05. 04. 2019 Přečteno: 3705x

Plynatost u psa je často problémem nesprávného krmení. Většinou postačí úprava jídelníčku

Plynatost či nadýmání u psa není nic, z čeho byste si měli dělat větší obavy. Často je hlavní příčinou špatný životní styl jako je nevhodně zvolené krmivo. Tento zdravotní problém trápí nejen mazlíčka, ale i majitele. Co dělat, když pes prdí? Poradíme vám, jak plynatost u psa řešit, aby byl pejsek zase spokojený a zdravý. V mnohých případech postačí jen změnit životní styl, krmení a pejska u krmení hlídat. Někdy je však plynatost známkou vážnějších problémů.

Co způsobuje plynatost u psa

Občasná plynatost u psa je zcela normální. Pokud ale pes prdí až příliš často a vy si všímáte, že by mohl mýt problémy s nadýmáním, pak je potřeba problém řešit. Mezi nejčastější příčiny, které plynatost u psa způsobují, řadíme:

Čtěte také:

Co pes nesmí jíst? Cibule, šunka a jiné potraviny, o jejichž škodlivosti jste ani nevěděli

  • pes příliš rychle konzumuje potravu a do žaludku se dostává vzduch
  • pejskovi podáváme špatnou stravu, která mu v žaludku kvasí
  • ve střevech se objevují parazité
  • pes má torzi žaludku

 

Pokud se jedná o první dvě příčiny, ty můžete snadno vyřešit úpravou jídelníčku. Jestli je příčinou ale parazit nebo torze žaludku u psa, je nutné problém odhalit včas a léčit u veterináře.

Nadýmání u psa: ohroženi jsou labradoři nebo vlčáci

I když se o pejska staráte pečlivě a podáváte mu dobré a kvalitní krmivo, které mu sedí, může se nadýmání u psa projevit. Co je příčinou? Mnohdy trápí nadýmání u psa větší plemena jako jsou labradoři, vlčáci nebo bernardýni.

Ohroženi jsou i psi trpící nadváhou. Proto byste měli dbát u svých mazlíčků na prevenci a nikdy nenechat pejska a jeho chuť k jídlu ovlivnit jeho váhu. Procházky, hry venku a jakýkoliv pohyb v kombinaci s vhodně zvoleným kvalitním krmivem, které poskytne veškeré potřebné vitamíny a minerály, jsou základem.

Plynatost u psa vzniká při velké aktivitě před nebo po jídle

Často se majitelé pejsků děsí, když pes prdí. Myslí si, že je hnedka nějaký problém. Obezřetnost je samozřejmě na místě, ovšem mějte na paměti, že pes prdí celkem běžně a pravidelně stejně jako my lidé. Nemusíme hned malovat čerta na zeď. Pokud ale trpí pes plynatostí často, navštivte veterináře.

Někdy je na vině také to, že pejska před nebo po jídle vylákáme na dlouhou procházku nebo ho podrobíme intenzivní aktivitě. Tomu se vyhněte a dopřejte mu dvě hodiny před a po jídle odpočinek.

Jak vyřešit nadýmání u psa?

Pokud je problém v jídle a ve způsobu, jak pes přijímá potravu, pak je plynatost vyřešena snadno a rychle. Mezi hlavní zásady patří hlavně tyto:

1. Změňte krmivo, které psovi podáváte. Často vadí pejskům maso, sacharidy a obiloviny i luštěniny. Tomu se vyhněte a poraďte se s veterinářem, jaké krmivo bude nejlepší volba.

2. Hlídejte pejska u krmení. Pokud hltá, pravděpodobně se obává, že přijde o své jídlo. Dopřejte mu klid, aby se nestresoval a nejedl příliš rychle. Pokud mu dáváte jen jednu dávku denně, je vyhládlý a hltá. Proto dávku rozdělte na několik menších.

Pozor ale! Nadýmání může být projevem nebezpečného zauzlení žaludku neboli torze u psa. Toto onemocnění je životu nebezpečné a postihuje hlavně staré psy a velká plemena s hlubokým hrudním košem. Při podezření ihned navštivte zvěrolékaře. Operaci se asi nevyhnete.

Granule pro psy s citlivým zažíváním

Někteří pejsci mají citlivé zažívání a i kvalitní granule jim dělají neplechu. Proto je potřeba poohlédnout se po takových krmivech, která jsou určena přímo pro ně. Granule pro psy s citlivým zažíváním jsou různého druhu a reagují na různorodé příčiny potíží.

Jestli je pejskovi dlouhodobě špatně, je pravděpodobně alergický na některou z látek, která se běžně vyskytuje v krmivu. Granule po psy s citlivým zažíváním obsahují jen takové látky, které nejsou pro pejska nikterak dráždivé. I tak si ale pochutná. Krmiva jsou kvalitní, vyvážená a mají skvělou chuť.

A jak poznáme, že pejsek má citlivé zažívání?

  • trpí nadýmáním a často prdí
  • má potíže s vyprazdňováním
  • na kůži se mu dělají vředy
  • má mastnou srst

V těchto případech neváhejte a navštivte veterináře, který psa prohlédne a pomůže vybrat lepší krmivo, které ho zase rychle vrátí do formy.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo