další zvířátka

Seznamte se – agama vousatá

Pokud jste fanouškem fantasy příběhů a přepadla vás touha mít doma malého „draka“, zajímat by vás mohl chov agamy vousaté. Agama vousatá patří k ještěrům, kteří se dají snadno ochočit, a je proto velmi vděčným mazlíčkem. Přibližně půlmetrový ještěr má žluté, světle hnědé až hnědočervené zbarvení. Pochází z Austrálie a má vysoké nároky na světlo, a vzhledem ke své velikosti také na prostor. Pro svou společenskou povahu se jí nejlépe daří ve skupinovém chovu, avšak zoufat nemusí ani ti, kteří chtějí mazlíčka jen jednoho.  

Kam ubytovat nového mazlíčka?

V případě, že jsme se rozhodli pro chov agamy vousaté, bude nezbytné zřídit suché terárium pouštního typu. Důležité je zvolit dostatečnou velikost terária a dobré odvětrávání. Vybírat můžeme z terárií skleněných či vyrobených z plexiskla. Pořídit si můžeme buď terárium hotové, nebo vyrobené na míru. V případě agamy vousaté bychom měli dbát na to, aby přístup do terária byl z bočních stran, nikoliv shora, což je pro agamy stresující.

Čím agamu vousatou krmit?

Jako všežravec pojídá agama vousatá potravu jak živočišnou, tak i rostlinnou. Důležité je pro ni zajistit pestrou stravu bohatou na vitaminy a minerály. U mláďat převažuje potrava živočišná, u dospělého jedince to může být i naopak. Živočišnou potravu tvoří v případě agamy vousaté převážně hmyz, například cvrčci, švábi, sarančata či červi. Z rostlinné potravy to jsou to nejčastěji pampelišky, sedmikrásky, jetel nebo kopřivy.

Tipy pro nové chovatele agamy vousaté

Protože začátky bývají občas těžké, přinášíme pár tipů, na co si dát pozor:

  • Důležité je, aby se v jednom teráriu nevyskytovaly dvě agamy s velkým velikostním rozdílem. Větší agama může menšího jedince stresovat, napadat nebo také zabít.
  • Přes noc by v teráriu neměl zůstávat ani krmný hmyz, který by mohl agamu okousat, což by jí mohlo způsobit také smrt.
  • Pokud agama postupně přestane žrát, mohla by být dehydrovaná. V případě, že nejí zelené, nepije, ani neolizuje orosené dekorace, je potřeba jí dávat napít přes injekční stříkačku či kapátko.
  • Důležité je hlídat také teplotu v teráriu. Na nejchladnějším místě by mělo být 28°C a na místě výhřevném by se teplota měla pohybovat okolo 40°C.  
Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte