další zvířátka

Úžasná kočičí plemena, která si zamilujete na první pohled

Rozhodli jste si pořídit kočičku, ale nejste si jisti, jaké plemeno je pro vás to pravé? Existují desítky druhů koček. Každé plemeno je originální a něčím jedinečné. Proto přicházíme s článkem, který vám může pomoci při rozhodování. Představíme vám 12 kočičích plemen a jejich přednosti a zajímavosti. Nezapomínejte na to, že kočka není hračka, ale mazlíček, který vám bude dělat společnost několik let. Proto vybírejte pečlivě a uvážlivě.

12 tipů na kočičí plemena, se kterými se nudit nebudete

Jaká je povaha různých kočičích plemen a čím jsou zajímavá? Čtěte dále a vyberte si svého favorita, který bude ideálním společníkem do vaší rodiny. Přinášíme nejoblíbenější plemena koček a jejich fotky. 

Plemena koček: Ragdoll kočka je velice mazlivá

Ragdoll kočka je velice společenská a přítulná. Je sice hravá, ale má velice klidnou povahu. S kotětem si můžete dělat skoro cokoliv, jelikož neustálé mazlení, drbání, hlazení a hrátky jsou pro ragdoll kočku to pravé ořechové.

Pokud hledáte kočku, která se snadno skamarádí s dětmi, toto kočičí plemeno je naprosto ideální, je také nenáročné na péči a při troše trpělivosti vám bude také aportovat.

ragdoll kočkaRagdoll kočka je ideální na mazlení.

Plemena koček: Savanová kočka je divoká šelma

Je sice divoká, jelikož jí v krvi koluje krev po africkém servalovi. Ovšem nenechte se mýlit. Savannah kočka je inteligentní a přítulná. Hodí se k dětem i do bytu. Ovšem ne každý si ji mlže dovolit, cena se pohybuje mnohdy i k deseti tisícům. Záleží totiž na tom, kolik procent afrického servala má kočka v žilách.

Mezi další zajímavost patří, že se kočka ráda koupe. Pokud se rádi procházíte a máte rádi pohyb, savanová kočka bude skvělým společníkem. Proto by si kočku neměl pořizovat žádný pecivál.

kočka savannahSavannah kočka je divoká šelma.

Plemena koček: Britská kočka má skutečně britskou povahu

Je rezervovaná a někdy se zdá, že se o vás naprosto nezajímá. Vše ale není takové, jako se na první pohled zdá. Britská kočka má sice typickou britskou povahu, ale bude vás věrně milovat a následovat. Kotě je ze začátku velice aktivní, ovšem s vyšším věkem se proměňuje v gaučového povaleče.

Při dobré péči se kočka dožije až 15 let. Nutné je především pravidelné čištění srsti, uší a zastřihávání drápků. Jinak kočka nevyžaduje speciální péči.

britská kočkaBritská kočka se postupně stává povalečem s klidnou povahou.

Plemena koček: Siamská kočka vás nikdy nebude nudit

Řadí se mezi kočičí plemena plná energie, se kterými se nikdy nebudete nudit. To je siamská kočka, které se říká taktéž pes mezi kočkami. Proč? Dokáže se výborně naučit aportovat i chodit na vycházky. Kočka je velice vnímavá a nic v domě jí neujde.

Siamská kočka je ráda středem pozornosti a také se chce stále mazlit. Velkou výhodou je, že se snese i s jinými členy rodiny, návštěvou, ale i dalšími zvířátky v domě.

siamská kočkaSiamská kočka vás nikdy nebude nudit.

Plemena koček: Kočka sphynx je ideální pro alergiky

I alergici mohou mít doma svého kočičího mazlíčka. Kočka sphynx na sobě nemá žádnou srst, jen chmýří. Odpadá vám sice starost o její srst, ovšem koupání se speciálním šamponem je nutností. Kočka je vyrovnaná, přítulná a milující.

O kočce byste také měli vědět, že v létě je potřeba mazat její pokožku krémem, aby se nespálila.  Proto patří kočka sphynx k náročným plemenům pro chov. Pokud se jí ale budete věnovat, ona vám to ihned vrátí zpět svou povahou.

sphynx kočkaSphynx kočka je vhodná pro alergiky.

Plemena koček: Bengálská kočka se snadno splete s leopardem

Kočku bengálskou byste si mohli velice snadno splést s malým leopardem. Vznikla totiž zkřížením domácí kočky a bengálské, která žije v jihovýchodní Asii. Kočka patří mezi velice vzácné druhy koček. Rozhodně však nepatří mezi lehká kočičí plemena. V dospělosti může vážit až 10 kg.

I když kočka připomíná divokého leoparda, je velice společenská. Na druhou stranu se ale nedoporučuje pro naprosté začátečníky. Ideální je zkušenější chovatel, který usměrní její temperament.

kočka bengálskáBengálská kočka má krásný a elegantní vzhled.

Plemena koček: Barmská kočka se může dožít i 18 let

Pokud hledáte kočku, která má tuhý kořínek, barmská kočka je ta pravá. Když se o ni budete starat dobře, dožije se klidně i 18 let. Silně se váže na své majitele a následuje je na každém kroku. Velice špatně proto snáší samotu a neměl by si ji pořizovat někdo, kdo není často doma.

Její mírumilovná a klidná povaha je velké plus, především pokud máte doma děti. Skvěle s nimi vychází a vydrží si dlouho hrát.

barmská kočkaBarmská kočka se dožívá až 18 let.

Plemena koček: Mainská mývalí kočka je robustní a hravá

Mainská mývalí kočka se stala velice oblíbenou, a to díky své robustnosti a hravosti. Patří mezi upovídaná a přátelská kočičí plemena. Vychází skvěle s jinými zvířátky a dětmi. Stejně jako savanová kočka se velice ráda koupe. Nebuďte proto překvapení, pokud si bude ráda hrát s vodou v misce.

Kočka nepotřebuje přílišnou pozornost, a proto se hodí i do bytu k zaměstnaným lidem. Je velmi inteligentní a dokáže se naučit i aportovat.

mainská mývalý kočkaMainská mývalí kočka je robustní a hravá

Plemena koček: Birmanská kočka je velice důvěřivá

Kočka vznikla zkřížením perské a siamské kočky. Je velice kamarádská a hodí se do rodin s dětmi. Je však přátelská až příliš, klidně by domů odešla i s jiným člověkem, jelikož lidem velice důvěřuje. Jestli ale na kočku nemáte dostatek času, měli byste si pořídit rovnou dvě, jinak by strádala.  

Patří mezi ty druhy koček, které jsou vhodné pro chov v bytě, jelikož nepotřebují mnoho pohybu. Stačí jí dobře vybavený byt plný škrabadel, hraček a úkrytů.

birmanská kočkaBirmanská kočka je velice důvěřivá.

Plemena koček: Ruská modrá kočka se hodí ke starším lidem

Štíhlá, elegantní a čistotná. To perfektně vystihuje ruskou modrou kočku, která patří mezi nejinteligentnější plemena koček. Kočka těžko snáší změny, a proto se nedoporučuje do rodin s dětmi. Mnohem lepší život bude mít kočka u bezdětného nebo staršího páru, kde bude mít svůj klid a pohodlí.

I když má ve svém jméně Rusko, její původ sahá desítky kilometrů za Severní polární kruh. Proto má velice hustý, ale krátký kožíšek.

ruská modrá kočkaRuská modrá kočka má stříbřitou srst a je vhodná pro starší chovatele.

Plemena koček: Norská lesní kočka má majestátní vzhled

Norská lesní kočka pochází skutečně z Norska, a proto má dlouhou a hustou srst. A právě ta jí propůjčuje velice majestátní vzhled. Povahou patří mezi hravá a nenáročná plemena koček. Srst vyžaduje pravidelnou péči, ideálně minimálně 1krát týdně je nutné kočku dobře vykartáčovat.

Jelikož má kočka silné drápy, je potřeba jí dopřát stabilní škrabadlo. Kočka také ráda šplhá, proto byste tomu měli přizpůsobit taktéž její obydlí.

norská lesní kočkaNorská lesní kočka má dlouhou a hustou srst.

Plemena koček: Habešská kočka je svéhlavá a inteligentní

Habešská kočka je extrovertní, svéhlavá a inteligentní. Navíc nepatří mezi hlučná kočičí plemena, a proto je ideální společnicí do bytu. Ráda prozkoumává vše, co je nové. Vyžaduje hodně pozornosti a občas je těžké s ní vyjít kvůli její tvrdohlavosti.

Kočka ale potřebuje dostatek prostoru. Malé byty nejsou ideální. Pokud máte doma ještě jiné mazlíčky, nemusíte se vůbec obávat. Habešská kočka se snadno spřátelí i se psy a dokáže si s nimi vytvořit silné pouto.

habešská kočkaHabešská kočka je velmi inteligentní a svéhlavá.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte