Kočka na vodítku se může cítit příjemně v klidné přírodě.
22. 07. 2022

Kočka na vodítku aneb Je skutečně nutné tyto mazlíčky venčit?

Někomu může přijít úsměvná už jen představa, že by měla být kočka na vodítku. Tato zvířata jsou totiž většinou brána jako samostatná. Obzvlášť na vesnicích se pak kočičí mazlíčci promenádují ulicemi zcela svobodně a většinou se vrátí na svou zahradu nebo do domu svých pánů. Co ale dělat, pakliže bydlíte ve městě? A jak pohlíží na venčení koček veterinář?

Máte doma kočičího kamaráda a chtěli byste s ním vyjít i do městských ulic? Pak je možná žádoucí, mít kočku na vodítku – už jen kvůli ruchu centra, autům a volně pobíhajícím psům. Jenže, tím, že kočku budete venčit stejným způsobem jako psa, připravíte ji o přirozené instinkty. Pojďme se na téma podívat podrobněji.

Kočka na vodítku – ano nebo ne?

Pokud byste chtěli znát jednoznačný názor na to, zda je normální, mít kočku na vodítku, nejspíš byste nepochodili. Názory na tuto problematiku se totiž dost různí. Někteří veterináři například již zmíněné městské procházky nedoporučují, neboť kočka se může dostat do stresových situací, z kterých kvůli postroji a vodítku nemůže zkrátka a dobře instinktivně uniknout. Příroda nebo klidný park však mohou být jistou alternativou a možností. Majitel by měl vzít také v potaz věk kočičího mazlíčka. Malé kotě nebo mladá kočka/kocour si jistě užije více dobrodružství během procházky, kdežto starší kočka nebo kocour se může dostat do nepříjemného stavu (zejména tehdy, když na to není zvíře zvyklé).

Čtěte také:

Jaké krmivo vybrat pro kastrované kočky? Poradíme vám, co všechno bude kočka po kastraci potřebovat

Kočka na vodítku – jaké jsou výhody venčení?

Nejprve si pojďme osvětlit pozitiva, která mohou dle veterinářů plynout z toho, pakliže kočku na vodítku skutečně vezmete ven.

 • Poskytnete kočce nové impulzy – především tehdy, pokud nemá jinou možnost, jak se podívat ven. Takovéto zvíře může někdy trpět, pokud je stále zavřené jen mezi čtyřmi zdmi bytu.
 • Zabráníte nudění se, a to hlavně u mladých koček. Z nudy dokážou kočičí kamarádi vytvářet nejrůznější lumpárny.
 • Další výhodou venčení kočky na vodítku je to, že si protáhne tělo – zajistíte ji dostatečnou aktivitu/výdej a nebude tak tloustnout.

V městském prostředí se mohou cítit kočky na vodítku vystresovaně.

Kočka na vodítku – jaké jsou nevýhody venčení?

Nyní si vyjmenujte nevýhody venčení kočky na vodítku. Je jich poměrně dost a stojí za zamyšlení:

 • Kočku vystavíte potenciálnímu nebezpečí agrese ze strany volně pobíhajících psů.
 • Kočka se také snadno může z postroje či obojku vyvléknout, pokud jej nenasadíte správně a uteče vám neznámo kam.
 • Ohrozíte sami sebe poraněním (záleží samozřejmě na hmotnosti mazlíčka), a to v tom smyslu, že se kočka na vodítku může leknout neznámých vjemů a zamířit i s vámi rychle do úkrytu.
 • Kočičí mazlíčci jsou teritoriální – mají rádi svůj klid ve známém prostředí, proto je můžete snadno vystresovat, když je vezmete na vodítku neznámo kam.
 • Samotné nasazování a nošení postroje pak může kočku rovněž dost stresovat.

Jak si počínat, pokud chcete vzít ven svou kočku na vodítku

Jestliže jste se nenechali přesvědčit negativy venčení kočky na vodítku a chcete do toho jít, měli byste brát v potaz jisté náležitosti:

 1. Vyberte pro svého mazlíčka kvalitní a padnoucí postroj (přímo pro kočky) a dobré nylonové vodítko – v žádném případě nepořizujte to navíjecí, jelikož hrozí riziko úrazu kočky i vás – v případě leknutí a úprku.
 2. Před procházkami venku můžete trénovat doma/v interiéru, např. s pamlsky.
 3. S kočkou začněte chodit na vodítku už od mladého věku, jedině tak si může zvyknout. Samozřejmě reagujte flexibilně i na povahu mazlíčka – bázlivé kočky nikdy nenuťte.
 4. Zajistěte kočce komplexní očkování o odčervení.
 5. Než vyjdete s kočkou na vodítku ven, obstarejte jí u veterináře mikročip – kdyby se náhodou zaběhla a ztratila.
 6. Jakmile uvidíte na své kočce známky stresu, ihned procházku ukončete nebo ji případně ani nezahajujte. Mezi známky stresu patří ztuhlé tělo, syčení, uši dozadu nebo polehávání.
 7. Vyhýbejte se neznámým rostlinám a zabraňte tomu, aby je kočka na vodítku ochutnávala – mohly by být pro ni toxické.
 8. Procházky s kočkou na vodítku dělejte krátké a zaměřte se na klidné prostředí.

Jestliže zjistíte, že vaše kočka nechce chodit na vodítku, netlačte ji do toho. Ovšem zajistěte ji dostatek jiných impulzů, kterými předejdete nudění se a podpoříte duševní pohodu zvířete. Pořiďte třeba nejrůznější hračky se šantou, nebo prolézačky a škrabadla.

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Mýty a pověry o kočkách – má kočka devět životů?

Někteří lidé kočky milují, jiní je naopak nesnáší. Tak je tomu dnes a jinak tomu nebylo ani v dobách minulých. Rozdílné vnímání koček během jednotlivých dějinných dekád vedlo k vytvoření nejrůznějších mýtů a pověr o kočkách a mnohé z nich přetrvávají dodnes. Nad řadou pověr se dnes zasmějeme,…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Podpora erekce: 19 otázek, které kladete nejčastěji a odpovědi, díky kterým zlepšíte erekci, výdrž, milostný život a celkové zdraví

jedine co nám pomohlo na problémy s erekci byly spreje a gely

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo