Barfování nemusí každému psovi sedět
07. 02. 2018 Přečteno: 3600x

Malá plemena psů: roztomilí mazlíčci i temperamentní obranáři

Pro malá plemena psů se rozhodují především lidé žijící v menším bytě, kde by velký pes neměl dostatek prostoru a není třeba chránit přilehlý pozemek. Rozhodujete-li se i vy pro malého psíka, můžete si vybrat z nejoblíbenějších plemen podle temperamentu, náročnosti na chov nebo vztahu k dětem.  

Malá plemena psů a jejich výhody

Lidé si často pořizují malá plemena psů, protože nemají v bytě dostatek prostoru. Je rozdíl v tom, chovat v malém bytě jezevčíka nebo dogu či retrívra. Také převládá představa, že k menším dětem se více hodí malá plemena psů, o která se dokáží postarat bez pomoci rodičů. Navíc za malého psíka neutratíte tolik peněz, jako za velké plemeno, které zkonzumuje denně až několik kilogramů granulí.

Čtěte také:

Barfování: je syrová strava pro psa lepší volba?

Mezi malá plemena psů se řadí mazlíčci do 10 kg, kteří v kohoutku neměří více než 30 cm. U nás jsou nejoblíbenější především tato plemena:

  • Yorkšírský teriér
  • Bišonek
  • Jack Russell teriér
  • Jezevčík
  • Čivava
  • Německý špic

Pojďme si postupně tyto pejsky představit. Třeba se vám nějaký zalíbí natolik, že se rozhodnete si jej domů pořídit.

Yorkšírský teriér - temperamentní elegán

Pokud hledáte veselého, hravého, chytrého a temperamentního malého psíka, yorkšírský teriér si vás dozajista získá. Typický je svým roztomilým kukučem, dlouhou srstí a “palmičkou” na hlavě. Svému pánovi je bezmezně oddaný a těžce snáší samotu. Pořizovat by si ho tedy neměli lidé, kteří tráví doma málo času. Pejsek bude sám doma spíše trpět.

I když yorkšírský teriér průměrně váží asi 3 kg, dokáže statečně bránit své teritorium a podá si každého, kdo by chtěl ublížit jeho pánovi. Zajímavostí je, že ve Skotsku, odkud toto malé plemeno pochází, byl vychovávaný k lovení krys a potkanů. Za vlády královny Viktorie se stal yorkšírský teriér vyhledávaným společenským psíkem i díky vzrůstu umožňujícímu brát tento “doplněk” všude sebou.

Tzv. yorkšír je malé plemeno psa ne příliš náročné na chov. Vyžaduje ale důkladnou péči o srst, pokud se rozhodnete pro “delší sestřih”.

Bišonek - hravý kliďas

Bišonek se může pyšnit svojí vyrovnanou, přátelskou a veselou povahou. Stejně jako yorkšír vyžaduje intenzivní kontakt s majitelem a často se stává na svém pánovi citově závislý. Díky své aktivní, veselé a hravé povaze si získá okamžitě srdce každého milovníka malých plemen. K tomu přidejte ještě krásně bílou, jemňoučkou a kadeřavou srst, díky které připomíná malého plyšáka a cenu za nejroztomilejšího psíka má bišonek téměř jistě v kapse.

Právě jeho hustá srst však vyžaduje každodenní péči, a to pročesávání až na kůži a pravidelné prostříhávání. Je potřeba kontrolovat především okolí očí, aby chlupy nedráždily oči a nepřivodily pejskovi například zánět.

Mezi největší klady bišonka patří kromě kamarádské a veselé povahy také vysoká inteligence, díky které se snadno učí základní povely a další psí kousky. Ideální je pro rodiny s dětmi, jelikož i k těm má velmi přátelský a mírumilovný vztah.

Jack Russell teriér - hyperaktivní společník

Kdo by neznal malého aktivního až hyperaktivního bílého psíka s hnědými flíčky. Jack Russell patří mezi velmi oblíbená malá plemena psů. Konkrétně tohle plemeno proslavila komedie Maska, kde si Jack Russell zahrál po boku Jima Carreyho.

Hodí se především k aktivním lidem, kteří rádi chodí na dlouhé procházky a nevadí jim dlouhé přetahování se o hračky. Jack Russell je totiž opravdový čertík nabitý nekonečnou energií.

V minulosti byl podobně jako yorkšírský teriér vyšlechtěn k lovení malé podzemní zvěře, postupem času se z něj stal vyhledávaný společenský pes. Do lidských srdcí se zapsal především kvůli inteligenci, bystrosti, aktivní, temperamentní a přátelské povaze.

Pokud si chcete Jacka Russella pořídit, nezapomínejte na to, že potřebujete dostatek času se psíkovi věnovat. Milovat bude třeba agility nebo dogfrisbee. Chovat ho však můžete i v malém bytě, jelikož kromě dostatku pohybu není nijak náročný na péči.

Jezevčík - oddaný lovec

Jezevčík byl vyšlechtěný v Německu jako lovecký pes a dodnes můžeme vidět toto malé psí plemeno po boku myslivců. Vybírat můžete mezi jezevčíkem dlouhosrstým, drsnosrstým, hladkosrstým i trpasličím. Všechny druhy jezevčíka vás uchvátí svou přátelskou, oddanou a společenskou povahou. Často bývá ale tvrdohlavý, a proto potřebuje důslednou výchovu.

Doma má rád své pohodlí a pozornost. Rodina je pro něj na prvním místě, z čehož také vyplývá fakt, že cizí lidi spíše ignoruje a chová se k nim rezervovaně. I když má k dětem dobrý vztah, nenechá se sebou dělat cokoliv.

Pozor si však musíte dávat na to, co jezevčíkovi dáváte za dobroty. Je totiž velmi mlsný, a proto mají jezevčíci často sklon k tloustnutí. Nadváha je pro psa potom nebezpečná, jelikož nadbytečná kila zatěžují dlouhý hřbet.

Čivava - přítulná hrdinka

Čivava je považována za nejmenšího psa na světě. Váha tohoto malého plemene se pohybuje mezi 1,5 a 3 kg. Čivava vás okouzlí svou roztomilostí, ale její přítulností a vzhledem se nenechte mýlit.

Čivava má velmi obranářskou a odvážnou povahu. Při zanedbaném výcviku dokáží být agresivní a neukázněné. Skvěle se díky své oddanosti a přítulné povaze hodí k dětem, ale i ke starším lidem. Ti se o ni mohou jednoduše postarat a dlouze ji chovat v náručí.

Toto malé psí plemeno pochází ze Střední Ameriky. Zajímavostí je, že se do Evropy čivava dostala až koncem 19. století, kdy ji mexický prezident věnoval italské zpěvačce Adelaine Patti.

Německý špic - učenlivý parťák

Německý špic je velmi bystrý a pozorný, tudíž mu jen tak něco neunikne. Poměrně nedůvěřivý je špic k cizím lidem. Ovšem svého pána bezmezně miluje, i k dětem má dobrý vztah. Všechny si získá svým vzhledem chundelatého plyšáka, ale i širokým úsměvem, který vás bude dennodenně doprovázet.

Jeho povaha je poměrně tvárná a lze říci, že se dobře přizpůsobuje novému prostředí, ve kterém vyrůstá. Německý špic je neustále v pohybu, připraven si vždy hrát anebo dovádět. Je také velmi učenlivý a stejně jako Jack Russell vhodný například k agility.

Hustou srst je potřeba občas pečlivě vyčesat a pravidelně zastřihávat. Německý špic má asi nejvíce barevných kombinací. Uvádí se až 13 barevných variant, od sněhobílé až po zrzavou.

Malá plemena psů mají jiné nároky na výživu

I když jsme zmiňovali, že malá psí plemena jsou na chov nenáročná, neznamená to, že nevyžadují láskyplnou péči. Ke zdravému a dlouhému životu je nutné, abyste se zamysleli i nad tím, jakou stravu pejskovi podáváte. Zvláště pak u malých plemen, která mají sklony k nadváze, je třeba vybírat opravdu kvalitní a vyvážené krmivo. Například krmivo značky Purina dodá vašemu psímu kamarádovi dostatek energie a potřebných látek pro zdravý růst a plnohodnotný život.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo