Vyrobte si domácí repelent proti klíšťatům a komárům a zatočte s obtížným hmyzem!

img
19. 07. 2019 Přečteno: 2013x

Obtížný hmyz dokáže být velmi nepříjemný. Kromě svědění od kousanců navíc může hmyz přenášet nejednu chorobu. Spolehlivý prostředek, jak hmyz odpuzovat, si můžeme vyrobit i sami doma. Domácí repelent proti klíšťatům či komárům je nejenom účinný, ale i přírodní. Vyhneme se proto zbytečnému užívání chemie. Poradíme, jak na to. 

Proč si vyrobit domácí repelent proti klíšťatům a komárům?

Vlastnoruční výroba odpuzovače hmyzu má nejednu výhodu. Navíc dokáže být účinnější, než běžné prostředky z obchodů. Domácí repelent proti klíšťatům či komárům bychom proto rozhodně měli vyzkoušet. Mějme ale na paměti, že recepty  z esenciálních olejů by mohly podráždit dětskou kůži, nepoužívejme je proto u dětí mladších jak 2 roky.

Čtěte také:

Jak vytáhnout klíště a vyhnout se nebezpečným nemocem, které mohou klíšťata přenášet?

 • Na výrobu se používají hlavně přírodní ingredience. Nepoužíváme proto zbytečné chemické látky.
 • Víme přesně, co repelent obsahuje. Máme proto kontrolu nad tím, co na své tělo dáváme.
 • Můžeme šetřit životní prostředí. Plechovky ze sprejů jsou zátěží pro přírodu a obsahují zbytky škodlivých plynů.
 • Vyhneme se nečekaným reakcím kůže. Látky z repelentů mohou citlivou kůži podráždit a způsobit vyrážku.
 • Domácí repelent proti klíšťatům či komárům nemá nepříjemný pach. Často se na jejich výrobu používají esenciální oleje, které naopak voní příjemně.

Proč je repelent proti klíšťatům důležitý? Klíšťata mohou způsobovat nejrůznější onemocnění, jak jsou klíšťová encefalitida, borelióza či běžné podráždění kůže. Proto je důležité se před klíšťaty chránit, což můžete dělat i pomocí očkování proti klíšťové encefalitidě

Domácí repelent proti klíšťatům z pelargonie a eukalyptu 

Esenciální oleje z pelargonie růžové a eukalyptu citronového spolehlivě zabrání přisátí klíšťat. Tento domácí repelent proti klíšťatům dokáže odpudit i další nepříjemný hmyz, jako jsou například komáři. Nemusíme jej používat pouze na kůži, ale i na oblečení a boty.

Co budeme potřebovat?

 • 60 mililitrů jablečného octa
 • 60 mililitrů vody
 • 20 kapek esenciálního oleje pelargonie růžové
 • 20 kapek esenciálního oleje eukalyptu citronového 

Jak na domácí repelent proti klíšťatům?

Nejprve nalijme do menší lahvičky se sprejem jablečný ocet. Poté do něj přidejme esenciální oleje z pelargonie růžové a eukalyptu citronového. Přilijme vodu a lahvičku důkladně protřepejme. Poté můžeme domácí repelent proti klíšťatům použít. Nezapomeňme před každým použitím lahvičku znovu dobře protřepat.

Domácí repelent proti klíšťatům z pelargonie růžové

Jedním z nejúčinnějších esenciálních olejů proti klíšťatům je ten z pelargonie růžové. Řada z těch, kteří olej vyzkoušeli, si jej nemůžou vynachválit. Odpuzuje klíšťata přímo zázračně, a to jak z lidí, tak ze psů. Navíc má domácí repelent proti klíšťatům opravdu jednoduchou přípravu. 

Co budeme potřebovat?

 • 40 kapek esenciálního oleje pelargonie růžové
 • 70 mililitrů vody
 • 1 polévkovou lžíci vodky

Jak na domácí repelent proti klíšťatům? 

Do menší lahvičky se sprejem nalijme vodku. Ta pomůže, aby se esenciální olej dobře smíchal s vodou. Poté přidejme esenciální olej a nakonec i vodu. Vše dobře protřepme a můžeme aplikovat. Před každým použitím domácí repelent proti klíšťatům opět dobře protřepejme.

repelent domácí2 

Pokud už klíště chytnete, přečtěte si, jak vytáhnout klíště

Domácí repelent proti komárům z eukalyptu citronového

Eukalyptus citronový je jedním z nejúčinnějších přírodních odpuzovačů hmyzu. Dokazují to i studie. Právě proto recept na domácí repelent proti komárům obsahuje jako hlavní přísadu esenciální olej z této rostliny. Kromě toho, že spolehlivě hmyz odpudí, působí navíc dlouhodobě.

Co budeme potřebovat?

 • 2 a ½ polévkové lžíce vodky
 • 2 polévkové lžíce olivového oleje
 • 65 kapek stoprocentního esenciálního oleje z eukalyptu citronového
 • 15 kapek levandulového esenciálního oleje
 • 20 kapek rozmarýnového esenciálního oleje

Jak na domácí repelent proti komárům?

Všechny ingredience nalijme do menšího rozprašovače. Před každým použitím domácí repelent proti komárům důkladně protřepejme, ať se všechny ingredience dobře spojí.

Domácí repelent proti komárům z peprmintu

Vůně peprmintu komáry odpuzuje. Proto je esenciální olej z peprmintu zaručeným receptem na domácí repelent proti komárům, který funguje. Přidáním kokosového oleje (přečtěte si o kokosovém oleji) zpomalíme vypařování látek peprmintu a prodloužíme dobu účinosti repelentu.

Co budeme potřebovat?

 • 12 kapek peprmintového oleje
 • 30 mililitrů kokosového oleje

Jak na domácí repelent proti komárům?

Obě ingredience jednoduše dobře smíchejme do lahvičky se sprejem a aplikujme na kůži. Nejlépe ve dvou třech vrstvách. Před každým použitím domácí repelent proti komárům opět dobře promíchejme.

Napsat komentář: Vyrobte si domácí repelent proti klíšťatům a komárům a zatočte s obtížným hmyzem!

RE: Vyrobte si domácí repelent proti klíšťatům a komárům a zatočte s obtížným hmyzem!

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.