Odchov koťat bez kočičí mámy vyžaduje hodně času a trpělivosti.
21. 10. 2020 Přečteno: 2509x

Jak na umělý odchov koťat bez kočičí mámy?

Občas se může stát, že kočičí máma odmítá po porodu svá koťata anebo v nejhorším případě zemře. V takovém případě je nutné postarat se co nejlépe o malá koťata, která jsou v ohrožení života. Kočičí mámu potřebují v prvních týdnech a měsících nejvíce. Vy tu proto musíte být pro kotě a maximálně o něj pečovat.

Umělý ochod koťat zahrnuje náročnou péči

Jestliže se kočka nedokáže z jakéhokoliv důvodu postarat o svá koťata, přichází čas, abyste péči a výživu koťat vzali do rukou výhradně vy. Je potřeba jednat rychle. Ideální je najít náhradní matku, ale to může trvat delší dobu.

Ruční odchov koťat vyžaduje téměř veškerý váš čas, trpělivost, ostražitost. Hlavně prvních deset dní je nejkritičtějších. Celý první měsíc je náročný, jelikož kotě neumí samo jíst a je plně odkázáno na vás.

Čtěte také:

Mění se zuby, oči i reflexy. Zjistěte, jaký je vývoj kotěte ve třetím měsíci!

Chov koťat po porodu: teplo a sucho je základem

Koťata důkladně očistíme žínkou namočenou v teplé vodě. Příliš ale koťátka nenamáčejte, aby neprochladla. Poté je osušíme a určíme pohlaví. Kočičky mají řitní otvor a pohlavní orgán blízko u sebe, u kocourků lze nahmatat kuličky.

Vhodné je zakoupit elektrickou dečku, na kterou koťata dáme. Deka zajistí, že budou neustále v teple a neonemocní. Jestliže zatím nemáte, naplňte PET lahve teplou vodou a dejte je do pelíšku. Pravidelně vodu měňte. Ideální je i termofor. Postupně bude potřeba připravit domácnost na příchod nových mazlíčků.  

Speciální mléko pro koťata obsahuje všechny živiny

Kotě je zesláblé a co nejdříve potřebuje stravu. Když není k dispozici mateřské mléko, pak ve zverimexu koupíme speciální mléko pro koťata. To obsahuje všechny potřebné živiny, které kotě posilní. Rozhodně kotěti nedávejte kravské mléko, které je naprosto nevhodné a může mu ublížit.

Mléko pro koťata ohřejte na 38 stupňů a dejte do lahvičky. Jestliže jsou koťata skutečně hned po porodu, pak krmíme stříkačkou nebo kapátkem. Kotě vypije na jedno krmení asi 15 ml. Ze začátku bude krmení náročnější, ale pak kotě zjistí, k čemu lahvička slouží a samo se přisaje.

Kotě nikdy nenutíme a jakmile už nechce jíst, odložíme jej a začneme s krmením dalšího. Po dokončení lahev vypláchněte horkou vodou a vyvařte, aby se ze zaschlého mléka netvořily bakterie.

Přikrmování koťat: krmíme každé tři hodiny

Kotě krmíme pravidelně každé tři hodiny. Po každém krmení mu musíme promasírovat jemně prsty bříško až ke konečníku. To usnadní jejich vyprázdnění. Od 4. týdne může kotě začít samo jíst pevnou stravu. Je ale potřeba jej pořád přikrmovat mlékem. Zhruba od 7. týdne je kotě samostatné.

Koťatům podáváme kvalitní granule pro koťata obsahující vyvážený poměr zdravých a prospěšných živin a látek.

Krmivo pro koťata obsahuje:

  • Vysoké množství bílkovin
  • Vápník
  • Hořčík
  • Fosfor
  • Zinek
  • Železo

 

Kombinovat můžete suché krmivo s vlhkým jako jsou konzervy a kapsičky.

Jak a kdy odstavit kotě?

Jestliže kočičí matka o mladé pečuje a vše probíhá, jak má, přijde doba, kdy musíme kotě od matky odstavit. Často kladenou otázkou je kdy odstavit kotě? Ve věku 8 týdnů není již potřebné mateřské mléko, a tak můžeme kotě pomalu odstavovat.

Abychom mohli kotě odstavit, musí splňovat několik podmínek:

  • Kotě by mělo být socializované – vše potřebné se naučilo od matky a sourozenců
  • Odstavení kotěte je postupné – nejprve podáváme tuhou stravu a zároveň necháme kotě krmit mateřským mlékem

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale…

jít na článek

Chování kočky po kastraci: Co všechno se změní?

Kočka po kastraci ztrácí nejen schopnost, ale také potřebu se rozmnožovat. Po tomto zákroku následuje výrazná změna chování. Stále však platí, že kastrace vyřeší do budoucna několik problémů. Jak se tedy přesně změní chování kastrované kočky a jak se o ni starat těsně po zákroku?

jít na článek

Je kočka agresivní? Poradíme, jak řešit rivalitu mezi kočkami

Kočky se mezi sebou nesnesou. Co s tím? Rivalita mezi kočkami je možná nevítaná pro majitele, ale je třeba si uvědomit, že pro kočky je to jednání přirozenější než co jiného. Kočky jsou svou podstatou teritoriální zvířata a až lidské šlechtění nebo nedostatek prostoru, na kterém zdivočelé i domácí…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo