Bezmála dvoutisícové město Ralsko se nachází v okrese Česká Lípa na území někdejšího výcvikového prostoru Ralsko a má celkem 9 místních částí: Svébořice, Ploužnice, Náhlov, Kuřívody, Jabloneček, Hvězdov, Hradčany, Horní Krupá a Boreček. Název městu dala jedna z místních dominant – kopec a hrad Ralsko, které město pomyslně střeží ze severu. 

Kromě této zříceniny je v bezprostředním okolí města Ralsko možné navštívit například zámek Kuřívody nebo kostel svatého Havla v Kuřívodech. Zajímavé jsou také zbytky středovekých sídel na vrcholech Děvína a Stohánku či památník bitvy u Kuřívod. Z přírodních zajímavostí stojí za pozornost meandry řeky Ploučnice či Vranovské skály. 

Co se týká občanského vybavení obce, nachází se zde základní a mateřská škola, terénní sociální služba a městské informační a turistické centrum. Pro návštěvu památek města Ralska je možné využít bezproblémového parkování na přilehlých parkovacích plochách. 

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná krajina s pískovcovými skalami a lesy Kokořínska přirostla k srdci nejen Karlu Hynku Máchovi -  každoročně fascinuje také tisíce návštěvníků nejen z České republiky, ale i různých koutů Evropy. V rámci celého CHKO Kokořínsko – Máchův kraj patří mezi nejoblíbenější místa bezesporu Máchovo jezero a jeho pláže, Bezděz nebo samotný Kokořín a okolí. 

CHKO Kokořínsko doslova vybízí k pěším výletům i cykloturistice, o čemž svědčí poměrně hustá síť turistických tras a cyklostezek. Přímo z města Ralsko vede například žlutá turistická značka na vrcholy Velká Buková (cca 4,5 km) a Malá Buková, přičemž cestu zpět do Ralska lze prodloužit například přes takzvanou Kančí rokli. Zajímavým cílem jsou také Hradčany a zdejší minizoo nebo Žižkův kopec. Další zajímavou alternativou je cyklotrasa až k Máchovu jezeru a do Doks (cca 15 km). Právě možnost dojet třeba až k pláži na kole je velmi lákavým způsobem, jak spojit aktivní dovolenou v CHKO Kokořínsko s odpočinkem.