Nadměrné línání psí srsti
02. 03. 2018 Přečteno: 4076x

Jací psí paraziti v srsti mohou vašeho kamaráda trápit a jak proti nim bojovat?

Blecha, veš psí, klíště anebo zákožka svrabová. Psí paraziti v srsti trápí nejen čtyřnohé mazlíčky, ale i majitele. Žijí na úkor svého hostitele a obtěžují ho svou přítomností. Nejenže ho nutí ke škrábání, ale odebírají mu živiny i oslabují jeho imunitu. Jak můžeme psa těchto parazitů zbavit a účinně ho proti nim chránit?

Nejčastější vnější psí paraziti v srsti psa

Psí paraziti jsou strašákem každého psa i chovatele, jelikož způsobují psům mnohé problémy, nepříjemnosti a mohou je dokonce ohrožovat na životě. Mezi nejčastější vnější parazity napadající srst a kůži psů patří hlavně:

Čtěte také:

Malá plemena psů: roztomilí mazlíčci i temperamentní obranáři

  • blecha
  • klíště
  • veš psí
  • trudník psí
  • zákožka svrabová

Tito cizopasníci se přenášejí na zvíře fyzickým kontaktem se zvířetem, které je již parazity napadeno. Výjimkou jsou klíšťata, která se na psa dostanou například při procházce v lese anebo na zahradě v trávě.

Blecha

I když blecha měří asi 2 mm, dokáže psa řádně potrápit. Skáče až na vzdálenost 1,5 metru, takže se na něj přenese velmi snadno. Blecha se poté živí psí krví a většinou zamoří celý dům. Neukrývá se pouze v srsti vašeho psího kamaráda, ale po celém bytě. Zaleze do skulin v podlaze, mezi prkna kotce, do čalounění pohovek a křesel a především se drží v psím pelíšku.

Pokud se pejsek velmi často a úporně škrábe, je načase, abyste zbystřili a prohlédli mu srst a zjistili, zda se v něm blechy neskrývají. V každém případě je nutné psa vykoupat bleším šamponem a poté aplikovat dlouhodobě působící antiparazitikum, jako jsou spreje nebo pipety. Odblešit musíte i pelech psa, deky, pohovku, boudu i kotec. Prostě vše, kde se pes zdržoval a mohl zanechat bleší vajíčka.

Veš psí

Veš psí není na rozdíl od blech tak hbitá a nedokáže skákat. Proto když psovi odhrnete srst, uvidíte na ní přisátou veš. Nejvíce se nacházejí na hlavě, kolem čenichu, v okolí uší i očí. Veš psí přilepuje na srst psa hnidy, které na ní poměrně pevně drží. Nikdy byste neměli kartáčovat svého psa cizím hřebenem, protože se přenáší na psa pouze přímým stykem anebo právě používáním cizích kartáčů.

Pokud na psovi veš najdete, boj proti nim je podobný jako u blechy. Je však nutné poradit se s veterinářem, který doporučí vhodný přípravek, jenž pejskovi neublíží především v okolí očí a úst.

Klíště

Klíště je u psa snad nejčastější parazit v jeho srsti a určitě se s ním setkal každý chovatel. Do psí kůže se zakousne a saje mu krev, dokud se plně nenasytí a neodpadne. Malých klíšťat, která se teprve přisála, si všimneme na první pohled těžko. Proto byste měli psa pravidelně kontrolovat. Větší klíšťata už poznáme mnohem lépe - přisáté kuličky poznáme na první pohled.

Klíšťata jsou nebezpečná především tím, že přenáší dvě zákeřné choroby, a to lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. A jak tohoto parazita nejlépe odstranit? Nejvhodnější je speciální plastová pinzeta. Klíště s ní uchopíme a vykroutíme ven.

Pokud na psovi najdeme první klíště, je pravděpodobné, že jich může mít po těle více. Proto jej důkladně prohlédneme. Někteří majitelé psů se uchylují v době většího výskytu klíšťat také k ostříhání psa, aby cizopasníka rychle a lépe našli.

Trudník psí

Jen 0,3 mm velký trudník psí způsobuje demodikózu neboli zánět mazových žláz a chlupových folikulů. Sídlí v mazových váčcích chlupů a rychle se tu množí. Pejskovi poté vypadává srst, jeho kůže hnisá, vznikají záněty i infekce. Nejvíce postihuje trudník psí krátkosrstá plemena jako jsou buldoci, dalmatini nebo boxeři. Není přenosný jako třeba blechy nebo vši.

Nejčastěji napadá také malé psy do jednoho roku a čerstvá štěňata. Demodikózou mohou však onemocnět i starší psi s oslabenou imunitou. A jaká je léčba? Nejčastěji se využívají obojky a pipety, které obsahují účinné látky. Psa můžete také vykoupat ve speciálních šamponech.

Zákožka svrabová

Zákožka svrabová je velmi těžce odhalitelná, jelikož žije v hlubokých vrstvách pokožkové škáry a nevyskytuje se po celé ploše kůže. Nejčastěji se zákožka svrabová dostává do míst, kde je jemná kůže, což je okolí očí, uší a vnitřních stran stehen. Jakmile se svrab rozšíří po celém těle, psovi začnou vypadávat chlupy a může dokonce ztratit na hmotnosti.

Svrab můžeme léčit lokálně formou koupelí - pejskovi ostříháme srst a po omytí šamponem aplikujeme léčebný preparát, který nám doporučí zvěrolékař. Taková léčba trvá několik týdnů a není příliš komfortní pro psa ani jeho majitele - přípravky jsou často jedovaté a silně zapáchají. V poslední době se proto doporučuje aplikovat zvířeti dozadu za krk mezi lopatky antiparazitika, které se dostanou až do krve a účinkují až měsíc.

Psí paraziti v srsti: jaká je proti nim prevence?

Dobrou prevencí před otravnými parazity v psí srsti je především udržovat pejska i jeho okolí v čistotě. Vyhýbáme se místům, kde by se mohli vši, blechy a další cizopasníci vyskytovat. Psa bychom měli česat vždy pouze jeho kartáčem. Nikdy totiž nevíte, jestli není jiný pejsek parazity nakažený.

Před klíšťaty pejska nejlépe ochráníme, pokud mu koupíme kolem krku obojek proti klíšťatům anebo mu do srsti aplikujeme pipetu s chemickou látkou. Obě ochrany zabíjí parazita téměř ihned poté, co se přisaje.

K dostání jsou také tabletky, které opět přechází do krve pejska. Jestli však víte, že váš pes tabletky nerad polyká, a vy se s ním vždy trápíte, raději mu pořiďte antiparazitní obojek anebo přípravky ve spreji.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url]
https://www.seznam.cz/ ...

Práce u počítače vestoje? Odhalte benefity standing office!

Stání je pro zdraví nejhorší možná "činnost". Odrovnáváte si páteř, klouby, narušujete krevní oběh, přetěžujet...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo