Víte, co jsou trigger points aneb spoušťové body a jak se jich zbavit?

img

Trigger points, česky spoušťové body, jsou poměrně bolestivá místa ve svalech. Řadí se k hojně rozšířeným poruchám pohybového aparátu, které vznikají nesprávným držením těla, soustavným přetěžováním určité svalové skupiny nebo třeba úrazem. Jaké jsou druhy trigger points a jak se dají léčit? To se dozvíte v tomto článku.

Spoušťový bod signalizuje určitou svalovou dysfunkci. Projevuje se jako zatvrdlé místo ve svalu o velikosti 2 až 6 mm. Tato svalová hrudka je bolestivá. Je to reakce na nevhodnou práci se svalem. Trigger points se dokonce mohou vyskytovat na jiném místě na těle, než tam, kde nás to bolí. Masáže, rehabilitace a cvičení mohou pomoci tyto svalové poruchy odstranit.

Jak spoušťové body vznikají?

Spoušťové body vznikají v důsledku svalové dysfunkce. V určitých místech ve svalech dojde k narušení schopnosti stahování a uvolňování svalových vláken. Tato porucha nepostihuje celý sval, ale pouze jeho část. Na některých snopcích svalových vláken se tak vytvoří malé uzlíčky, které jsou bolestivé a zatuhlé. V tomto místě přestává sval správně pracovat. Zhorší se jeho prokrvení, a tím i jeho pružnost, a sval zůstane stažený.

V takovém stavu mohou poškozená svalová vlákna setrvávat i po dobu několika let. Dojde k narušení vzájemné vazby mezi aktinem a myosinem, což jsou základní bílkovinné stavební prvky každého svalu. Oslabená funkčnost těchto svalových skupin způsobuje následné omezení pohyblivosti. Spoušťové body pak neumožňují pohybovému aparátu maximální rozsah pohybu. Snižuje se i rozsah pohyblivosti kloubů.

Trigger points - příčiny vzniku

Trigger points mohou vzniknout z různých příčin. Nejčastější příčiny jsou:

  • mechanické poranění svalu
  • extrémní sportovní výkony
  • dlouhodobé přetěžování určitých svalových skupin (bývá zřejmě nejčastější příčinou vzniku trigger points). Chronické přetížení svalu, které je způsobeno stálou svalovou kontrakcí nízké intenzity si můžeme způsobit např. nevhodným sezením u počítače. Trapézové svaly jsou ve stále napjaté, a po nějakém čase svalová vlákna reagují právě vznikem trigger points. V kombinaci se stresem rozvoj těchto bolestivých míst jen urychlíme.
  • vadné držení těla
  • dlouhodobé mechanické dráždění nervového vlákna (příčinou je blokáda páteře, výhřez ploténky, osteofyty atd.)
  • hormonální poruchy a špatná výživa svalům, nízká hladina bílkovin či minerálů
  • psychogenní vlivy (stres, strach, úzkost)

V narušených svalových vláknech dochází k biochemickým změnám, které následně způsobují tzv. přenesené bolesti. Ty se mohou nacházet daleko od místa, kde leží spoušťové body. V tomto ohledu jsou spoušťové body zrádné. Tělo nás může bolet v místě, kde není příčina problému.

U některých svalů je přítomnost přenesené bolesti snadno demonstrována stlačením spoušťového bodu. Typickým projevem blokády krční páteře se vznikem trigger points je přenesená bolest do rukou (bolest ramene, lokte, brnění prstů rukou atd.) Pro odstranění těchto potíží je vždy třeba pracovat přímo s poškozeným svalem v místě, kde se spoušťové body nachází.

Druhy trigger points

  • Latentní spoušťové body, které zapříčiňují zatuhlost a ochablost svalu, omezují rozsah pohybu kloubu.
  • Aktivní spoušťové body vznikají přetížením latentního spoušťového bodu. Aktivní body způsobují přenesené bolesti. Jsou bolestivé jak v místě vzniku aktivního bodu, tak v dalších částech těla. Do latentního stádia se vrací většinou samy.
  • Satelitní spoušťové body vznikají v místě přenesené bolesti.

Trigger points a terapie

Bolestivosti a ztuhlosti svalů nás mohou zbavit terapeutické masáže. Ty musí být prováděny odborníkem, který zná dobře problematiku spoušťových bodů. Při masáži je nutno pracovat především se spoušťovými body samotnými i s celým svalem. Postiženou oblast je třeba rozmasírovat, což se nemůže podařit hned napoprvé, zvláště pokud jsou spoušťové body ve svalech delší dobu.

Používá se kombinace masáže a tlaku přímo na trigger points, což je zpočátku poměrně nepříjemné a bolestivé. Úleva ale přichází záhy. Masáže pomáhají svalovou ztuhlost odstranit. Dochází pak k úlevě od bolesti a ke zvýšení pružnosti svalů. Masáže je velice účelné doplnit pravidelným rehabilitačním cvičením, aby se potíže nevracely. Chronicky přetěžované svalové skupiny mají tendenci k opakovanému vytváření trigger points.

Ke správnému fungování svalů je potřeba dodržovat i dostatečný pitný režim. Dva litry vody denně zajistí optimální hydrataci svalových vláken. Tím je zmírněno tření svalových vláken a jejich následného poškození, obzvláště v případech fyzické námahy a sportování.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.