Barfování: je syrová strava pro psa lepší volba?

BARF je zkratka pro „bone and raw food.“ - způsob krmení, při kterém psovi přizpůsobíme jídelníček tak, aby se stravoval skoro stejně, jako kdyby žil…

Dbát na dobrou a kvalitní stravu musíme také u svých psích miláčků. Musíme vědět, co jim dávat, abychom podpořili jejich růst a zdravý životní styl a naopak vědět, čemu se máme vyvarovat, abychom jim neublížili. Slyšeli jste někdy o barfování? V článku vám tento typ stravování co nejblíže objasníme a ukážeme, jaké výhody a úskalí tento typ krmení skrývá.

Co je to barfování neboli BARF?

BARF je zkratka pro „bone and raw food.“ - způsob krmení, při kterém psovi přizpůsobíme jídelníček tak, aby se stravoval skoro stejně, jako kdyby žil divoce v přírodě.

Čtěte také:

Březí fena den po dni: Jaké krmivo pro březí a kojící feny zvolit?

Hned ze začátku je však nutné uvědomit si, že pod pojmem syrová strava se skutečně skrývá syrové maso, vnitřnosti a kosti. Spousta nezodpovědných chovatelů si barfování představuje jako krmení psa zbytky od oběda či večeře, které mu však mohou uškodit. Jak? Jsou většinou příliš solené a kořeněné, navíc mohou obsahovat další nevhodné suroviny, které psovi spíše ubližují. Otázkou tedy je, co při barfování psovi můžeme dát?

 • čistá svalovina - drůbeží maso jako kuře nebo krůta, také hovězí a telecí
 • měkké a masité kosti - hovězí morkové, žebra
 • vnitřnosti - žaludek, srdce, játra
 • ryby - například kvalitní sardinky

Jaké jsou výhody barfování

K syrové a přirozené stravě se mnoho majitelů psů přiklání z jednoho prostého důvodu. Při vaření dochází u potravin k částečnému nebo úplnému zničení důležitých enzymů, minerálů vitamínů. Pokud podáváte pejskovi stravu syrovou, všechny tyto zdravé látky v potravě zůstávají a pes dostane do těla živiny, které jeho růst a zdraví jen posílí. Navíc pravidelné pojídání a drcení kostí udrží zuby vašeho psího kamaráda v lepší kondici.

Někteří majitelé si také při barfování všímají, že má pejsek zdravější srst, nemívá tolik problémů s parazity a je vitálnější.

Jak připravit psovi syrové jídlo?

I když je barfování časově náročnější než krmení granulemi, mnozí majitelé si jej pochvalují a nedají na něj dopustit. Především ví, co přesně pes sní a v jaké kvalitě, protože mají vše pod kontrolou. Jestliže jste už rozhodli barfování také vyzkoušet, měli byste ještě vědět několik důležitých zásad a pravidel, jak nakládat se syrovým masem:

Při barfování myslete na to, že:

 • Maso by mělo být v mražáku alespoň 48 hodin- tím odstraníme možné parazity.
 • Pes by neměl dostávat větší dávku, než je nezbytně nutné- denní dávka by měla být 2 až 3 procenta z hmotnosti psa (pes váhy 10 kg dostane denně asi 200-300 g syrové stravy).
 • Z kostí můžete podávat psovi kuřecí skelety, hovězí morkové kosti, králičí stehna i drůbeží krkyKosti nevařte, mohou se totiž lámat a poranit trávicí ústrojí psa.
 • Vnitřnosti by měl pes dostat maximálně 2-3krát týdně. Dostatek fosforu a vápníku nalezneme v žaludcích, srdcích nebo játrech.

Jak navyknout psa na barf?

S barfováním můžete začít u jakéhokoliv pejska v jakémkoliv věku. Nedoporučuje se však pro malá štěňátka, která si teprve přinesete domů. Těm byste měli dávat stravu, na která jsou zvyklá, a až po několika týdnech zkusit přidávat ke granulím syrové kousky masa. Nejlépe uděláte, když štěňatům rozmixujete třeba kuřecí krky.

Nejprve psovi dáváme syrové maso do granulí, aby si postupně začal zvykat i na něco jiného. Asi po 14 dnech můžeme granule ubírat a nechávat přirozenou stravu. Rozhodně ale nezačínejte rovnou s kostmi. Prvních několik dní podávejte čistou svalovinu a poté zkuste psovi dát i kosti.

Má barfování nějaké úskalí?

Samozřejmě nic není stoprocentně skvělé a vhodné pro všechny typy psů. Barfování má svá úskalí jako každý jiný typ stravování. Barf má i pár nevýhod:

 • hrozí nákaza parazity - z toho důvodu se nedoporučuje vepřové maso!
 • nedoporučuje se, když jsou v domě malé děti nebo těhotné ženy, které by mohl pes omylem infikovat
 • pokud pes nedostane vyváženou stravu, hrozí pejskovi nutriční nerovnováha - vařit byste proto měli podle receptů pro barfování

Když vidíte, že vás pejsek barfování nezvládá a odmítá syrovou stravu anebo má zažívací potíže, rozhodně ho do ničeho nenuťte a přejděte zpět na stravu, na jakou je zvyklý. Vysoce kvalitní krmiva značky Purina obsahují veškeré minerály a vitamíny, který pes potřebuje a díky kterým bude silný, zdravý a šťastný. Ne každý pes si syrovou stravu oblíbí, sázkou na jistotu je proto kvalitní a chutné krmivo v podobě granulí.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...