Hlavička

Izolace z ovčí vlny je ekologická a vysoce účinná

18. 7. 2016

Huňatý teplý svetr, pletené ponožky od babičky nebo hřejivý zimní kabát z ovčí vlny. To jsou velmi známé a oblíbené produkty, které skvěle zahřejí i ve velmi chladných dnech. Izolace z ovčí vlny je totiž opravdu výjimečně kvalitní.

Ovčí vlna zahřeje každého

Je nesporné, že pletený svetr z ovčí vlny hřeje mnohem lépe, než svetr ze syntetických materiálů. Pokud tedy patříte k těm, kterým je věčně zima, dbejte při výběru zimního kabátu na podíl vlny ve složení. Pokud je kabát z umělých materiálů nebo je v něm ovčí vlna obsažena pouze v menším množství, bude vám v něm ve větších mrazech zima a kabát i snadněji profoukne. A to se vám v kvalitním kabátu z ovčí vlny nestane - důvod je prostý. Ovčí vlna funguje jako přírodní izolace.

Ovčí vlna nás zahřívá již po tisíciletí

Není snadné říci, kdy byla ovčí vlna použita jako izolant úplně poprvé, avšak první zmínky o vlně a jejím využití jsou staré tisíce let. První známá manufaktura, kde se ovčí vlna zpracovávala, byla postavena starými Římany již v 50. letech př.n.l. Do oděvů z odolného ovčího vlákna se lidé oblékali již před deseti tisíci let a dodnes se žádnému materiálu nepodařilo ovčí vlnu nahradit. Její vlastnosti jsou totiž skutečně výjimečné. Málokterý materiál totiž zvládne za velkého tepla uchovávat led, tak jako to dělali za pomocí ovčí vlny již staří Číňané, nebo sloužit k uchovávání vody, tak jak ovčí vlnu využívali Nomádi na Předním východě, a to tak, že do ovčí vlny nechali nasáknout noční rosu a ráno z ní vodu ždímali.

Ovčí vlna jako nejpřirozenější izolant

Abychom uvěřili, že má ovčí vlna skutečně výjimečné vlastnosti, však není nutné chodit daleko do historie nebo znát fyzikální zákony a zkoumat, v jakých situacích a jak ovčí vlna funguje. Bohatě postačí se zadívat na ovce pasoucí se na pastvě. Všimněte si, že jsou schopné vydržet venku v jakémkoliv počasí a vypadají, že jim to nepůsobí žádné větší problémy. Chrání je totiž jejich vlna, vysoce kvalitní izolace, která je ochranou před chladem.

To však zdaleka není to jediné - ovčí vlna je chrání i v jakýchkoliv jiných podmínkách, ať už jsou velká vedra, fouká vítr nebo prší a ve vzduchu je vysoká vlhkost. Proto je pochopitelné, že je právě ovčí vlna nejlepším materiálem pro výrobu kabátů či svetrů. Byla by však škoda nevyužívat jejích vlastností i v dalších oblastech. A proto má ovčí vlna jakožto perfektní izolant využití ve stavebnictví - při stavbách domů, roubenek či při rekonstrukci. Proč používat umělé materiály, které zdaleka nedosahují takových kvalit, když nám to nejlepší dává příroda?

Izolace z ovčí vlny - ekologické řešení, jak zateplit stavbu

Ovčí vlna je tvořena miliony malých vláken specifického tvaru, mezi kterými jsou malé vzduchové kapsy, které v sobě drží ohřátý vzduch, čímž vytvářejí perfektní izolaci.  A právě pro tyto vlastnosti je v dnešní době ovčí vlna jakožto izolant součástí nabídky celé řady obchodů. Nenechejte se však zmást, regály nejsou plné ovčí vlny, díky které si budete připadat jako na horské salaši. K dostání jsou již zpracované produkty, jejichž použití je snadné a praktické, připravené k okamžité instalaci.

Izolace z ovčí vlny - šetrná výroba a ohleduplnost k životnímu prostředí

Třídíte odpad, nakupujete přírodní potraviny, neplýtváte vodou, teplem ani elektřinou a místo autem se častěji vozíte v MHD nebo na kole a zkrátka vám není životní prostředí lhostejné? Pak jistě oceníte, že je izolace z ovčí vlny zcela přírodní produkt, který zaprvé nezatěžuje životní prostředí a zadruhé je získáván šetrným způsobem i vůči ovcím.

Ovčí vlna se totiž získává z živých ovcí, kterým stříhání nijak neubližuje. Odběrem ovčí vlny navíc firmy podporují rozvoj regionu i fungování lokálních chovatelů. Samotná izolace z ovčí vlny se pak vyrábí jen za minimální spotřeby elektrické energie. Materiál je navíc stoprocentně recyklovatelný. Po rozebrání izolace tak nevzniká žádný odpad, který by zatěžoval životní prostředí.

Základem výroby izolace z ovčí vlny je důkladné vyčistění, aby na sobě ovčí vlna neměla ani stopy po znečištění či potu. Poté následuje vysušení a následně se ovčí vlna ošetří tak, aby nehrozilo její napadení škůdci či moly.

Výhody ovčí vlny však nespočívají pouze v perfektní izolaci. Jak již bylo řečeno na příkladu využívání ovčí vlny u Nomádů nebo ve staré Číně, ovčí vlna je oceňovaná především pro přizpůsobivost, tedy schopnost reagovat na aktuální klima. Ovčí vlna na sebe umí vlhkost vázat, ale také ji uvolňovat - v případě, že je v domě příliš vlhko na sebe ovčí vlna naváže přebytečnou vzdušnou vlhkost, a naopak pokud je vzduch v místnosti příliš suchý, ovčí vlna vlhkost zase bez problému uvolní. Výsledkem jsou tedy optimální podmínky za každého počasí.

Ovčí vlna  - všestranný izolant vhodný i pro alergiky

Kromě toho ovčí vlna skvěle poslouží i jako přírodní čistička vzduchu. Umí totiž skvěle pohlcovat škodlivé látky, které v prostředí domu mohou vznikat - od ozónu, který uniká z elektrických zařízení až po formaldehyd, který je často součástí koberců, lepidel nebo dřevotřísky. Čistý vzduch je důležitý pro každého bez rozdílu, avšak v případě alergiků je třeba mu věnovat ještě větší pozornost. Izolace z ovčí vlny je tak ideální pro všechny alergiky a citlivé jedince. Sama žádné dráždivé složky neobsahuje a o čistý vzduch se spolehlivě postará.

Ovčí vlna je jako izolant velmi všestranná a proto ji lze použít téměř na celé stavbě, od střechy a podkroví přes stropy a kolmé stěny až po podlahy.

Ať už tak hledáte izolaci pro novostavbu či jen plánujete zateplení podkroví, izolace z ovčí vlny vám dobře poslouží. Uvidíte, že návrat k přírodním materiálům se vyplatí.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Spektrum zdraví Academy - spektrum zdraví

Dobrý kontakt k tématu

stolařství

Stolařství Tichý a syn Ostrava

Rodinné stolařství Josef Tichý a syn se sídlem v Ostravě se dlouhodobě zabývá zakázkovou stolařskou a truhlářskou...

pedkov3

PEDKOV: opravy hydraulických čerpadel a hydromotorů, Slušovice

Společnost PEDKOV se zabývá opravami hydraulických čerpadel a hydromotorů...

05

Et Euro Teplo, a.s.: český výrobce kamen v Domažlicích

Česká firma Et  Euro Teplo, a.s. v Domažlicích patří mezi přední výrobce a dodavatel...

Dřevěná podlaha z parket

PD PODLAHY: Petr Dušánek Liberec

Potřebujete novou podlahovou krytinu, která vám dobře poslouží po mnoho let? Společnost PD PODLAHY – Petr Dušánek...

Bárta Ornst Elektro – průmyslová i domovní elektroinstalace

Společnost Bárta Ornst Elektro provádí elektrikářské práce u novostaveb i při...

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte