Poutní místa v České republice: Jaká jsou ta nejzajímavější?

img
24. 08. 2021 Přečteno: 1655x

Poutní místa jsou opředena záhadami a zázraky. Jsou lidmi vyhledávána již celou řadu let například kvůli víře v uzdravení z vážné nemoci anebo ohledně jakéhosi vykoupení duše. Na tato stanoviště se zkrátka vydávají lidé, kteří potřebují jakkoliv duchovně anebo fyzicky pomoci.

Pokud bychom nahlédli na poutní místa v České republice, můžeme říct, že jich je skutečně požehnaně. Nyní vám představíme několik nejzajímavějších ze všech koutů tuzemska. Na pouť za zázraky se pak můžete vydat jak sami, tak třeba s rodinou v rámci výletu.

Poutní místa v České republice: Bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově

Plánujete s rodinou výlet do Českého Švýcarska a zajímá vás, kde v této oblasti došlo k tzv. filipovskému zázraku? Potom zavítejte do obce Filipov, kde došlo ke zjevení Panny Marie v roce 1866 u lůžka tamější obyvatelky Marie Magdaleny Kade. Ta byla v té době velice vážně nemocná a měla silné bolesti. Lékaři se shodovali na tom, že její stav je v podstatě nevratný. Nikdo rovněž nevěřil, že by žena dlouho přežila takovéto utrpení. Ovšem jednoho dne se stal zázrak. Nemocná spatřila u svého lůžka osobu v zářivém hávu (zřejmě Pannu Marii) a následující den byla zcela zdráva. A tak zde lidé nechali postupem času postavit Baziliku minor Panny Marie Pomocnice křesťanů. Ta se řadí mezi významná poutní místa, která ročně navštěvuje mnoho turistů.

Čtěte také:

Nejkrásnější zámky v Čechách a jejich tajemná minulost

Poutní místa v České republice: Klášter Teplá

Rádi objevujete historické památky v tuzemsku? Potom se zajeďte podívat do kláštera Teplá, který taktéž patří mezi významná poutní místa. Vydat se musíte v tomto případě do překrásných západních Čech. A proč je vlastně tato památka vyhledávaná poutníky? Především kvůli blahoslavenému šlechtici Hroznatovi, což byl zakladatel kláštera Teplá (naleznete zde i jeho hrob). Kromě jiného se stal patronem politických vězňů. Po druhé světové válce sem vykonávali pouť nespravedlivě stíhaní a věznění lidé. Každoročně zde propukají přesně 14. 7. i poutní slavnosti na počest šlechtice Hroznaty. V rámci poznávání nového zákoutí se můžete pokochat mimo jiné i rozlehlými volně přístupnými klášterními zahradami. Tohle místo vás prostě očaruje.

Poutní místa v České republice: Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku

Nyní se přesuneme ze západu Čech na opačnou stranu do kraje Olomouckého. Zde se nachází Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, která se řadí mezi hojně navštěvovaná poutní místa. Její historie sahá až do sedmnáctého století. Její slávě však předcházela malá kaple nazývaná Svatá Hora, která byla jakýmsi připomenutím tamějšího zjevení Panny Marie. Po vystavění kaple se zde měly údajně odehrávat zázraky. Pakliže na toto okouzlující místo zavítáte, budete zcela jistě uchváceni barokní architekturou a oslnivou přírodou kolem dokola.

Loreta Praha je taktéž vyhledávaným poutním místem v Česku.

Poutní místa v České republice: Loreta Praha

Další unikátní památkou je dozajista Loreta Praha, která patří mezi mariánská poutní místa. Loreta je oblíbená mezi tuzemskými i zahraničními turisty. Ti se tu setkají s fascinující zvonkohrou, která čítá až sedmadvacet zvonků a zvonů. Tóny zvonkohry uslyšíte pravidelně každou hodinu, což znamená, že byste se měli pomodlit. O stavbu této skvostné památky se zasloužil v minulosti rod Lobkowiczů. Kolem tohoto poutního místa kromě jiného kolují legendy o bohatém obchodníkovi pražském, který prosil za uzdravení své dcery Pannu Marii Loretánskou. Té slíbil vyrovnání v podobě hodnotného daru pro Loretu. A jeho nemocná dcera se skutečně uzdravila, tudíž obchodník daroval zvonkohru dle slibu. Možná vás zajímá, proč právě zvonkohru. Inspirací byla muži zřejmě uzdravená dcerka, která spatřila ve snách Pannu Marii s anděly, kteří dřímali v rukách stříbrné zvonky.

Poutní místa v České republice: Ruda u Rýmařova

Pakliže preferujete panenskou přírodu a klidná prostranství, zajeďte se podívat do Rudy u Rýmařova. Tato část obce Tvrdkov se nachází v Moravskoslezském kraji. A proč se vlastně řadí mezi významná poutní místa? Dle legendy se tu prý před stovkami let odehrál zázrak. V obci roku 1755 přežil těžkou nehodu s koňským spřežením místní rychtář. Ten uctíval velice Pannu Marii Sněžnou a své přežití přisuzoval právě jí. Poutní místo v Rudě u Rýmařova dnes zahrnuje tzv. Křížový vrch a také barokní kostel Panny Marie Sněžné, který rychtář nechal postavit na připomenutí zázraku.

Poutní místa v České republice: Kostel Panny Marie Pomocné ve Zlatých Horách

Fascinující a dech beroucí památka uprostřed lesů, to je Kostel Panny Marie Pomocné ve Zlatých Horách. Sem jezdí lidé nejen z Čech, ale i ze zahraničí pomodlit se za zdraví a prosperitu své rodiny. Možná vás zajímá, proč vlastně kostel patří mezi mariánská poutní místa. Za období třicetileté války se tu totiž stal podle legendy zázrak. Žena jménem Anna Tannheiser se potřebovala ukrýt před vojáky. Ovšem byla tehdy těhotná, a tak hledala, kde by syna v bezpečí porodila. Modlila se k Bohu, aby porod zvládla a oba přežili. Její přání bylo vyslyšeno a žena se tak vrátila zakrátko do svého domova i se synkem. Z toho se stal postupem času vážený radní Zlatých Hor. Nakonec byl v místě pojmenovaném Boží dar po letech vystavěn na počest zázraku Kostel Panny Marie Pomocné. Dnešní podoba kostela je však nová. Ta původní, bohužel zničená dynamitem, čítala neuvěřitelných sto let.

Poutní místa v České republice: Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Stará Boleslav)

A na závěr si představme Starou Boleslav nebo respektive Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se řadí mezi zdaleka nejstarší mariánská poutní místa v České republice. Jeho vznik se datuje až do 17. století. Za touto zajímavou gotickou památkou musíte zajet do Středních Čech, konkrétně tedy do města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Nejvíce je toto vyhledávané poutní místo spojované se svatým Václavem. Ten byl ve Staré Boleslavi zavražděn muži, které vyslal jeho bratr Boleslav. Po smrti Václava pak začal vypočítavý Boleslav vládnout. Vraťme se však do přítomnosti, která má taktéž co nabídnout. V Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi můžete totiž každoročně zažít tzv. Národní svatováclavskou pouť, během které je možné účastnit i bohoslužby v již zmíněném kostele.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Napsat komentář: Poutní místa v České republice: Jaká jsou ta nejzajímavější?

RE: Poutní místa v České republice: Jaká jsou ta nejzajímavější?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.