Kočka domácí chovaná v bytě potřebuje častější stříhání drápku než venkovní kočka.
16. 08. 2018 Přečteno: 6777x

Dlouhé drápky, velké problémy. Jak na stříhání drápků u koček?

Stejně jako naše nehty, i kočičí drápky potřebují péči. Zvláště, pokud kočka bydlí s námi doma. Krok za krokem vám proto poradíme, jak na stříhání drápků u koček. Stačí nám k tomu správné nůžky na drápky a vymezit si chvilku času. Stříhání nepodceňujme, příliš dlouhé drápky můžou způsobit bolestivý zánět.

Pro kočky jsou drápky velmi důležité. Díky nim šplhají, loví a udržují rovnováhu. Stejně tak se s nimi brání anebo v případě nebezpečí lezou do výšek. Kočičí drápky neustále rostou. Kočky, zejména ty venkovní, si drápky obrušují běžnými aktivitami. Lezení po stromech, běhání po cestách anebo lovení kořisti jsou spolehlivé způsoby, jak drápky nenechat přerůst. Takovou možnost ale kočky chované v bytech nemají.

Čtěte také:

Kočičí tráva čistí kočce žaludek a dodává jí potřebné vitamíny a minerály

Přerostlé kočičí drápky způsobují plísně a záněty

Když má kočka drápky přerostlé, začne se jí špatně chodit. Držení těla se zhorší a mohou se objevit další zdravotní problémy. Drápky můžou zarůst do bříšek kočičích tlapek a chození je pak pro kočku bolestivé. Výjimkou není ani plíseň anebo zánět bakteriálního původu. Nejlépe uděláme, když budeme kočku na stříhání drápků zvykat už od kotěte.

Na stříhání drápků u koček pomáhá i škrabadlo

Škrabadlo je běžnou součástí kočičího vybavení, díky němu nemusíme kočičí drápky stříhat tak často. Škrabadlo sice drápkům pomůže, ale ke spolehlivému zkrácení musíme používat i nůžky na drápky.

Jak naučit kočku na škrabadlo?

Pokropme ho kapkami z bylinek, kterým kočka neodolá. Například kapkami z kozlíku lékařského anebo šanty kočičí.

Dejme jej na místo, kde je kočka nejčastěji.

Aby si kočka na škrabadlo zvykla, dávejme jí na něj její oblíbenou hračku.

Jak na stříhání drápků u koček?

Každé kočičí drápky jsou jiné. Některé potřebují zastřihnout po deseti dnech, jiné po třech týdnech. Stříhání drápků u koček je skoro stejné, jako stříhání lidských nehtů. Hlavním problémem nejsou až tak kočičí drápky, jako kočičí nelibost. Poradíme, jak na ni vyzrát.

1. Pokud kočičí drápky stříháme poprvé, poprosme nejprve veterináře, ať nám ukáže, jak je správně zastřihnout.

2. Kočka by měla být co nejvíce klidná. Zajistěme ji proto co nejpříjemnější prostředí. Žádný hluk anebo povyk. V opačném případě se stříhání drápků u koček bude prodlužovat, mazlíček bude stále neklidnější a v nejhorším případě se zraní. Navíc se naučí, že stříhání drápků u koček je nepříjemná záležitost. Nejlepší situace nastává, když je kočka po jídle a unavená.

3. Tlapku uchopme a drápky si prohlédněme. Zjistěme, které z nich je potřeba zastřihnout. Když zmáčkneme bříško tlapky, drápek vyjede ven. Mačkejme jej jemně, ne déle než tři vteřiny.

4. Každý drápek si prohlížejme zvlášť. Nespoléhejme na to, že jsou všechny stejné. Například na zadních končetinách jsou kočičí drápky kratší. Za každý prohlédnutý drápek kočku odměňme pamlskem.

5. Na drápek musíme opravdu dobře vidět. Stříhejme jej jedině za dobrého denního světla.

6. Určitě nepoužívejme lidské nůžky na nehty. Ty drápek neustřihnou pořádně a navíc ho rozštěpí. Potřebujeme speciální nůžky na drápky. Kočku může hlasité cvaknutí nůžek polekat. Pak by mohla ucuknout a zranit se. Zvuku jí přivykněme. Vezměme například neuvařené špagety a před kočkou je párkrát přestřihněme.

7. Při stříhání drápků by se kočka měla dívat jinam.

8. Uprostřed drápku uvidíme červený proužek, který vypadá jako červená nitka. To je nehtové lůžko. Vyživuje drápek a my ho nesmíme zranit. Na rozdíl od zbytku drápku je citlivý. Drápek stříháme až několik milimetrů za ním. V opačném případě kočka ucítí bolest.

9. Za každý přistřižený drápek kočku opět odměňme. Nakonec jí dejme její oblíbené a kvalitní krmivo, které zajistí správnou výživu.

10. Stříhání drápků u koček můžeme udělat v několika sezeních. Raději udělat jednu packu, než kočku vystresovat.

11. Snažme se stříhání drápků u koček udělat co nejrychleji a nejdůkladněji. Kočce tím ušetříme nepohodlí, sobě nervy.

Co při stříhání drápků u koček určitě nedělat?

Nezvyšujme na kočku hlas a určitě jí netrestejme. Nejenom, že stříhání neurychlíme, ale kočka ke stříhání získá odpor.

Pokud kočka silně vzdoruje anebo je rozzlobená, se stříháním přestaňme. Ve stříhání drápků u koček raději pokračujme, až je opět v klidu.

V žádném případě nezbavujme kočku drápků úplně.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…