Připravte si nejlepší ledový čaj bez zbytečného cukru a chemie

img
14. 08. 2020

Ledový čaj z obchodu je plný cukru a často i zbytečných přídatných látek. Samotného čaj je pak obsaženo jen v minimálním množství. Zato cena takového nápoje nebývá nejlevnější. Chutný ledový čaj si přitom můžete připravit snadno doma. A mnohem zdravější.

Po celém světě existuje tisíce druhů čaje. Mezi ty nejznámější se s jistotou řadí černý, zelený a bílý čaj. Vcelku známé jsou i čaje typu pu-erh nebo oolong. A samozřejmě bylinkové čaje, které si doma můžeme připravovat z vlastních bylin ze zahrádky.

Jaký druh na ledový čaj zvolit?

Ledový čaj si doma můžete připravit z čaje přesně podle vašeho gusta. A který je nejlepší? Je to pochopitelně na vašich chuťových buňkách, který budete protěžovat. Ale můžete si vybrat i z našich tipů, které vám přinášíme.

Ledový čaj z černého čaje

Černý čaj je neznámější druh čaje u nás. Kupujte však jen kvalitní, sypaný. Obyčejným levným čajům v sáčku se snažte vyhýbat. Nenabídnou vám kvalitní chuťový zážitek a nepřipravíte z nich ani dobrý ledový čaj.

Co se přípravy týče, vodu na černý ledový čaj je nutné ohřát na 95 stupňů. Odstavte ji tedy těsně před varem. V žádném případě ji nesmíte nechat převařit. Čaj by totiž ztratil mnoho ze své chuti. Téměř vroucí vodou pak přelijte požadované množství čaje a nechte pouze dvě až čtyři minuty louhovat. Poté sceďte, přidejte cukr podle chuti a nechte zcela zchladnout. Nakonec do čaje vymačkejte trochu čerstvé citrónové šťávy a přidejte led. Promíchejte a je hotovo.

Ledový čaj ze zeleného čaje

Koupit kvalitní zelený čaj je celkem umění. Zajděte si do specializovaného obchodu, kde vám poradí. Můžete dokonce zvolit i příchuť zeleného čaje. Což je pro domácí ledový čaj výhoda. Ovšem příprava zeleného čaje je trošku náročnější než u černého. Jak na to? Vodu převařte a odstavte. Nechte ji zchladnout na 60-80 stupňů.

ledovy caj latee 

Poté jí zalijte čaj a nechte chvíli louhovat. Čaj slijte a přípravu můžete zopakovat. Zelený čaj můžete zalít opakovaně. Naopak – říká se, že druhý nálev může být mnohdy lepší než ten první. Zchladlý zelený čaj můžete ochutit citrónovým sirupem. Promíchejte a přidejte led. Ozdobte několika lístky máty a pochutnávejte si.

Ledový čaj z bílého čaje

Bílý čaj je ideální druh na ledový čaj pro děti. Bílý čaj má totiž jen malé množství kofeinu, zato ale spoustu antioxidantů. Bílý čaj má jemnou, delikátní chuť. Navíc je lehce nasládlý. Ledový čaj z bílého čaje je velmi osvěžující. Jestliže máte k dispozici kvalitní bílý čaj, můžete z jedné várky připravit třeba i pět nálevů. Ovšem čím vícekrát ho zaléváte, tím déle ho pak nechejte louhovat. A jak na ledový čaj?

Vodu ohřejte na 80 stupňů a přelijte jí čaj. Nechte pět minut louhovat, pak sceďte. Chcete-li, můžete přidat lžičku medu. Ale není to třeba. Bílý ledový čaj nemusíte doslazovat vůbec. Stačí jen přidat led a můžete popíjet.

Ledový čaj pu-erh

Méně známý, ale velmi populární druh čaje, to je pu-erh. I z něj ledový čaj skvěle chutná. Chcete-li ochutnat něco netradičního, pak je čaj pu-erh tím pravým. Po zalití je velmi tmavý, vypadá jako silné espresso. Jistě vás překvapí velmi delikátní tóny jeho chuti. Vyplatí se však dochutit jej medem nebo vhodným sirupem. A jak nejlépe připravit ledový čaj pu-erh?

Vodu na čaj přiveďte k varu. Přelijte čaj a nechte jej 2-3 minuty louhovat. Pak slijte a přislaďte javorovým, pšeničným nebo agávovým sirupem. Zvolit můžete i med nebo tmavý třtinový cukr. U čaje pu-erh je pro ledový čaj možno udělat až tři nálevy po sobě.

 Autor článku: Monika Poledníková

Napsat komentář: Připravte si nejlepší ledový čaj bez zbytečného cukru a chemie

RE: Připravte si nejlepší ledový čaj bez zbytečného cukru a chemie

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.