Antikoncepce pro kočky – je vhodná? Může být pro kočku nebezpečná.

Je možné řešit kočičí (ne)plodnost antikoncepcí? To je otázka, kterou si klade každý chovatel, který chce od prvního mrouskání kočičku nechat ještě dorůst, vyzrát, nebo záměrně o nějaký půlrok či rok chce první připuštění oddálit. A pak každý, kdo není příznivcem kastrace a už pár mrouskání se svou kočičkou zažil. Dá se tak udržet kočka neplodná po delší dobu a je to vůbec zdravé?

Kočičí antikoncepce? Proč ne!

Není to tak jednoduché, antikoncepce pro kočky jednoduše není tak dokonalým přípravkem, aby žádným způsobem nezasahovala do zdraví kočky. Tabletové i injekční podání má stejné množství nežádoucích účinků, o kterých si za chvíli povíme.

Pokud chcete svoji kočku ušetřit trápení mrouskání i zdravotních následků po používání kočičí antikoncepce, zvolte kastraci. Kastrace u koček je jednoduchý zákrok, který rozhodně tolik nezatíží vás ani kočičku.

Čtěte také:

PROBIOTIKA – jeden z nejdůležitějších doplňků výživy pro vaši kočku

Kočičí antikoncepce: Kdy je vhodné místo kastrace zvolit antikoncepci?

I když tedy antikoncepce pro kočky není doporučovaná, mohou být situace, kdy její zvážené stojí za to. Jde ale o situace, které jsou závažné a nejsou jinak řešitelné. V podstatě se dají omezit na jedno jediné.

Nemáte možnost se svou kočkou absolvovat cyklus mrouskání, ani v dohledné době s ní dojít na kastraci či ji zařadit do chovu.

Kolik takových situací je? Dovedete si je představit?

Raději to nedělejte.

Kočka buď bude mít koťata, nebo bude vykastrovaná

Ve všech ostatních případech je nutno si uvědomit, že počátek mrouskání u kočky v 99,9 % staví chovatele před otázku, jestli to pár měsíců vydržet a zařadit kočku do chovu, nebo pár měsíců vydržet a pak dát kočičku vykastrovat. Kastrace se ideálně doporučuje od 8 měsíců věku minimálně, u každého plemena to navíc může být jinak.

Antikoncepce jak injekční, tak tabletová není přímo lékem pozastavující kočičí plodnost, ale jde jen o vedlejší účinek silných léků na tlumení pohlavních hormonů u lidí při léčbě závažných onemocnění. Že tlumí i pohlavní hormony u koček je vyloženě vedlejší účinek, kterého se tímto způsobem využívá.

Na kočky však tato látka (cyproteton acerát) má nežádoucí účinky, zvyšuje riziko zánětů dělohy (a následně třeba otravy krve), nádorů dělohy a vaječníků i mléčných žláz.

Podání již březí kočce je nebezpečné, protože koťata odumírají a kočka umírá na otravu krve, protržení dělohy při porodu mrtvých koťat apod.

Podávání antikoncepce kočkám zvyšuje jejich náchylnost k zánětům a zcela rozvrací hormonální rovnováhu jejich těla, což s sebou nese mnoho komplikací. A jak již veterináři i mnohdy ve svých ordinacích viděli, nezabraňuje zcela březosti, takže se může stát, že kočka nadopovaná lidskými léky omezujícími její plodnost, přece jen zabřezne, ale následný chaos v jejím těle přináší úhyn koťat, hnisavé záněty dělohy a úhyn.

Dá se tedy říci, že předepsání antikoncepce pro kočky se rovná hazardu s jejím zdravím. Soudný veterinář by vám něco takového měl rozhodně rozmluvit.

Injekční antikoncepce není pohodlná, je nebezpečná

Lákavou formou antikoncepce je pro majitele koček injekční forma. Z výše uvedených důvodů už ale asi tušíte, proč ji nevolit. Je ještě horším zlem, protože ačkoliv je aplikovaná v době pohlavního klidu - veterináři léky podávají v době, kdy se kočka nemrouská - její účinek je na dobu 3 až 5 měsíců. Celou tu dobu bude kočka vystavena všem negativním následkům tohoto kroku. A nebudete mít možnost to nijak zvrátit, pokud uvidíte, že kočička schází na některý z těchto neduhů.

Kočičí antikoncepce pro profi chov? Nikdy!

Někdy se setkáváme s tím, že antikoncepci používají profesionální chovatelé koček, když se chtějí zbavit obtížného mrouskání u koček, u nichž plánují vrhy koťat až později. Zásadně tím ale ohrožují nejen zdraví kočky, ale z jejich hlediska i schopnost kočky donosit poté zdravá koťata. A i zdravá, narozená koťata, mohou nést různé handicapy z doby, kdy byla v děloze vystavena následkům hazardu se zdravím jejich matky.

Pokud tedy při koupi koťátka zjistíte, že chovatel používá tuto metodu k regulaci svého chovu, dejte od něj ruce dál. Od něj zdravá koťátka nekoupíte.

A kočičí maminka má patrně tímto přístupem také výrazně zkrácený život. Nejlepší kočičí antikoncepcí tedy nadále zůstává kastrace.

Kastrace ničí kočkám ledviny? Proto je antikoncepce pro kočky lepší!

Jak jsme již viděli, tento názor patří do kategorie mýtů. Antikoncepce rozhodně nezařadí kočičku do řady těch, které žijí úplně stejně jako nekastrované kočky, jen jsou chráněné proti nechtěné březosti. Právě naopak, kočičí antikoncepce výrazně mazlíčkům podlomí zdraví.

Kastrovaní kocouři mohou trpět více na záněty močových cest kvůli možnému zúžení močových cest, což se pak může odrazit i na zdraví ledvin. Speciální krmivo pro kastrované kočky a kocoury však těmto problémům pomáhá předcházet. Cílem je udržet kastrovanou kočku aktivní, roli hraje i běžné dospívání a menší aktivita u koček v domácnosti, čemuž je uzpůsobena méně kalorická, ale více výživná strava.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Značkování u koček: Jak ho mazlíčka odnaučit?

Proč kočky značkují? A dá se toho nějak zbavit? Pokud vám kočka začne doma značkovat svoje území, nebo zanechávat loužičky zapáchající moči (což spolu vůbec nemusí vůbec souviset), je čas zbystřit. Něco se v kočičím životě děje. Něco zásadního.

jít na článek

Jak naučit štěně čistotě? Přinášíme rady a tipy.

Výchova štěněte se v mnohém podobá výchově lidského mláděte. Vedle sociálních dovedností – soužití s dospělými, dětmi či jinými psy je třeba štěně naučit poslušnosti a zejména čistotnosti. Zatímco s poslušností vám mohou pomoci speciální „učitelé“, čistotnost u psa musíte vybudovat vy. Jak naučit…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo