Domácí výroba terária je poměrně náročná, litovat ale nebudete

img
08. 08. 2016 Přečteno: 12536x

Pokud se rozhodnete pro chov jakéhokoli zvířete, musíte zajistit ideální podmínky pro jeho pohyb a spokojené žití. Jistá část zvířectva (především plazi) potřebuje ke svému chovu terárium. Dobré terárium je ideálním příbytkem pro celou řadu zvířat, uvnitř něj je totiž vytvořeno mikroklima, snadno lze regulovat teplotu, světlo a další důležité parametry. Pokud nechcete investovat do drahých komerčních terárií, můžete si je vyrobit svépomocí.

Materiál pro výrobu terária

Před tím, než se do domácí výroby terária pustíte, je třeba si ujasnit, z jakého materiálu má být vyrobeno. Existují v podstatě dvě základní možnosti. Prvním řešením je výroba terária ze skla. Toto řešení je na první pohled působivější, sklo je však vcelku drahé, s teráriem se těžko manipuluje, skleněná terária lze jen stěží skládat na sebe, navíc je třeba je pravidelně čistit. Domácí výroba skleněného terária je poměrně náročná, je třeba zajistit si skleněné desky přesných rozměrů a ty poté speciálními lepidly spojit.

Čtěte také:

Pelíšek pro psa – jak zařídit, aby ho miloval a byl v něm rád?

Druhým řešením je výroba terária z OSB desek, přičemž přední strana je ze skla. Výroba terária z OSB desek je vcelku jednoduchým a levným řešením, terária jsou lehká, mohou se skládat na sebe, snadno se přenáší. Jednou z nevýhod však může být možnost vlhnutí a v budoucnu třeba i plesnivění. Je tak třeba vzít v potaz, jakou vlhkost konkrétní zvíře potřebuje. Další řádky budeme věnovat návodu pro výrobu právě tohoto typu terária.

Návrh na prvním místě

Velkou výhodou domácí výroby terária je, že si můžeme navrhnout terárium libovolných rozměrů. Lze upravit rozměry tak, aby terárium přesně zapadlo do požadovaného prostoru. Při návrhu rozměrů terária však vždy myslete na samotné zvíře, které má být v prostoru umístěno. Psát nějaká čísla pro minimální rozměry terárií je zbytečné, jelikož se na chov různých zvířat kladou rozdílné požadavky. Upřednostněte vždy požadavky na chov před umístěním terária do vhodného prostoru.

Při návrhu terária tedy zvažte celkové rozměry, na základě toho si rozkreslete velikosti jednotlivých dílů. Uvědomte si, že OSB desky nejsou úplně tenké, proto je třeba i tento parametr zanést do návrhu. Již při návrhu si rozmyslete umístění dílčích částí terária – odvětrávání, osvětlení, prostor pro kabely a elektronické části, pozadí a dvířka.

Řezání a vrtání dílů

Podle návrhu je třeba nařezat OSB desky do patřičných rozměrů. Máte zde prakticky dvě možnosti. Buď si koupíte velkou OSB desku a sami si ji pomocí přímočaré pily nařežete na jednotlivé díly, nebo vše svěříte do rukou profesionálů, kterým jen předáte rozměry.

Druhá možnost je pohodlnější a obzvláště v dnešní době dostupná. Většina hobbymarketů totiž nabízí službu řezání desek. Ušetříte čas a nebudete muset řešit, jestli vám pila o dva milimetry ujela stranou. Pro přední stranu terária bude potřeba skleněná deska. I zde je možnost domácího řezání skla pomocí diamantu, mnohem snadnější je využít služby sklenářství a vyžádat si skleněnou desku přesného rozměru. Doporučujeme ještě ve fázi, kdy díly nejsou spojeny, vyvrtat všechny potřebné otvory – na odvětrávání, kabely, osvětlení ad.

Skládání terária

Pokud máte k dispozici všechny díly pro stavbu terária, nezbývá nic jiného, než vše zkompletovat. Možností, jak jednotlivé díly pospojovat, je hned několik, a záleží tak na vašich preferencích. OSB desky lze k sobě lepit speciálním lepidlem na dřevo, díly můžete tak přibít hřebíčky. Doporučujeme však použít vruty.

Po složení všech dílů máme velkou část práce za sebou. Vzhledem k tomu, že jsou díly spojovány mechanicky, vznikají mezi nimi spáry. Chcete-li zabránit znečištění těchto spár, které by mohly zkomplikovat údržbu terária, můžete jednotlivé spáry a mezery vyplnit průhledným silikonem.

Umístění skla a jeho použití jako dvířka terária

Ve většině realizací je přední část terária skleněná a současně funguje jako dvířka pro přístup do vnitřního prostoru terária. Jinou možností je pevné ukotvení skla a přístup shora, nebo kombinovaně. Pokud se rozhodnete použít sklo jako dvířka, musíte zajistit možnost otevírání. V praxi se používají dva základní postupy. Nejjednodušším a také efektivním řešením je použití vodicích lišt, do kterých se celá tabule skla zasune. Instalace vodicích lišt je jednoduchá, stejně jako nasazení skla.

Druhou, pracnější, možností je upevnění skleněné tabule na panty. Toto řešení je v mnoha ohledech praktičtější, ovšem náročnější z hlediska konstrukce. Největším problémem je vrtání děr do skla pro upevnění pantů. To budete muset s velkou pravděpodobností svěřit do rukou sklenáře. Podle velikosti a tvaru terária se rozhodněte, bude-li pantové otevírání z boku nebo shora. Panty je třeba také zajistit tak, aby si zvíře nemohlo dvířka samo otevřít.

Výroba pozadí do terária

Důležitou estetickou, ale také praktickou součástí terária pro plazy je plastické pozadí. Zvíře by mělo mít v teráriu možnost se pohybovat po celém rozměru terária, plastické pozadí mu to umožní. Díky pozadí však získá vaše terárium zcela nový rozměr, bude vypadat přirozeněji a na první pohled zaujme.

Výroba pozadí do terária vyžaduje nejčastěji obyčejný polystyren. Díky snadnému opracování můžete do polystyrenu rýt, vytvářet cestičky, nebo na základní polystyrenovou desku naopak přidat další kousky polystyrenu a vytvořit schůdky nebo umělé kameny a ostrůvky. Do polystyrenu také můžete umístit malé květináčky či kapsy na rostliny a vytvořit tak flóru v prostoru celého terária. Polystyrenový korpus v upravené podobě natřete barvou libovolného odstínu, při výběru se však zaměřte na zdravotní nezávadnost. Zvířata jsou velmi choulostivá a některé chemikálie by jim nemusely dělat dvakrát dobře. Naprostá většina barev však po zaschnutí vytvrdne a není nebezpečná.

Domácí stavba terária tak bezpochyby zabere jistý čas a spoustu úsilí. Pokud ovšem máte šikovné ruce, výsledek vás mile překvapí. Získáte cenově dostupné, na míru vyrobené a skvěle vypadající terárium, které potěší vás i vaše zvíře.Napsat komentář: Domácí výroba terária je poměrně náročná, litovat ale nebudete

RE: Domácí výroba terária je poměrně náročná, litovat ale nebudete

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.