Kadidlo v aromaterapii jako silný stimulant lidského ducha

Kadidlovník, latinsky Boswellia Carterii, je v aromaterapii využíván opravdu hojně. V této oblasti má totiž kadidlo zcela unikátní význam. Kadidlo patří k posvátným esencím, jeho účinky byly známy již velmi dávno. Historie kadidlovníku totiž sahá až 5000 let zpět, kdy se kadidlo používalo jako vykuřovadlo. V této době byly za nejcennější látky považovány zlato a právě kadidlo. To má mezi ostatními bylinami zcela výsadní postavení - má široké spektrum účinků, a to jak na naši tělesnou schránku, tak na psychiku i duši. Kadidlo bylo používáno vždy jak k náboženským účelům, tak k léčení, k čistění vzduchu, ke zklidnění či ke spojení duše s duchovními světy.

Co je kadidlovník a kde roste?

Kadidlovník je poměrně vzácný strom, který najdeme v Saudské Arábii, Indii, ale i Jihoafrické republice či Somálsku. Kadidlovníku je mnoho druhů, ale účinky jsou velmi podobné. Mléčná tekutina, která obsahuje éterický olej, se nachází v kůře, listech i květech. V zářezech kůry se objeví pryskyřice, která se nechá několik dní ztuhnout a vyschnout na slunci. Pak se sbírá. Éterický olej se získává destilací pryskyřice. Olej je lehce nazlátlý a jeho vůně není tak výrazná a silná, jak možná známe tuto vůni z kostelů, kde se kadidlo pálí. Energeticky patří kadidlo k polaritě jang (mužská energie), k živlu ohně a je spojen se Sluncem. Kadidlo bývalo tak hojně používáno, že mnoho kadidlovníků bylo nadměrnou těžbou zničeno. Přečtěte si také o kadidlovém oleji

Kadidlo v historii

Nejznámější zmínka o kadidle je v Bibli. Každý asi ví, že kadidlo spolu se zlatem a Myrhou tři králové přinesli jako vzácný dar novorozenému Ježísi. O kadidle ale najdeme i záznam mnohem starší, když si egyptská královna Hatšepsovet (1500 př.n.l.) poslala do Etiopie pro semena kadidlovníku.

Co kadidlo obsahuje?

Kadidlovník obsahuje cca 200 různých látek. Poměr látek závisí na zemi původu rostliny. Kadidlo obsahuje mnoho bioaktivních látek, které jsou lidskému zdraví prospěšné, působí blahodárně na tělo i na psychiku. Dokonce se uvádí, že kadidlo obsahuje látku THC (trihydrocannabinol) jako marihuana. Tato skutečnost se ukázala při studiu psychoaktivních účinků kadidla. Kadidlo obsahuje i látky, které jsou lidskému organismu při užívání ve vysokých dávkách zdraví škodlivé. S každou esencí, tedy i s kadidlem, musíme nakládat opatrně, nicméně vedlejší účinky kadidla nejsou známy.

Aromaterapie a kadidlo

Aromaterapie využívá kadidla k jeho úžasným účinkům na psychiku. Látky v kadidle obsažené mají tyto účinky:

 • snižují úzkost
 • mají antidepresivní účinky
 • pomáhají při nemoech nervové soustavy
 • navozují pocit klidu, harmonie
 • zpomalují a prohlubují dýchání
 • přináší rovnováhu lidem, kteří trpí mentálním stresem
 • rozšiřují vědomí
 • osvěžují a povzbuzují mysl

Z těchto důvodů je kadidlo používané při meditacích, obřadech a dalších náboženských aktivitách. Kadidlo bylo vždy spojeno se spiritualitou. Působí jako silný stimulant lidského ducha. Kadidlo spojuje vědomí s univerzální vesmírnou či božskou moudrostí a otevírá mysl duchovním zážitkům. Často se používá jako spojení mezi fyzickou a duchovní úrovní. Pomáhá duchovně vyzrát, a zároveň poskytuje ochranu před negativními energiemi.

Očistné účinky kadidla

Kadidlo řadíme k nejúčinnějším čističům atmosféry, a to jak na úrovni duchovní, tak na úrovni psychické a fyzické. Energie a vůně kadidla pročišťuje auru, působí očistně na člověka i na okolní prostředí. Kadidlo čistí místnosti a prostory.

Kadidlo a jeho účinky na zdraví

Kadidlo se ukázalo jako významný a účinný lék při bolestech kloubů. Boswellové kyseliny, působí na osteoartritické projevy, zmenšují bolesti kloubů a jejich ranní ztuhlost. Tyto kyseliny však působí léčebně nejen na klouby, ale i na další chronická zánětlivá onemocnění, jako je např. zánětlivé onemocnění střev (Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida). To je dáno tím, že boswellové kyseliny tlumí aktivitu interleukinů a elukotrienů, které mají vliv na aktivní zánětlivé procesy kdekoli v organismu. Působení těchto kyselin se vyrovná účinku chemické kyseliny acetylsalicylové, ovšem na rozdíl od ní nemají tyto kyseliny vedlejší účinky (nepoškozují žaludek, játra či střeva). Protizánětlivé účinky kadidla jsou opravdu nezanedbatelné.

Kadidlo a rakovina

Další studie, které byly prováděny na myších a krysách, ukazují, že boswellové kyseliny působí jako velmi efektivní inhibitor angiogeneze. To znamená, že tyto látky zabraňují růstu zhoubných nádorů. Nekontrolovatelný růst nádorových buněk byl díky kyselinám obsažených v kadidle utlumen při rakovině slinivky, tlustého střeva či u nádorů prostaty a močových cest.

Další pozitivní léčebné účinky kadidla:

 • obtíže dýchacích cest (astma, bronchitida, laryngitida)
 • artróza, revmatoidní artritida
 • usnadňuje vykašlávání, ředí hleny
 • dezinfekční účinky (ničí viry, bakterie)
 • imunostimulační účinky
 • pozitivně působí na močový systém
 • výtečné účinky na suchou, citlivou pleť, stejně tak se výborně uplatní pro zralou pleť
 • léčí zranění kůže (hojí jizvy či odřeniny)
 • posiluje dásně
 • mírní plynatost, zlepšuje trávení
 • působí blahodárně při různých potížích v oblasti břicha (menstruační problémy, nevolnosti
 • pomáhá při bolestech hlavy a zubů

Jak aromaterapie používá kadidlo

Aromaterapie používá kadidlo buď ve formě vonného éterického oleje, nebo jako vykuřovadla. Používání kadidla jako vykuřovadla má dlouhou historii a jsou evidovány rozsáhlé záznamy o léčebných účincích tohoto vykuřovadla. Esenciální olej z kadidla nebude mít srovnatelné účinky jako vykuřovadlo. Samotná pryskyřice obsahuje látky, které v oleji nejsou. Olej, vzhledem k tomu, jak je vysoce koncentrovaný, bude mít naproti tomu vyšší hladinu aktivních látek. Působení oleje a vykuřovadla bude tedy mírně odlišné.

Aromaterapie využívá éterického oleje také k masážím. Olej z kadidla je výborný pro zralou pleť, zmírňuje projevy stárnutí, zjemňuje vrásky. Éterický olej lze přidávat také do krémů či tělových mlék.

Kadidlo jako vykuřovadlo

Kadidlo lze pálit tak, že vonnou pryskyřici umístíme do kadidelnice a zapálíme uhlíky. Po zahřátí se z pryskyřice začnou uvolňovat aktivní a vonné látky. Všechny pomůcky pro vykuřování lze snadno koupit a vyzkoušet si tak doma opojnou moc kadidlovníku jako vykuřovadla.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 4424x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

MAHA NARAYANA olej 180ml

MAHA NARAYANA olej 180 ml, Link Naturals Products Masážní olej dle ájurvédské…

Cena: 289 Kč  399 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro každodenní…

BIO kondicionér pro každodenní použití Zelený čaj a citrus Ta nejlepší BIO…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro objem

BIO kondicionér pro objem - Kiss My Face Ta nejlepší BIO péče o vaše…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Organic ALOE VERA 1l EV - exp. 31.1.2020…

šťáva z listů, zlepšuje zažívání a trávení, posiluje organismus a…

Cena: 420 Kč  574 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte