Kočičí drápky
09. 08. 2021

Kterým zvířatům je třeba stříhat drápky a jak se to dělá?

Stejně jako naše nehty potřebují občasné zastřihování, také někteří mazlíčci by neměli přijít zkrátka. Ostříhané kočičí nebo psí drápy vypadají mnohem praktičtěji. Hlavní však je, aby byly praktické pro samotné zvíře. Drápy mají svou přirozenou funkci a ten, kdo je zkrátí špatně, udělá mnohem více škody než užitku.

Zastřihování kočičích drápů je vhodné jen u líných či nemocných koček

Kočičí drápy slouží mnoha důležitým účelům: kočka je potřebuje k lovu, sebeobraně, šplhání i skákání. Všechny tyto aktivity zároveň pomáhají drápy přirozeně obrušovat. A kromě toho mají kočky pudově zafixováno, že si je brousí také škrábáním vašeho cenného nábytku po babičce.

U kočky, která žije méně aktivním životním stylem, drápky mohou přerůstat. To poznáte tak, že i v zatažené pozici trčí ven a při chůzi klepou o podlahu. Přerostlé kočičí drápy mohou i zarůstat, což je bolestivé. Pomoc se hodí také pro kočky s artritidou, pro které je obrušování těžší.

Čtěte také:

Šest důvodů, proč nepodcenit správné stříhání drápků u psů

Má-li vaše kočka drápy v normálním stavu, nestříhejte je – potřebuje je více než vy kočku bez drápů! Bojíte-li se, že vás poškrábe, měli jste si nejspíše pořídit nějaké jiné zvíře. Ještě horší pak je úplné odstranění drápů, které kočku zmrzačí tělesně i psychicky. To je u nás naštěstí nelegální.

Psí drápy také mohou potřebovat zkrátit…

Pes svými drápy nechytá kořist ani neleze po stromech jako kočka. Také je však neumí zatáhnout, protože je stejně potřebuje k běhání. Psí drápky se tudíž obrušují při chůzi a běhu, hlavně na tvrdém povrchu. Starší a méně aktivní pejsci však takové příležitosti už vyhledávat nemohou.

Když pes v klidu stojí, jeho drápy by neměly přesahovat úroveň polštářků a dotýkat se země. Od země se totiž odrážejí teprve při přenášení váhy. Psovi se s přerostlými drápy špatně chodí a na obroušení chůzí už je pozdě, proto byste mu měli pomoct a zastřihnout mu je.

Nezapomínejme ani na domácí fretky

Zastřihování se doporučuje také u fretek. Důvody jsou podobné jako u psů, ale s tím, že spousta fretek nerada chodí na procházky. Obecně proto mají méně příležitostí k broušení drápků. Fretčí drápky jsou jemnější než psí a když přerostou, mohou se štěpit a zachytávat se o koberce. Při tom pak hrozí, že si vyděšená fretka celý dráp vyškubne.

Zatím padlo slovo o různých domácích šelmách. Drápky však ale mohou koneckonců potřebovat zkrátit také někteří hlodavci, hlavně morčata, nebo dokonce i plazi.

Zastřihování drápků u ještěrů

Téma stříhání drápů může vyvstat také při chovu plazů. V tomto ohledu je to spíše bezpečnostní opatření. Pokud zvíře svými drápy útočí, je mnohem více než stříhání důležité ho nestresovat a dát mu prostor. Máte-li však ochočenou agamu, která ráda zkoumá svět z vašeho ramene, snaha šetrně zkrátit drápky je pochopitelná.

Přečtěte si také: O ještěrech a lidech: Jak ochočit agamu, gekona či leguána

Jak mazlíčkovi bezpečně zastřihnout drápy?

  1. Vyberte chvíli, kdy je zvíře uvolněné a ideálně i trochu unavené. Musí se cítit bezpečně, aby vám necukalo a neutíkalo. Určitě si rádo předem očichá vaše nůžky či kleštičky.
  2. Chytněte tlapku jednou rukou a roztáhněte ji tak, aby drápky byly lépe přístupné.
  3. U světlých drápů je dobře vidět, kde začíná živá část drápu. Načervenalému pruhu se musíte vyhnout a nechat pár milimetrů rezervu. Jinak tlapka začne bolet a krvácet. Tmavé drápy můžete prosvítit baterkou. Místo nůžek můžete použít i pilník, ale pro aktivní zvířata je to jen prodloužení stresové situace.
  4. Motivujte zvíře pamlsky. Podávejte malý kousek dobroty ideálně po každém ustřihnutí drápku.
  5. Pokud si nejste jistí, můžete drápy nechat ostříhat v psím salonu nebo u veterináře.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Detox, vitamíny z ovoce či zeleniny a další tipy na literaturu o zdraví

Dobrý den, od A.Williama mám již 4 knihy. Přišel ke mě prostřednictvím semináře on-line, v březnu 2021. Začala...

Kosmetika na dovolenou: Jaké přípravky potřebujete na různé typy dovolených?

ja chodím jenom k vodě, takže mi stačí opalovací krém a probiotika, abych neměla střevní potíže

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…