Selátka miniprasátek jsou roztomilá a zamilují si je hlavně děti.
19. 11. 2021

Göttingenská miniprasátka jsou chytrá a čistotná. Jaké jsou výhody a nevýhody jejich pořízení?

Göttingenská miniprasátka chovaná v běžných bytových podmínkách, se stávají velkým hitem na celém světě. Seč je toto německé plemeno prasete velmi učenlivé a inteligentní, může být s jeho pořízením spojeno mnoho úskalí.

Pokud i vás zaujala v minulosti Göttingenská miniprasátka pro svůj roztomilý vzhled a uvažujete o jejich koupi, popřemýšlejte nejen o výhodách ale i nevýhodách jejich chovu. V mnoha bodech se vám pokusíme poradit.

Göttingenská miniprasátka a jejich charakteristika

Již samotný název Göttingenská miniprasátka evokuje, že tato zvířata pochází z Německa. Miniprase bylo vyšlechtěno v šedesátých letech minulého století a původně mělo sloužit k laboratorním pokusům. S časem se z něj ale stal jakýsi mazlíček, kterého si lidé s oblibou pořizují čím dál více do svých domácností. A jak jsou na tom Göttingenská miniprasátka s váhou v dospělosti? Je to vcelku různé. Například v Česku se prodávají prasátka, která se váhově pohybují mezi 18 až 40 kilogramy. Ve výjimečných případech však natrefíte i na křížené jedince, kteří dosáhnou hmotnosti až 60 kg (takové byste pravděpodobně do bytu asi nechtěli). Co se pak týká délky života, bude vám miniprase dělat radost téměř 15 let. Ale to jen za předpokladu, že udržíte jeho váhu v normálu, tj. mezi 18 až 25 kilogramy.

Čtěte také:

Rozhovor: „Chcete si pořídit zvířecího mazlíčka? Musíte mít na něj čas i finanční rezervu,“ říká veterinářka Dagmar Minaříková

Göttingenská miniprasátka: Jejich pořízení a nutná výbava

Okouzlilo vás miniprase a chtěli byste jej pořídit do bytu či krytého výběhu vedle domu? Potom zapátrejte po zkušených chovatelích či farmách, kde mají k odběru ideálně selátka. Obávat se vysoké ceny na trhu nemusíte. Od soukromníků seženete Göttingenská miniprasátka i od 1 000 Kč za jednoho jedince. Ovšem lze počítat i s mnohonásobně vyšší cifrou, jestliže zatoužíte po jiném speciálním druhu (ceny někdy dosahují i neuvěřitelných 50 až 60 tisíc Kč/kus). A co vše je nutné pro nového mazlíčka obstarat?

 • Göttingenská miniprasátka jsou v podstatě všežravci, ale přesto všechno tvoří převážnou část jejich jídelníčku rostlinné produkty, tj. zelenina, ovoce, tráva. Dopřát jim všam můžete i klasické granule pro psy, těstoviny, rýži a suché pečivo. S tím se tedy pojí potřeba misky na krmivo. Též nezapomeňte na misku s vodou.

 • V případě, že Göttingenská miniprasátka chováte v bytě, potřebují samo sebou i pelíšek. V krytém výběhu pak postačí řádná výstelka v podobě slámy.

 • Göttingenská miniprasátka jsou velmi čistotná i chytrá, proto je hravě naučíte vyprazdňování na jedno místo. Hodit se bude tedy kočkolit.

 • S miniprasátkem se můžete i procházet, proto pořiďte kšíry a vodítko.

 • Dále můžete malému vepříkovi dopřát i různé dobroty ze zverimexu a potěšit ho hračkami.

Miniprasátko je vhodné i pro alergiky.

Göttingenská miniprasátka a výhody jejich chovu

Göttingenská miniprasátka si na vás zpočátku musí zvyknout, přirozeně se totiž lidí obávají. Pokud jsou však zvyklá od narození na kontakt s člověkem/původním chovatelem, strachovat se nebudou. Pojďme si tedy říct, jaké výhody může mít takový chov:

 • Trápí vás alergie na chlupy a nemůžete mít kočku či psa? Pak jsou ideální volbou hypoalergenní Göttingenská miniprasátka!

 • Chcete chytrého společníka, který je na mentální úrovni srovnatelné se psem? Potom je řešením miniprasátko. Naučíte ho lehce povelům, stejně jako pejska.

 • Máte děti a domácí mazlíčky typu kočka či pes? Pak se interakce s miniprasátkem nemusíte obávat. Děti jej budou neskonale milovat. Též je tohle zvíře dobře snášenlivé se psy, kočkami a jinými druhy domácích zvířecích společníků.

 • Göttingenská miniprasátka se kromě jiného těší dobrému zdraví (samo sebou záleží na péči chovatele). Proto se vyhnete častým návštěvám veterinární ordinace.

Göttingenská miniprasátka a nevýhody jejich chovu

Vypadá to, že Göttingenská miniprasátka jsou skutečně dokonalými mazlíčky pro člověka. Ovšem jejich chov má i své stinné stránky. Jaké to jsou?

 • Göttingenská miniprasátka mají tendenci, ostatně jako jiná prasata, kvičet a chrochtat. Na samotě u lesa to nemusí být problém, avšak v panelákovém bytě celkem ano. Kdejaký soused vám rozhodně nepoděkuje.

 • Máte psa a kupujete mu kvalitní avšak drahé krmivo? Potom se musíte smířit s tím, že i miniprasátko vyžaduje stravu kvalitní, výživnou a hodnotnou, aby nepřerostlo a příliš neztloustlo. To může něco stát.

 • Miniprasátko nemůže růst jako „dříví v lese“. V momentu, kdy jeho chovatel nebude zodpovědný a důsledný ve výchově, může mu tak trochu zvlčet.

 • Göttingenská miniprasátka jsou sice roztomilá, čistotná a hravá, jenže potřebují více než obvykle sociální kontakt. Opakovaná samota jim škodí a z bytu vám v době vaší nepřítomnosti mohou vytvořit „kůlničku na dříví“.

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ještě krmíte psa klasickými granulemi? Přečtěte si, proč si pes zaslouží změnu

Súhlasím, kŕmenie mäsom je najlepšie, akurát nie každé zvieratko to chce. Naša seniorka vôbec. Len konzervy a ...

Trápí vás časté nemoci? Podpořte svou imunitu

zdrava strava, hodně vitaminu, zeleniny, ovoce a k tomu ještě pohyb na posílení imunity

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo