další zvířátka

Kýla u psa – jak ji poznat a jak řešit?

Kýla u psa je poměrně častým onemocněním. Obvykle vznikne protržením měkké tkáně v okolí nějakého orgánu, přičemž se v tomto místě následně vytvoří tzv. kýlní vak, který se naplní tekutinou. Zvenku se může tento problém jevit jako větší či menší boulička, která je měkká a chladná. Typ léčby vždy záleží na typu kýly u psa, celkovém zdravotním stavu psa, souvisejících problémech a samozřejmě bolestivosti místa. Jak postupovat, když se kýla u psa objeví? Můžete zabránit vzniku kýly? A jak se o psa postarat, pokud je nutná operace?

Čím je charakteristická kýla u psa?

V prvé řadě je třeba upozornit, že existuje tzv. „pravá“ kýla u psa (komplikovaná) a „nepravá“ kýla u psa. Tyto typy se od sebe liší obsahem kýlního vaku. Zatímco u pravé kýly se kromě tekutiny může „přiskřípnout“ i samotný orgán, u nepravé kýly je kýlní vak naplněn pouze tekutinou. Druhý typ je lehčí, co se týče léčby, avšak mívá chronický charakter, tzn. v určitých časových intervalech se vrací. Nemusí se nutně jednat o stejné místo. První typ kýly je rizikovější. Jaké jsou nejčastější druhy kýly u psa?

  • Perineální kýla u psa
  • Tříselná kýla u psa
  • Traumatická kýla u psa
  • Brániční kýla u psa

Kýla u psa se může objevit i u štěněte, v tomto případě se ale zpravidla sama vstřebá.

Kýla u psa: Proč se tímto problémem zabývat?

Podobně jako u člověka, kýla u psa se stává velkým problémem v okamžiku, kdy si zvíře poraní kýlní vak, fena zabřezne (vzniká dodatečný tlak na kýlní vak), případně dochází k silnému „uskřípnutí“ orgánu. Všechny tyto faktory zvyšují riziko vážného poškození zdraví psa či dokonce jeho uhynutí.

Čím dříve začnete problém s kýlou řešit, tím je vyšší šance na rychlejší a především trvalé uzdravení. Pokud budete otálet, léčba se může protáhnout nejen časově, ale i finančně. A navzdory veškerému úsilí se zdraví psa již nemusí vrátit do optimálního stavu.

Příznaky kýly u psa

  • Boulička pod kůží, např. v břišní či slabinové oblasti – pokud je na omak teplá, tuhá a bolestivá, je nutné ihned vyhledat veterináře.
  • Odmítání potravy – nechutenství, případně zvracení.
  • Problémy s vyprazdňováním, otoky v oblasti konečníku.
  • Inkontinence, příp. neschopnost močit.
  • Rychlé unavení při pohybu a dechové potíže (zejména při brániční kýle u psa).
  • Změny v chování psa – nervozita, stres, agresivita či apatie.

Pozor byste si měli dát u určitých typů plemen, která jsou ke vzniku i chronickému opakování kýly náchylnější. Mezi taková plemena patří erdelteriér, pekingský palácový psík nebo basendži (Basenji). Vždy samozřejmě záleží i na povaze zvířete a vnějších okolnostech.

Správná léčba kýly u psa

Pakliže se kýla u psa objeví, měli byste vyhledat veterináře. Ten je schopen stav posoudit z hlediska závažnosti a navrhne odpovídající léčbu. Jak jsme již upozornili, odkládání návštěvy lékaře může vést k prohloubení problémů – zaškrcení cév či snížení funkce určitého orgánu a vzniku většího množství tekutiny. Pro stanovení diagnózy je nutné rentgenové a ultrazvukové vyšetření, obvykle za použití kontrastní látky. Nejčastější formou léčby je operace, při které se orgány vrátí na své původní místo a vzniklý otvor se sešije. Po chirurgickém zákroku pes dostává ochranný límec, léky proti bolesti, antibiotika a též doporučení na dietu. Pár dní po zákroku se na postižené místo přikládají studené obklady. Během rekonvalescence pejska (minimálně 2–3 týdny) je nutný klidový režim, aby se tkáně správně zahojily.

V tomto období je vhodné také klást důraz na vyrovnanou a vyživující stravu, neboť organismus psa je značně vysílen. Zvolit můžete například speciální krmivo pro citlivé zažívání s vysokým obsahem jehněčího.

Kýla u psa: Prevence brániční kýly u psa

Nejčastější příčinou vzniku brániční kýly bývají autonehody, pády z výšky, případně vysoké skoky zvířete – např. přeskakování plotu, překážky aj. Brániční kýla u psa zpravidla vznikne tak, že při výše popsaných situacích, jako jsou skok, úder nebo náraz dojde k rychlému vyprázdnění plic, což následně zvýší tlak v břišní dutině. Při této nenadálé změně tlaků v jednotlivých částech těla psa pak často dojde k protržení bránice a vzniku kýly. Do tohoto otvoru se pak mohou začít tlačit orgány z břišní dutiny, např. játra nebo žaludek. To způsobuje řadu obtíží a pokud se problém neřeší, zpravidla dojde i k úhynu zvířete. Základním preventivním krokem tedy je psa „hlídat“ a nenechat jej skákat z velkých výšek či překonávat neúměrně vysoké překážky.

Traumatická břišní kýla u psa

Specifická je také traumatická břišní kýla, která vznikne jako důsledek zranění, například díky pádu nebo při ostrém poranění třeba střelnou zbraní nebo pokousáním. I zde může být poraněna bránice. V případě podezření na kýlu, využijte vyšetření na zobrazovací technice (například rentgen).

Perineární kýla u psa: Prevence a léčba

Perineární kýla u psa vzniká obvykle následkem oslabení či selhání svalové membrány pánve. Kýla u psa se v tomto případě vyznačuje otokem u řitní oblasti, a to na jedné nebo obou stranách konečníku. Kýlu tvoří obsah břišního a pánevního kanálu (rozšířený konečník, močový měchýř, prostata, tuk a tenké střevo). Vedle typických příznaků je u této kýly charakteristické změněné držení ocasu. Tato kýla u psa se projevuje zejména u nekastrovaných starších psů ve věku 7–9 let. Problém se zpravidla řeší chirurgicky, přičemž se stav psa podporuje léky na změkčení stolice i léky proti bolesti, případně antibiotiky. Jako prevence se doporučuje včasná kastrace psů. Péči věnujte i citlivému zažívání psů a přizpůsobte mu stravu.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte