Heřmánek zklidňuje, ulevuje od bolesti a usnadňuje usínání

img

Heřmánek patří mezi léčivky, které všichni dobře známe, a po kterých v případě nejrůznějších potíží sáhneme. Obzvláště oblíbený je heřmánkový čaj, ale třeba také obklady či koupele. Heřmánek je však účinný také v aromaterapii. Zde se používá heřmánkový olej s příjemnou intenzivní vůní, která pomáhá při odbourávání depresivních stavů a podporuje relaxaci těla i mysli. Heřmánek se však pyšní celou řadou terapeutických účinků, kterých můžeme využít i v domácím prostředí. Připravit si heřmánkovou aromaterapeutickou proceduru totiž není vůbec těžké.

Použití heřmánku v minulosti

O blahodárných účincích heřmánku se už ví několik tisíc let. Již Hippokratés, otec medicíny a nejznámější lékař starověku, používal heřmánek za účelem zmírňování vysokých teplot. Heřmánku si vážili i starověcí Egypťané. Heřmánek je tak oblíbeným přírodním lékem již řadu let a dnes tomu není jinak. Obsahuje řadu účinných látek, používá se proto i v dnešní tradiční medicíně, stejně jako v přírodním léčitelství nebo tradiční čínské medicíně.

Heřmánek pravý a heřmánek římský

Máme-li hovořit o užití heřmánku v aromaterapii, je třeba upozornit, že existují dva typy heřmánků, které se liší obsahem účinných látek. Z toho důvodu je třeba myslet také na to, jaký typ heřmánkového oleje si pořídíte. A v čem se tedy jednotlivé druhy liší a kdy který v aromaterapii použít?

Heřmánek pravý – naleznete jej také pod označením heřmánek modrý či lékařský (Matricaria chamomilla). Vůně pravého heřmánku je bylinná s jemnými tóny ovoce. Během destilace a procesu získávání heřmánkového oleje se vytváří azulen, který má jedinečnou schopnost tlumit záněty, podporovat imunitu a snižovat vysoké teploty. Heřmánkový olej se proto označuje jako chladivý ve smyslu schopnosti ochlazení organismu.

Heřmánek římský – správné označení této rostliny je rmenec sličný či rmen římský (Anthemis nobilis). Vzhledem k tomu, že vypadá velmi podobně jako heřmánek pravý a má z velké části také stejné účinné látky, získal si označení „heřmánek“. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že olej z římského heřmánku neobsahuje zmiňovaný azulen. Proto protizánětlivé a tlumící účinky nejsou tak silné. Má však výraznější analgetické účinky, proto se hodí pro tlumení bolestí různého původu a pomůže i při revmatismu. Zpravidla je dětem příjemnější právě heřmánek římský, má sladkou vůni s čajovými tóny. 

Heřmánkový olej má rozsáhlé účinky

Heřmánkový olej si získal svou oblibu především pro univerzálnost a široký rozsah léčivých účinků. Inhalace heřmánkového aroma vede k relaxaci mysli i těla. Mnohé vědecké studie ukázaly, že heřmánkové aroma ovlivňuje pozitivně emoce, uvolňuje svaly, ale působí přímo také na mozkové vlny. Právě proto jsou aromaterapeutické heřmánkové procedury obzvláště vhodné pro ty, kteří trpí častými výkyvy nálady, při premenstruačním syndromu nebo menopauze. Aromaterapie z heřmánku je však obzvláště účinná i u hyperaktivních dětí, které zklidní a napomůže k vyrovnání jejich emocí.

Heřmánková aromaterapie pomůže také ulevit od bolesti. Zmírňuje bolest hlavy, kloubů či svalů, urychluje hojení modřin, ran a jizev a tlumí menstruační křeče a křeče trávicího traktu. Heřmánková aromaterapie se aplikuje i u kojenců, které uklidní a uspí. Heřmánek pravý se pak v aromaterapii používá při nejrůznějších kožních onemocněních, ekzémech a akné. Pro tyto účinky je také častou složkou mnoha kosmetických a dermatologických přípravků. Uveďme si několik dalších účinků:

  • usnadňuje usínání
  • podporuje tvorbu bílých krvinek
  • podporuje pocení
  • tlumí průjmy a zažívací problémy
  • navozuje zvýšené vylučování moči

Jak heřmánkový olej používat

Heřmánkový olej lze v ředěné formě užívat i zevně. Zaměřme se však na možnosti aplikaci v aromaterapii. Stejně jako i jiné esenciální oleje i heřmánkový olej je možný aplikovat pomocí aromalampy, difuzéru či inhalační tyčinky. Lze však použít také k přímé inhalaci.

Pokud se budete cítit emočně nevyrovnání, otevřete lahvičku heřmánkového oleje a několikrát se nadechněte. Krásná bylino-ovocná vůně zapůsobí na vaše smysly a brzy se vám uleví. Snadno si můžete také připravit aroma roztok do rozprašovače, který provoní celý váš domov. Stačí smíchat 10 ml destilované vody se 4 kapkami heřmánkového oleje. Doporučujeme také samozřejmě návštěvu profesionálního aromaterapeuta, který celou proceduru připraví tak, aby měla co nejvýraznější účinky. Nezapomínejte na to, že i u nás působí řada odborníků, kteří se aromaterapií zabývají a poskytují ji.

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Heřmánek a alergie

Na druhou stranu je třeba upozornit, že heřmánek patří k velmi častým alergenům. Na heřmánek reagují negativně často lidé, které trápí i jiný typ alergie. Alergici by tak při používání heřmánkového oleje a aromaterapie obecně měli být na pozoru. Nepříjemné alergické reakce nastávají u alergiků také třeba po vypití heřmánkového čaje, kdy se mohou začít i dusit. Častější je však výskyt vyrážky či nepříjemné svědění, které se může projevit právě při aromaterapii. V souvislosti s alergiemi ještě dodejme, že heřmánek pravý je méně alergenní než ten římský, také proto může být vhodnější volbou.

Heřmánek je pro aromaterapii velmi účinný. Ať už se rozhodnete pro použití esenciálního oleje z heřmánku pravého nebo heřmánku římského, čeká vás příjemný zážitek spojený s vůní, která vás zklidní a „dobije baterky“. Využijte chladivých i léčivých schopností heřmánků a provoňte místnost pomocí svíčky, aroma lampy nebo difuzéru.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.