Obec Kyjov: malá víska v okrese Žďár nad Sázavou

Obcí Kyjov se v Česku nachází hned několik. Vedle známého města na Hodonínsku existuje i malá víska Kyjov, která leží v jižní části okresu Žďár nad Sázavou na hřebeni Arnoleckých hor. Vesnice leží na katastrálním území o výměře 175 hektarů a v současné době zde žije 47 obyvatel. V obci narazíte na pouhých 26 domů, z nichž je přibližně jen polovina trvale obydlena. V obci i okolí se nachází řada zajímavých památek a míst, které rozhodně stojí za navštívení.

Kyjov – vesnice s bohatou historií

Pokud se zajímáte o historii českých obcí a měst, zbystřete. Kyjov totiž vznikl na křižovatce kupeckých cest už v dávných dobách. První písemná zmínka o vsi však pochází až z roku 1407. Zajímavá je také etymologie názvu obce. Ten pravděpodobně vznikl z pokřiku lovců „kýjem-ho“, který povolávali při lovení zvěře v hlubokých lesích.

Osídlení Kyjova bylo pozvolné. Podle historických pramenů náležela obec ještě na počátku 16. století robotou ke dvoru Německého Rudolce. Do roku 1920 patřil Kyjov k Bohdalovu, poté se osamostatnil. Na počátku 20. století byl v obci založen místní Sbor dobrovolných hasičů. Dnes se obec potýká s nedostatkem členů, a tak zde zůstala jen požární hlídka.

Dominantou obce je kaplička Panny Marie Růžencové

Obec je náležitě hrdá na svou jedinou dominantu, kterou je poutavá kaplička Panny Marie Růžencové. Ta byla v ruce 1874 postavena zdejšími starousedlíky ke cti Panny Marie. Každým rokem se zde první říjnovou neděli slaví pouť. Kaple je majetkem obce a na její náklady byla k šestistému výročí založení kompletně opravena.

Zajímavá místa v okolí

Pokud do obce Kyjov v okrese Žďár nad Sázavou zavítáte, nenechte si ujít zajímavá místa a památky v okolí. Protože se Kyjov nachází na hřebeni Arnoleckých hor, můžete si udělat výlet k jednomu ze zdejších kopců. Ves leží pod vrcholem Kyjov, který se tyčí do výšky 702 metrů nad mořem. Nedaleko se nachází také Přírodní památka Belfrídský potok, kde roste ohrožená rostlina dřípatka horská pocházející z Alp. Poblíž se nachází také Přírodní rezervace Baba – V Bukách, kde ve stromech hnízdí ohrožený holub doupňák či lejsek malý.

Město Ralsko v CHKO Kokořínsko

Ralsko čp. 701, 471 24 Ralsko - Kuřívody
+420 602 440 383
Město Ralsko ležící téměř na hranici CHKO Kokořínsko – Máchův kraj je turisticky oblíbenou destinací. Samo o sobě totiž nabízí hned několik zajímavostí i památek a je skvělým výchozím bodem pro veškeré výlety po Kokořínsku. Ať už se chystáte navštívit Máchovo jezero, Bezděz nebo třeba Hradčanské stěny, právě město Ralsko vám nabídne velmi pohodlné zázemí.  Město Ralsko – CHKO Kokořínsko – Bezděz – Máchovo jezero

Obec Němčice, okr. Mladá Boleslav

okr. Mladá Boleslav, 294 42 Němčice
+420 723 468 619
Němčice u Mladé Boleslavi Průmyslové město Mladá Boleslav, známé především jako sídlo automobilky Škoda, je obklopeno řadou malých malebných obcí. Mezi ně patří i obec Němčice, nacházející se ve Středočeském kraji přibližně 8 kilometrů jižně od zmiňované Boleslavi. V současné době bydlí v obci přibližně 200 obyvatel.  

Obec Ouběnice

262 12 Ouběnice
+420 603 464 039
kontakty: +420 603 464 039, +420 607 022 499 adresa: Ouběnice 49, 263 01 Ouběnice email: ou.oubenice@centrum.cz web: www.oubenice.eu popis: Obec Ouběnice se rozkládá ve Středočeském kraji v okrese Příbram, přibližně 7 km jižně od města Dobříš. Obec se skládá z několika místních částí, jsou to Ouběnice, oddělené říčkou Kocábou od osady Chaloupky, a Ostrov u Ouběnic. Společná katastrální plocha činí 446 hektarů, na kterých žije přibližně 231 obyvatel. V okolí Ouběnic naleznete krásné lesy a rybníky, kde se můžete věnovat jak aktivnímu tak pasivnímu odpočinku. Zajímavosti naší obce a blízkého okolí: poblíž osady Chaloupky se nachází významné archeologické naleziště, které potěší každého milovníka historie. Motokrosový areál na Kocábě, kde se každoročně konají setkání motorkářů (Motoorání) a závody v trialu, jelení farma.. Spolky v naší obci: Sbor dobrovolných hasičů, Český rybářský svaz, Český červený kříž.. Sportovní vyžití: nohejbalové hřiště, Motokrosový areál na Kocábě. Místní části: Ostrov u Ouběnic, osada Chaloupky.

Obec Teplička v CHKO Slavkovský les

Teplička čp. 40, 364 64 Teplička
+420 607 673 858
Obec Teplička u Karlových Varů Obec Teplička je malá vesnička v údolí řeky Teplá nedaleko od města Karlovy Vary. Rozkládá se na území CHKO Slavkovský les a okolní krásná příroda láká mnohé chataře i turisty. Řeka a místní rybník jsou zase rájem rybářů. I přes nevelký počet obyvatel ve vesnici panuje čilý společenský život, o který se starají různé spolky a kluby. 

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/