další zvířátka

Terárium pro chameleona zařídíte raz dva. Pro chov chameleona je důležité světlo i dobré větrání

Chameleon je pozoruhodné zvíře, které se vyjímá nejen v zoologických zahradách, ale i v obývacím nebo dětském pokoji. Chov chameleona není sice náročný, zvíře ale vyžaduje každodenní péči a především skvěle vybavené terárium. Mistr světa v převlecích potřebuje prostor, dostatek světla i tepla a dobré větrání. Rádi vám prozradíme, jak nejlépe terárium pro chameleona vybavit, aby se v něm cítil útulně a bezpečně.

Terárium pro chameleona musí být vysoké

Začneme u rozměrů terária. Chameleon potřebuje takové terárium, které bude nejen prostorné, ale hlavně vysoké. Důvod? Rádi se vyhřívají a odpočívají na větvích, které jsou v teráriu postaveny, nikoliv položeny. Dospělý chameleon bude vyžadovat výšku alespoň 60 cm. Samozřejmě čím vyšší a prostornější terárium, tím lépe.

Při výběru terária si dejte pozor na jeho snadnou obsluhovatelnost. Budete jej muset pravidelně čistit a dbát na jeho krásu. Přeci jen chcete toto exotické zvíře obdivovat přes čisté sklo.

terárium pro chameleonaV teráriu pro chameleona nesmí chybět větvičky, po kterých může šplhat.

Chov chameleona: v teráriu napodobujte jeho přirozené prostředí

Máme vybranou velikost a nyní se vrhneme na to, co vše terárium a hlavně chameleoni pro svůj život potřebují. Nejdůležitější je pořádná dávka světla a tepla. Zvíře pochází totiž z Afriky, Madagaskaru i Indie a obývá hlavně oblasti, kde je extrémně sucho a teplo. Jeho domovem jsou tudíž pouště a savany. A přesně takové prostředí je potřeba v terárium napodobit.

Zdroj tepla, tedy žárovku, umístěte co nejvíce ke stropu. Tím vytvoříte místo o teplotě až 40 stupňů. Zde se bude chameleon na větvičce velice rád vyhřívat a vy si ho budete moci dlouhé hodiny prohlížet v klidu.

V nižší části terária je nutné vybudovat chladnější pásmo, kde bude teplota asi o 10 stupňů nižší. Chameleon si tak bude moci vybrat, kde se na větvích usídlí a jaké místo bude nejpříjemnější.

Jestli budete chovat více chameleonů, pak je nutné zajistit také více vyhřívacích míst, pro každého chameleona jedno.

Jak chovat chameleona: světlo podporuje tvorbu pigmentu

Nejen teplo, ale také světlo je velmi důležitá součást terária. Potřebovat budete speciální zářivku, která má UV - A i UV - B záření. První typ záření podporuje tvorbu pigmentu v kůži a je také prospěšné pro rostlinky v teráriu. Druhý typ světla zase napomáhá, aby se vápník v těle chameleona hezky vstřebal a uložil.

A jak dlouho terárium světlem a teplem zásobovat? Celý den. Na večer pak světlo i teplo vypneme a umožníme tak, aby si chameleon myslel, že je noc. Tím zajistíme přirozený pokles teploty, stejně jako kdyby byl chameleon někde venku v poušti.

Terárium pro chameleony: větrání je základem

Chameleon potřebuje ve svém obydlí také kvalitní větrání. Správná cirkulace vzduchu je pro chameleony nezbytná. Větrání můžete zajistit nahoře, dole, ale i po stranách. Ideálně byste měli využít všechny tři varianty.

Vlhkost v teráriu je také důležitá a pohybovat by se měla okolo 60 až 75 %. Vlhkost pomáhají udržet rostlinky, ale také rozprašovače vody. Každý den proto vegetace v teráriu poroste.

Jak chovat chameleona: obydlí mu vyzdobte kameny i pískem

Aby se cítil tento exotický mazlíček u vás v obýváku jako na savaně nebo v poušti, pak pro vás máme několik jednoduchých tipů, se kterými proměníte každé terárium pro chameleony v malý kousek africké přírody.

Živé rostliny: nejenže pomáhají udržet v terárku vlhkost, ale ještěr může pít vodu z jejich listů.

Písek a kameny: dno terária vysypejte pískem i kameny. To ale není vše! Kameny nalepte i na stěnu terária. Tím vytvoříte zdánlivě přirozené prostředí, které bude vypadat jako kus skály.

Pro chov chameleona potřebujete pestré hmyzí menu

Chameleon je hmyzožravec, což vědí všichni, kdo v ZOO někdy chameleona sledovali a těšili se z toho, až uvidí vystřelit jeho dlouhý a mrštný jazyk po nějaké té mouše. Potravu nekouše a polyká ji celou, proto je potřeba dávat mláďatům malinkaté cvrčky, kteří jsou velcí asi 2 mm. Krmíme je 3krát denně a vždy pravidelně.

Dospělého chameleona krmíme jednou denně a jedenkrát týdně jim dopřejeme půst. Hmyz musí být vždy živý. Ideálně podáváme 10 až 15 cvrčků. A na čem si chameleon nejvíce pochutná?

  • cvrčci
  • kobylky
  • sarančata
  • švábi
  • luční koníci
  • mouchy
  • pavouci
  • brouci

 

Důležitou složkou stravy jsou i vitamíny. Nejdůležitější je vápník. A jak jej do chameleona dostat? Najemno rozemeleme vaječné skořápky nebo naškrábeme sépiovou kost, kterou si před tím vyvaříme. Poté posypeme vzniklým práškem potravu a dáme do terária.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte