další zvířátka

Chov chameleona: čím krmit chameleona a jak mu obohatit jídelníček?

Krmení chameleonů není zase takovou vědou, jak se může zdát. Chov chameleonů ale má svá pravidla a nutno říci, že chameleon patří mezi náročné mazlíčky. Jeho speciální potřeby se ale týkají především teploty a osvětlení terária, jídelníček chameleona je vcelku jednoduše sestavitelný. Čím krmení chameleona obohatit?

Náročnost chovu chameleona spočívá v životním prostředí

Úspěšnost chovu chameleona má základ v dostatečně velkém teráriu, správném UV osvětlení, které je pro jeho pokožku a vstřebávání vitamínů i minerálů velmi důležité a také ve vlhkosti vzduchu. Fontánky a rosiče jsou proto samozřejmostí. Oříškem je také teplota v teráriu, která je kolem 27–29 °C s lokálně vyhřívaným místem až na 40 °C a noční potřeba nižší, pokojové teploty. Jen tak bude váš zelený miláček výborně prosperovat.

Jak krmit chameleona, aby byl plný vitality?

Na začátek je dobré si uvědomit jednu zajímavost. Chameleon je výtečný lovec, svou kořist dokáže spatřit na velkou vzdálenost - uvádí se až na dva kilometry! Jeho oči jsou jedny z nejdokonalejších v živočišné říši. Každé jeho oko se pohybuje jinak a mozek vyhodnocuje obraz z každého oka zvlášť. Má skvělé soustředění a každý jeho pomalý pohyb je dokonale promyšlen.

Základem krmení chameleona je hmyz

Chameleon (nejčastěji mluvíme o chameleonovi jemenském) je hmyzožravec, takže jeho téměř stoprocentní krmná dávka je tvořena přiměřeně velkým hmyzem. Nejčastěji jsou to cvrčci, mouční červi (potemník brazilský a potemník moučný), švábi (argentinský pro menší chameleony, turkinstánské pro větší) a menší druhy sarančat. V letním období rozhodně nepohrdnou smýkaným hmyzem z louky. Dá se říci, že chameleon spořádá všechen běžně dostupný krmný hmyz, přičemž cvrčci by měli tvořit základ.

Do jídelníčku chameleona rozhodně nepatří:

  • Zelenina (kromě listové)
  • Banán - chameleon po něm má trávicí problémy
  • Syrové i vařené maso
  • Bodavý hmyz
  • Holátka (ač někteří doporučují)

A čím naopak můžete krmení pro chameleona zpestřit?

  • Domácí hmyz, můry, mouchy, pavouci, moli
  • Jen výjimečně: květy pampelišky, salát, ovoce - např. zralá jahoda nebo kiwi

Krmná dávka pro chameleona je 10 cvrčků denně!

Samozřejmě záleží na velikosti chameleona, ale dospělý jedinec spořádá asi 5 – 10 cvrčků denně či odpovídající množství jiného hmyz. Mláďata se ráda překrmují, proto u nich buďte obvzlášť opatrní. Starší chameleoni už znají pocit nasycení a nepřejídají se. Nutné ale je dopřát zvířeti také někdy hladovku.

Chameleony pravidelně krmíme:

  • Obden plnou krmnou dávkou
  • Denně plnou krmnou dávkou a jednou za týden či 10 dnů uděláme 2 – 3 denní hladovku

Krmení chameleona zahrnuje také vitamínové doplňky

Pro doma chované chameleony jsou důležité vitamínové a vápníkové doplňky. Ty koupíte běžně v obchodech a nejjednodušeji je mazlíčkům podáte tak, že v prášku obalíte krmný hmyz.

Důležité vitamíny pro chameleony, které by měl obsahovat vitamínový prášek, jsou vitamíny A, D3 a vitamín E.
Vápník můžete doplnit také tak, že rozemeleté uvařené vaječné skořápky na prášek a tímto práškem posypete chameleonům potravu.

Chov chameleona: nezbytná je pro něj voda z rosy

Chameleoni přijímají tekutiny z rosy, kapek na listech rostlin nebo také olizují mokré sklo terária. Někteří se naučí pít i z kapátka, jiní se naučí pít z misky. Základem by ale měla být rosa, kterou mohou libovolně olizovat.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte