Farmářské bedýnky jsou obrovským hitem. Už jste také vyzkoušeli “bedýnkování”?

img
04. 10. 2021 Přečteno: 1019x

Farmářské bedýnky jsou v poslední době jsou stále populárnější. Je to jistě dáno i tím, že Češi už začali mít plné zuby dovozového ovoce a zeleniny ze supermarketů, mnohdy bez chuti. A tak dali šanci domácím farmářům. Začalo to farmářskými trhy, které jsou dnes už samozřejmostí i na malých městech, a úspěšně to pokračuje „bedýnkováním“. I to je dnes ve většině měst a obcí už téměř samozřejmostí.

A nedejte se mýlit, farmářské bedýnky rozhodně nejsou žádným novodobým výmyslem. I když u nás v Česku zase tak dlouhou historii nemají. Ale systém bedýnek neboli bedýnkování, jak je také označován, se zrodil už v 60. letech ve Švýcarsku a v Německu. Od té doby si úspěšně razí svoji cestu po celém vyspělém světě. Bedýnkování je vlastně zjednodušené označení o pravidelný odběr zeleniny a ovoce od místních farmářů, kteří dodávají zeleninu sami nebo prostřednictvím maximálně jednoho prostředníka přímo svým zákazníkům. 

Farmářské bedýnky pro každého

Výhodou bedýnkového systému je především lokálnost, čerstvost a rozmanitost. Farmářské bedýnky tedy nabízejí vždy naprosto jen to nejlepší. Aniž byste museli sami hledat jednotlivé farmáře a domlouvat se s nimi na odběru, jezdit si sami pro ovoce a zeleninu… Zde dostanete všechno najednou a rychle. Farmářské bedýnky tedy zcela jednoznačně šetří i čas a vlastně i finance. Dalším hlavním znakem bedýnek je sezónnost – v bedýnkách totiž vždy najdete jen zeleninu a ovoce, které zrovna rostou. A výhody mají farmářské bedýnky nejen pro odběratele, ale také pochopitelně pro zemědělce. Ti totiž mají zajištěný stálý příjem a předem jistý odběr. To jim i umožňuje svým způsobem plánovat úrodu dopředu

Čtěte také:

Podzimní hnojení trávníku: Jak vybrat podzimní hnojivo, aby se tráva zelenala i na jaře?

Zahrada na podzim: Máme pro vás podrobný přehled, na jaké podzimní práce na zahradě nesmíte zapomenout

Recepty z dýně Hokaido: Připravte si podzimní menu z dýně Hokaido, které nadchne každého

Stále oblíbenější farmářské bedýnky

Farmářské bedýnky je dnes už možné objednávat nejen ve velkých městech, ale i v menších obcích. Poohlédněte se sami po někom, kdo takovou službu nabízí. A jestli zrovna u vás nikdo není, můžete se toho bez obav chopit sami. Odběr mít zcela jistě budete. Farmářské bedýnky jsou většinou nabízeny ve více variantách. Koupit si můžete malou, střední a větší. Malá je většinou jen pro jednoho konzumenta na týden, oproti tomu velkou spotřebuje nejméně čtyřčlenná rodina. Cena bedýnek se u různých dodavatelů pochopitelně liší, ale většinou se pohybuje v rozmezí 300 korun za malou bedýnku až po 900 za obří bedýnku. Do některých bedýnek si navíc můžete přiobjednat kromě ovoce a zeleniny i další produkty, jako je třeba med, mléčné výrobky nebo třeba i květiny.

Farmářské bedýnky nabízí sezónní produkty

Farmářské bedýnky podle ročního období

V bedýnce najdete vždycky to, co pěstitelé/ farmáři aktuálně vypěstovali. Podle toho, co vám v bedýnce přijde, si pak můžete snadno rozplánovat jídelníček na týden dopředu. Tak, abyste všechno bezezbytku spotřebovali. V bedýnce totiž vždycky najdete minimálně základ pro vaření: třeba brambory, mrkev nebo cibuli. V současné době i zelí, kapustu, dýně, švestky, hrušky nebo jablka. Záleží na tom, co má zrovna farmář na poli. A všechno je pochopitelně čerstvé! Nevýhodou může být to, že si nemůžete sestavit obsah bedýnky podle svých představ, i když už i to začali někteří nabízet. Pro mnoho lidí je ale lepší nechat se překvapit, co zrovna v bedýnce najdete. Přijít do styku tak často můžete i s méně známými druhy zeleniny, které v běžné obchodní síti nejsou, nebo které byste si za normálních okolností nekoupili. Lehce tak můžete rozšířit a zpestřit svůj jídelníček

Autor článku: Monika PoledníkováNapsat komentář: Farmářské bedýnky jsou obrovským hitem. Už jste také vyzkoušeli “bedýnkování”?

RE: Farmářské bedýnky jsou obrovským hitem. Už jste také vyzkoušeli “bedýnkování”?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.