Epilepsie u psa postihuje 3-5 % psů.
24. 04. 2020 Přečteno: 4331x

Jsou běžně kupované piškoty pro psa vhodné? Přinášíme recept na psí piškoty

Odměna patří do života lidí stejně jako zvířat. Psy můžeme odměňovat různě – pohlazením, podrbáním, házením klacíku nebo míčku a samozřejmě také pamlskem. Mnoho lidí to řeší klasickými dětskými piškoty. Bohužel však svému čtyřnohému partnerovi mohou život spíš ztížit než ulehčit. Jak tedy řešit odměňování psa? Dáme vám typy na recepty na psí piškoty.

Mouka a cukr škodí psům stejně jako lidem

Zvykli jsme si, že bílá mouka a cukr je naše každodenní realita. Jenže v té míře, ve které tyto suroviny v současné době konzumujeme neprospívají ani lidem ani citlivému trávení psů. Podobně jako u lidí mohou i zdánlivě neškodné piškoty způsobit různé alergie, vyrážky, zhoršení kvality srsti, problémy s trávením a výrazně zhoršit fungování imunitního systému. Cukr i lepek (obsahuje ho většina používaných obilnin) totiž oslabuje střevní mikrobiom a zároveň uvolňuje těsné spojení střev, čímž se do organismu dostávají nejen větší molekuly, ale také patogeny. A problémy se mohou řetězit.

Čtěte také:

Pamlsky pro psy můžou potěšit i uškodit. Jak vybrat ty správné?

Psí piškoty: Zdravější varianta piškotů pro psy

Z jednoho piškotu se samozřejmě země nezačne otáčet pozpátku, ale pokud právě lidské piškoty využíváte k odměňování, zpravidla nezůstanete u jednoho. Při různých cvičitelských hodinách není výjimkou snědený celý pytlík. Jednou z variant, jak odměňování řešit jsou i psí piškoty. Jejich složení je zpravidla přizpůsobeno psímu trávení, a navíc tam bývá snížený obsah cukru a pro někoho „problematické“ pšenice. Díky složení mohou tyto psí piškoty snížit i riziko vzniku zánětů, které hrozí při nadměrné konzumaci lepku. Psí piškoty jsou určitou prevencí i obezity.

Signály, že pes nemá zažívání v pořádku

Pes vám neřekne, že jej něco trápí přímo, to, že se „něco“ děje zpravidla poznáte tak, že se pes začne chovat jinak. Může ztratit chuť k jídlu, je protivnýagresivní, nebo naopak polehává a nemá zájem o dění okolo sebe. Pokud se týká trávení, bývá prvním varovným signálem, že pes začne žrát trávu.

Do toho se snaží vyzvrátit obsah žaludku a všemožně si ulevit od potíží. I psi mohou dokonce trpět na nadýmání, což poznáte třeba zrychleným dechem. Pokud pes má průjem nebo zácpu, naznačuje to také na potíže s trávením. V některých případech je nutné vyhledat veterináře. Co je v našich rukách jako prevence i podpora případné léčby, je právě strava. A mezi to patří i vhodné pamlsky.

Recept na psí piškoty – bezlepkové psí piškoty

Potřebujete: 2 vejce, 150 g bezlepkové mouky (existují přirozeně bezlepkové, např. rýžová, nebo předem připravené směsi), 25 g škrobu (ideálně kukuřičný), 3 lžíce vody, 1 čajová lžička kypřícího prášku (ideálně s vinným kamenem), špetka soli a lžička skořice (ovoní a osladí).

Postup: Oddělte žloutky od bílků. Ze žloutků s vodou vyšlehejte pevnější pěny a postupně přisypávejte mouku smíchanou s práškem do pečiva, skořicí a škrobem. Z bílků vyšlehejte tuhý sníh, který poté opatrně vmíchejte do těsta. Lžící tvořte malé bochánky, které pokládáte na plech vyložený pečícím papírem. Dodržujte dostatečný odstup. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 170 °C přibližně 10 minut, dokud nezezlátnou.

Psí piškoty nejsou jediný pamlsek pro psy

Pokud chcete svého psa skutečně odměnit, pak můžete rozvinout svou fantazii a pamlsek dokonce doma vyrobit z netradičních ingrediencí. A nemusí se nutně jednat o psí piškoty. Velmi oblíbené jsou například mrkvové sušenky, játrové sušenky nebo třeba kuřecí sušené maso. Fantazii se meze nekladou, a hlavně máte pod kontrolou, co se v daném psím pamlsku vlastně vyskytuje.

Recept na psí piškoty – mrkvové psí piškoty

Potřebujete: 1 vanička (250 g) polotučného tvarohu, 2 střední mrkve, 1 hrnek nasekaných ovesných vloček

Postup: V ručním mixéru nasekejte mrkev nadrobno. Poté ji v nějaké nádobě smíchejte s tvarohem a nasekanými vločkami (i na ty skvěle poslouží ruční mixér). Přisypávejte vločky postupně tak, aby vzniklo pevnější těsto, které se však nebude lepit. Někdy je třeba ještě přidat. Ze vzniklého těsta tvořte malé kuličky, které například dnem sklenice rozmáčknete do placiček. Ty poté vkládejte na plech vyložený pečícím papírem. Pečte v předem vyhřáté troubě na 170 °C přibližně 10-15 minut. Vždy je třeba zohlednit vaši troubu. Že jsou psí piškoty hotové poznáte podle zlatavých okrajů.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Detox, vitamíny z ovoce či zeleniny a další tipy na literaturu o zdraví

Dobrý den, od A.Williama mám již 4 knihy. Přišel ke mě prostřednictvím semináře on-line, v březnu 2021. Začala...

Kosmetika na dovolenou: Jaké přípravky potřebujete na různé typy dovolených?

ja chodím jenom k vodě, takže mi stačí opalovací krém a probiotika, abych neměla střevní potíže

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo