů, jejich výživou, zevnějškem, výcvikem i nemocemi. Pojem kynologie se však používá v souvislosti s těmi, kdo se psům věnují jako svým společníkům a domácím mazlíčkům. Pojďme si v kynologii udělat jasno a blíže si tento pojem představit.

Kynologie jako označení pro vědecký přístup i pro chovatele psů

Kynologie je vědecký přístup, který se zabývá studiem psů, jejich anatomií, výživou a chováním, ale také výcvikem, výchovou, sportovními disciplínami i vystavováním. Kynologové nejsou tedy jen profesionálové, ale také chovatelé a výcvikáři, kteří se aktivně zajímají o psy. A není důležité, zda na profesionální úrovni anebo na té laické.

Čtěte také:

Jací psí paraziti v srsti mohou vašeho kamaráda trápit a jak proti nim bojovat?

Chov psů je v dnešní době jedna z nejoblíbenějších zálib široké veřejnosti. Jenom na území naší země žije odhadem přes 2 miliony psů. To znamená, že alespoň skoro každá pátá rodina má doma jako mazlíčka pejska. A s tím, jak roste zájem o kynologii neboli chov psů roste také nabídka všemožných služeb jako jsou psí školky, kadeřnické psí salony, masérské služby, a dokonce i rehabilitace.

Kynologie a kousek české historie

Zajímavé je, že na území Čech a Moravy se kynologie rozvíjela hlavně ve spojitosti s myslivostí. Mnoho českých králů chovalo na hradech početné smečky psů, se kterými se bavili v lese při mysliveckých radovánkách.

Po 2. světové válce se psi využívali především ve vojenství jako hlídkoví a strážní psi. Pes sloužil a dodnes slouží například u policie při hledání nebezpečných návykových látek nebo při stopování pachatelů. Psi se také osvědčili jako skvělí záchranáři. Základem je tedy dobrý trénink, a to už od mala.

Jaké jsou disciplíny kynologie? Služební kynologie i myslivost

Kynologie se člení na několik disciplín či odvětví:

Sportovní kynologie - sem patří veškeré psí sporty, které můžete se svým mazlíčkem provozovat. Jedná se třeba o agility, dog frisbee, dog dancing nebo coursing a jiné. Toto odvětví je oblíbené především kvůli tomu, že si chovatel a pes budují mezi sebou pevnější vztah i lepší fyzickou kondici.

Služební kynologie - psi slouží hlavně policii, vězeňské službě, celní správě, ale také obranným složkám. Specializují se například na rozpoznávání pachů nebo zneškodňování podezřelých osob.

Myslivost – stejně jako v minulosti jsou pro myslivce jsou nepostradatelnou částí jejich práce. Mezi nejoblíbenější patří třeba ohaři, jezevčíci nebo irští setři.

Záchranářství - mnoho psů nachází své poslání také mezi záchranáři, se kterými se podílí na záchraně lidských životů.

Zkoušky - ve zkouškách se ověřují schopnosti psa, který po úspěšném složení získá určitý stupeň. U nás se pes a psovod může zúčastnit několika různých zkoušek, a to od věku již 10 měsíců. Pes může skládat zkoušky například z obranářství, stopařství i z pachových prací.

Chovatelství - v tomto odvětví se projevuje nejen sepětí s vědou, ale také s biologií, jelikož je nezbytné sledovat zdraví rodičů i potomků před a po spáření.

Sportovní kynologie: vyžaduje všestrannost, trpělivost a vhodného psa

Sportovní kynologie patří k nejnáročnějším kynologickým disciplínám, jelikož se zkoušky skládají z poslušnosti, obrany i pachových prací. Psovod i pes potřebují být všestranní, trpěliví, soustředění. Tento druh kynologie zajišťují dva řády - Národní zkušební řád a Mezinárodní zkušební řád, který se oproti prvnímu soustřeďuje na přesné provedení cviků, radostný projev psa a více dbá na detaily.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

jasně. A u toho ještě tančit a efektivita práce je nulová. Tohle ráda nemám. Mám novou profi židli, ortopedick...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo