další zvířátka

Opravdu víte, jak často krmit psa? Zajistěte správné dávkování granulí pro psa podle jeho potřeb

Kvalitní krmivo bohužel nestačí. Pro pejskovo zdraví potřebujeme přesně znát, kolik ho podávat a jak často. Jinak mazlíčkovi můžeme přivodit i vážné zdravotní problémy. Záleží na mnoha faktorech, jako je například věk pejska, jeho velikost a rasa. Poradíme, na co všechno při dávkování granulí pro psa musíme brát ohled. Taky řekneme, jak často krmit psa a kolik přesně krmiva mu dávat.

Jak často krmit psa? Překrmování škodí stejně jako podvýživa

Bez správného dávkování se při krmení neobejdeme. Pokud budeme pejskovi dávat příliš málo krmiva, bude trpět podvýživou. A ta se rozvine v nejrůznější onemocnění. Řada páníčků má za to, že problém jak často krmit psa a jak moc, vyřeší podáváním většího množství. Ale i to mazlíčkovi nepomůže. Přejídání znamená obezitu, která je taktéž spouštěčem nebezpečných chorob.

 • Nemoci spojené se svaly a kostrou, jako je osteoartritida, poškození křížových vazů a plotének
 • Srdeční selhání
 • Kožní onemocnění
 • Cushingova choroba
 • Některé druhy rakoviny

Základní pravidla dávkování granulí pro psa

1. Aby naše snahy nevyšly naprázdno, nejprve se ujistěme, že pejskovo krmivo je kvalitní. Při správném dávkování, ale špatném krmivu, může pejsek trpět nedostatkem živin a k tomu obezitou. Levná krmiva jsou často kalorická a neobsahují všechny důležité látky a vitamíny. Pouze kvalitní krmivo mu dá vše, co doopravdy potřebuje.

2. Stanovit to nejlepší dávkování granulí pro psa je někdy oříšek. Roli hraje více faktorů. Jedním z nejzákladnějších ukazatelů správného dávkování granulí pro psa je velikost právě našeho pejska a jeho rasa. Čím méně pejsek váží, tím méně energie a živin potřebuje. Pes má denně sníst zhruba 2,5 % své celkové váhy.

3. Velkou roli hraje i to, jak starý je náš pejsek. Pokud je štěně, dávkování se liší.

4. Důležitá je i aktivita našeho pejska. Pokud většinu dne stráví lenošením doma, nebude potřebovat tolik energie jako velmi aktivní plemena. Aktivnější psy musíme krmit více.

5. Pokud má náš mazlíček speciální potřeby, je nemocný anebo trpí chronickým onemocněním, může se dávkování granulí pro psa měnit. V takovém případě může správné množství stanovit pouze náš veterinář.

6. Při upravení dávkování pejska každý týden važme. Zjistíme, zda hubne, přibírá anebo se drží ideální váhy. Pomůže nám to najít to nejlepší dávkování granulí pro psa.

Jak krmit štěňata?

Stáří 2 – 3 měsíce

Štěňátko by mělo dostat od 150 do 200 gramů krmiva ve čtyřech různých porcích za den.

Stáří 4 až 5 měsíců

Štěně by mělo dostat 250 gramů krmiva za den ve třech různých porcích.

Stáří 6 až 7 měsíců

Štěněti dávejme krmivo ve dvou porcích za den, každá by měla zahrnovat 300 až 400 gramů granulí.

Stáří 8 měsíců

Štěně by mělo sníst 300 gramů krmiva za den ve dvou porcích.

Jak krmit psa, který váží od 2 do 3 kilo

Mezi taková plemena patří například čivava, jorkšírský teriér, pomeranian a další. A jak často krmit psa? Nejlepší je krmnou dávku rozdělit na dvě porce. Jednu podáme během dne a druhou večer. 

 • Pejsek potřebuje od 50 do 90 gramů granulí za den.
 • Potřebuje také asi 250 mililitrů vody denně.

Jak krmit psa, který váží od 3 do 5 kilo

Plemena s touto váhou mohou být jezevčíci, stih tzu anebo bišonci. Denní dávku krmiva rozdělme na dvě porce, jednu pejskovi podáme ráno a druhou večer. Jak krmit psa?

 • Pejsci této váhy potřebují asi 90 až 120 gramů granulí.
 • Za den by měli vypít asi 400 až 500 mililitrů vody.

Jak krmit psa, který váží od 5 do 10 kilo

Patří sem například bígl, americký kokršpaněl, bostonský teriér anebo skotský teriér. Denní příjem granulí rozdělme na dvě dávky, jednu pes sní ráno a druhou večer.

 • S touto váhou pes potřebuje 120 až 190 gramů granulí denně.
 • Potřebuje také 500 až 600 mililitrů vody.

Jak krmit psa, který váží od 10 do 15 kilo

Plemena spadající do této kategorie jsou třeba francouzský buldok, americký kokršpaněl, bígl anebo Welsh Corgi Pembroke. Opět je nejlepší krmení rozdělit do dvou denních dávek, jednu dát přes den a druhou večer.

 • Pes by měl sníst 190 až 260 gramů granulí za den.
 • Ideální je, aby vypil 600 až 700 mililitrů vody.

Jak krmit psa, který váží od 15 do 20 kilo

Pejsci řadící se do této skupiny jsou třeba buldoci, husky anebo velššpringršpanělé. Denní doporučená dávka krmení se rozdělí do dvou dávek. Jednu podávejme během dne a druhou večer.

 • Pes potřebuje 260 až 310 gramů granulí za den.
 • Denně vypije asi 900 mililitrů vody.

Jak krmit psa, který váží od 20 do 30 kilo

Spadají sem plemena jako labradorský retrívr, boxer, husky, australský shepherd anebo border kolie. Pro to, jak často krmit psa, je nejlepší dávku rozdělit na dvě porce. Jednu dát přes den a druhou večer.

 • Podávejme 310 až 410 gramů granulí.
 • Nezapomeňme na vodu, pes potřebuje asi 1 až 2 litry za den.

Jak krmit psa, který váží od třiceti do čtyřiceti kilo

Mezi plemena této kategorie patří labradorský retrívr, zlatý retrívr anebo curly coated retrívr.  Jídlo mu podávejme dvakrát za den, ráno a večer. Jak krmit velká plemena psů?

 • Na jeden den potřebuje 500 až 590 gramů granulí.
 • Také potřebuje 2 až 3 litry vody.

Jak krmit psa, který váží kolem 50 kilo

K plemenům s největší hmotností patří třeba německá doga anebo mastif. Celkovou dávku rozdělíme do dvou porcí. Jednu pejsek sní přes den a druhou navečer.

 • Na jeden den potřebuje 590 až 800 gramů granulí.
 • Vypije asi tři litry vody.
Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte