Medový zábal - účinně léčí kašel a slouží i jako vlasový kondicionér

img

Medové zábaly můžeme zařadit k efektivním čistě přírodním způsobům, jak pomoci svému tělu se přirozenou cestou regenerovat nebo uzdravit. O medu a jeho účincích se hovoří čím dál častěji. Med je zcela jedinečným přírodním prostředkem, který může pomoci navrátit zdraví, detoxikovat a posílit celý organismus.

Med obsahuje celou řadu vitamínů (A,C,B1,B2, B3,B6,B12,E) a minerálů (hořčík, draslík, železo, vápník), ale kromě toho ho tvoří i další látky, jako polyfenoly, aminokyseliny a proteiny. Med jako takový má silné antibakteriální a detoxikační účinky. Pomáhá tak při nezdravém životním stylu, stresu či stárnutí.

Jak medový zábal působí?

Medový zábal působí jak na tělesnou, tak na psychickou kondici. Medové zábaly pomáhají intenzivně detoxikovat organismus. Můžeme je preventivně aplikovat jedenkrát za měsíc, při vážnějších potížích, kdy je třeba z těla dostat rychle a efektivně větší množství toxinů, je vhodné medové zábaly aplikovat i dvakrát týdně.

Med má skvělé účinky na pleť a pokožku. Působí jako antioxidant, hydratuje, zvláčňuje a chrání před nepříznivými vlivy okolního prostředí. Svým působením na kůži urychluje hojení a regeneruje suchou kůži. Do kosmetických přípravků se přidával již před mnoha lety jako pomocník, který dokáže zpomalit stárnutí pleti. Pleť dokonale vyživuje a léčí. Svým protizánětlivým působením má dobrý vliv i na akné a různé další kožní vyrážky. V létě lze medový zábal aplikovat po nadměrném slunění. Zklidňuje pokožku po opalování.

Na naši náladu a duševní rozpoložení působí rovněž medové zábaly či masáže. Med totiž kladně ovlivňuje vyčerpanost, únavu, neklid. Působí příznivě na celý nervový systém a harmonizuje organismus při oslabení a nervovém vypětí.

Pro někoho bude určitě zajímavé i to, že medové zábaly pomáhají při hubnutí. Tím, jak detoxikují organismus, podporují činnost lymfatického systému a zrychlují činnost celého metabolismu. Tento proces usnadňuje hubnutí.

Medová masáž

Medová masáž uleví při bolestech zad. Působí silně detoxikačně. Do zad vtíráme rozehřátý med (ne příliš horký!) a lehce masírujeme. Aby se látky do těla vstřebávaly lépe, je vhodné nejprve do kůže vetřít trochu libovolného přírodního oleje (olivový, sezamový, kokosový atd.)

Záda jsou nejlepším místem pro medovou masáž, protože se na zádech nacházejí reflexní zóny všech vnitřních orgánů. Zároveň med dokáže doslova vytáhnout škodlivé látky a vstřebat je do sebe. Po provedení medové masáže ještě aplikujeme na cca 15 minut medový zábal.

Medový zábal a kontraindikace

Medové zábaly jsou zdravé, ale ne pro každého. V případě medu si musí dávat velký pozor alergici! Med může způsobit vážné alergické reakce u osob alergických na pyl. U alergiků medové zábaly nepoužíváme. Možné je vyzkoušet aplikaci medu na pokožku a vyčkat následné reakce nejméně 24 hodin.

Medový zábal nesmí být aplikován u osob s vážným poškozením kůže (čerstvé rány, krvácení, ekzémy), u lidí s akutním horečnatým či zánětlivým onemocněním, u onkologických pacientů nebo při trombóze.

Medový zábal léčí:

  • potíže krevního oběhu, zlepšuje termoregulaci
  • posiluje imunitu
  • artrózu, bolesti kloubů a svalů
  • žaludeční a střevní poruchy
  • rýmu, nachlazení a kašel
  • nespavost
  • menstruační problémy, hormonální nerovnováhu
  • deprese
  • bolesti hlavy, migrény
  • játra a ledviny, posiluje je při jejich energetickém vyčerpání
  • suchou, popraskanou a namáhanou pokožku
  • dodává teplo, prohřívá při pocitech vnitřního chladu
  • uvolňuje, snižuje napětí
  • pomáhá při celulitidě

Domácí medový zábal

Medový zábal si můžeme udělat sami doma. Medové zábaly se nejlépe osvědčily svými účinky při kašli, nachlazení, bolestech na průduškách či chrapotu. U dětí funguje medový zábal velmi rychle a přináší úlevu při vyčerpávajícím kašli. Dobře poslouží i dospělým.

Medový zábal proti kašli připravíme takto:

Kvalitní, nejlépe český med smícháme s trochou mouky a libovolným rostlinným olejem. Takto vytvořenou medovou pastu naneseme na kapesník nebo na gázu a přiložíme na průdušky. Můžeme přilepit náplastmi k tělu. Celé překryjeme šálou či ručníkem, aby se zároveň průdušky prohřály.

Při bolestech v krku, angíně nebo laryngitidě si stejný medový zábal přiložíme na krk a omotáme šátkem nebo šálou. Zábal můžeme nechat působit celou noc. Přes den jej necháme působit minimálně dvě hodiny. Opakujeme několik dní po sobě.

Medový zábal na vlasy

Když je řeč o medu, nesmíme opomenout jeho výtečné působení na vlasy. Medové zábaly používaly již naše babičky a prababičky, aby dosáhly generace a vysokého lesku vlasů. Medový zábal je přírodním vlasovým kondicionérem, který vlasy vyživí, hydratuje a dodá jim krásný lesk. Nejúčinnější vlasový zábal vyrobíme z těchto surovin:

  • 1 polévková lžíce medu
  • 1 vaječný žloutek
  • lžička olivového oleje

Tyto ingredience smícháme a vytvořenou kašičku vetřeme do vlasů i do vlasové pokožky. Zabalíme do igelitu a ručníku. Necháme působit cca 20 minut. Poté důkladně vlasy propláchneme. Pozor, i vlasový zábal může vyvolat alergickou reakci.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.