Psoun prériový je severoamerický hlodavec, který je přítulný a společenský

Psoun prériový je velice podobný veverce. Má hebký kožíšek a krásné černé oči, které vás dostanou. Dosahuje váhy maximálně 1,5 kg. Pro jeho…

Psoun patří mezi hlodavce pocházející ze severoamerické prérie. Překvapí vás svou společenskou povahou a přítulností. Samotu proto snáší velmi špatně. Je potřeba, abyste si na něj udělali dostatek času a věnovali se mu každý den. Poradíme, jaká péče je pro psouna nejlepší, aby byl u vás doma spokojený a zdravý.

Psoun žije ve smečce a samotu snáší velmi těžce

Psoun prériový je velice podobný veverce. Má hebký kožíšek a krásné černé oči, které vás dostanou. Dosahuje váhy maximálně 1,5 kg. Pro jeho roztomilost si jej určitě zamilujete. Je to velmi společenské zvířátko zvyklé žít ve smečce. Měli byste proto zvážit, kolik na něj budete mít času, než si jej pořídíte. Samota je pro něj náročná a nepříjemná. Rád se mazlí a nechává se opečovávat.

Čtěte také:

Činčila – tvor s velkýma očima a lesklým kožíškem je roztomilým mazlíčkem do bytu

Když se rozhodnete chovat více než jednoho, doporučují se spíše samičky nebo jeden samec a samice. Více samců může nadělat neplechu, a to kvůli teritoriálnímu chování. Mohli by se mezi sebou totiž prát.

Psoun prériový rád šplhá a skáče - potřebuje prostornou klec

Psouni jsou velmi aktivní zvířátka, se kterými se nebudete určitě nikdy nudit. Rádi vás pobaví různými akrobatickými kousky, předvedou své šplhačské schopnosti a ukážou, jak dobře umí skákat. Je proto potřeba, aby měli na své dovádění dostatek pohybu. Čím větší klec koupíte, tím lépe. Ideálně by měla mít rozměry 100 x 100 x 150 cm.

Klec nedávejte především blízko radiátoru ani do průvanu. Ideální je nějaké světlé místo v poklidné části domu, kde ho nebudou obtěžovat výpary z kuchyně anebo neustálé otevírání a zavírání dveří.

A jak klec pro psouna vybavit?

  • Dráty klece musejí být pevné a silné, aby se z ní nedostal
  • Naspod klece dejte dřevěnou drť nebo kukuřičnou podestýlku
  • Nesmí chybět větvičky ani lano na lezení pro jeho hrátky
  • Tvrdé dřevo je potřeba, aby si mohl brousit zuby
  • Obstarejte mu také prostorný domeček, kde se může schovat
  • Zvolte keramické misky na jídlo, aby je nerozkousal
  • Vhodná je napáječka na vodu, aby si ji nezašpinil

Psoun si pochutná na senu, ovoci i zelenině

Psouni by měli mít neustále k dispozici seno a kvalitní krmnou směs s vysokým obsahem vlákniny. Nejvhodnějším senem je seno z bojínku lučního. Vojtěškové nebo jetelové seno by nemělo převažovat, jelikož obsahuje více bílkovin. Dalším doplňkovým krmivem jsou:

Zelenina - okurek, cuketa, brokolice, mrkev

Ovoce - jablka, hrozny, meruňky, nektarinky

Bylinky - pampeliška, bazalka, meduňka, heřmánek, jitrocel

Naopak je mnoho potravin, které psounům škodí. Ze zeleniny je to česnek, cibule a lilek. Z ovoce pak avokádo či exotické ovoce. A nevhodnými bylinkami ke krmení jsou vlčí bob, pryskyřník a pryšavec.

Jelikož mají psouni sklon k obezitě, dávejte pozor na jejich překrmování. Také jim umožněte dostatek pohybu. Můžete je klidně vypustit i z klece anebo si pořídit obojek a vodítko a projít se s nimi po zahradě. Pobyt na čerstvém vzduchu jim dělá dobře. Jestli se o psouna budete hezky a pečlivě starat, může se dožít až 8 let.

Péče o psouna vyžaduje dostatek času

Nejenže psoun prériový vyžaduje fyzický kontakt se svým majitelem a častou pozornost, ale i péče o jeho zdraví vám zabere část času. Dbát musíte hlavně na jeho chrup, aby si jej mohl neustále obrušovat. Proto klec kontrolujte, aby měl psoun dostatek tvrdého dřeva. I hračky na okusování ho zabaví a pomohou mu zuby brousit.

Koupání psouna se nevyhnete, nemělo by ale probíhat příliš často. Psouna musíte navyknout a laskavě s ním při koupání manipulovat, aby se nebál a nebyl vystresovaný. Proto ho nekoupejte ve velkém množství vody, ale použijte sprchu nebo namočenou houbičku.

Psoun prériový si chrání své území a může být agresivní

Protože psoun si chrání svoje území, vnímá každého cizího tvora jako narušitele a nepřítele. Do rodiny často nelze pořídit jiné zvířátko, jelikož by mu mohl ublížit. Proto je vždy lepší mít psouna v kleci a vyvarovat se kontaktu s ostatními domácími mazlíčky. Pozor také na návštěvy, které se k vám přijdou podívat. S těmi se rozhodně mazlit nebude.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...