další zvířátka

Sibiřská kočka je velmi společenská a působí vznešeně

Plemeno sibiřská kočka patří mezi chovateli k oblíbeným, protože jde o opravdu impozantní šelmu s divokým výrazem a milou povahou. V podstatě jde o dlouhosrstou (prošlechtěnou) ruskou kočku v různých barevných variantách. Její povaha je něžná a vyniká tvorbou silného pouta ke svým majitelům. A ani s polodlouhou srstí si nemusíte dělat příliš starostí. Je samoúdržbová.

Sibiřská kočka: Charakteristika

Sibiřská kočka patří mezi středně velká až velká plemena koček. Kočky obvykle váží 3 -6 kg, kocouři 6 - 8 kg. Sibiřská kočka vyniká polodlouhou srstí s typickým límcem kolem krku a chomáčky hustých chlupů na tlapkách. Srst jim narůstá bohatší na zimní období.

Působí vznešeně i lehce zaoblenými rysy hlavy a nosu, připomíná starý typ perských koček, které ještě nebyly přešlechtěny do velmi plochých obličejových rysů. Toto plemeno je perfektní pro kočičí výstavy.

Historie praví, že kočky vznikly z volně odchytávaných koček na ulicích velkých měst (Leningrad, Moskva, apod.) a až později se do šlechtěných linií přidalo jen několik kusů skutečně v přírodě odchycených divokých koček.

Sibiřská kočka: Povaha

Sibiřské kočky mají skvělou povahu! Posuďte sami:

  • Komunikativní vrkavé mňoukání i silnější hlasové projevy jsou příjemné.
  • Kočka je trpělivá, k lidem shovívavá a chová se často intuitivně (vycítí vaši náladu).
  • Ráda si vybírá člověka, kterého upřednostňuje a je mu oddaná.
  • Některé sibiřské kočky se rády naučí i chodit na postrojku venku nebo aportovat míčky.

 

Sibiřská kočka je společenská, povahou se podobá spíše orientálním kočkám, upíná se na lidi a potřebuje společnost. Nejste-li většinu času doma, nevybírejte si ji (pak je vhodnější např. britská kočka), anebo si pořiďte rovnou dvě, ať se nenudí.

Sibiřská kočka: Nároky na chov a péče o srst

Mezi chovatelské nároky se dá zařadit její záliba ve šplhání a výškách, takže ji rozhodně pořiďte buď kvalitní a rozsáhlé škrábadlo či šplhadlo, nebo ji umožněte chůzi ve výškách (trámy, police, speciální nábytek). Bude vám vděčná.

A jak je to se srstí? Ač je dlouhosrstá, či spíše polodlouhosrstá, její srst má příjemnou strukturu, která není náchylná k plstnatění, takže ji stačí jednou za týden pročesat a uhladit. O svou srst se sibiřské kočky ale obecně zvládají starat samy. Určitě se ale hodí přidávat do krmiva doplňky a granule typu hairball - proti bezoárům, chomáčům chlupů v zažívání.

sibiřská kočka2Sibiřská kočka povaha - je velmi společenská a působí vznešeně

Jejich srst je hustá a to natolik, že kočky špatně zvládají opravdu teplé prostředí, takže v létě jim musíte zajistit chladnější místnost nebo venkovní voliéru. Nehodí se ani do přetápěných bytů, sibiřanka je v tomto ohledu taková „kočičí husky“.

Sibiřská kočka: Zajímavosti a na co si dát pozor

Terčem pří je pro chovatele barevná varianta „color point“, jde o nositelky tzv. CP genu, což jsou kočky s tmavými odznaky (jako klasická siamská kočka – tzv. akromelanické zbarvení), protože díky tomuto genu jsou kočky barevně odlišné, někdy se rekrutující až do nového plemene něvská maškaráda. Obhájci „color point“ v čisté sibiřské verzi se brání tím, že CP gen je u sibiřských koček již od začátku šlechtění.

Sibiřská kočka: Koťata

Pokud plánujete i koťátka, při chovu je třeba mít na vědomí, že sibiřské kočky dospívají velice pozdě – tělesný vývoj je u tohoto plemene ukončen až zhruba ve třech letech věku.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte