Chromatoterapie aneb Terapie světlem a barvami

img

Chromatoterapie je jasným důkazem toho, že světlo, potažmo barva, dokáže uzdravovat. Minimálně naši mysl. Chromatoterapie je označení pro terapii světlem či barvami, která slouží primárně k harmonizaci těla i duše. Jde o alternativní metodu, během které jsou osoby vystavovány světelnému záření různých barev. V oblasti wellness se chromatoterapie provozuje nejčastěji v kombinaci s vířivými koupelemi, kde jsou vany vybaveny speciální technologií osvětlení a umožňují nastavit libovolný barevný odstín. Také infrasauny mohou být technologií terapie světlem vybaveny. 

Terapie barvami má tisíce let staré kořeny

Pokud si myslíte, že chromatoterapie je výdobytkem moderní doby, jste na omylu. Již staří Řekové, Egypťané i Číňané si jednotlivé barvy spojovali s nejrůznějšími entitami, barvu považovali za božskou sílu, kterou lze využít a udržet si vnitřní energii. Ačkoliv se v dnešní době používá chromatoterapie především k navození dobré nálady, odpočinku a relaxaci, naši předkové věřili ve skutečné léčivé účinky barev a světla. Věřili, že každý orgán je spojen určitou barvou a v případě zdravotních problémů je dané barvě vystavovali. 

Vliv barev na člověka a vědecké výzkumy

Terapie světlem a barvou vždy patřila a patří k alternativní metodě léčby. Rozhodně nemůžeme tvrdit, že by vystavení se konkrétní barvě vyléčilo tu nebo onu nemoc. Chromatoterapie slouží pro harmonizaci těla a duše, slouží k relaxaci, odpočinku, meditaci, zkrátka k „dobití baterek“. Ovšem fakt, že barvy jsou neodmyslitelně spojeny s lidskou psychikou a skutečně nás ovlivňují, je již dávno potvrzen řadou vědeckých výzkumů. 

Zmiňme proto alespoň některé z nich. Již v 50. letech vědec Robert Gerard svými výzkumy dokázal, že osoby, dlouhodobě vystavené působením jednotlivých barev, vykazují různé symptomy. Osoby ozářené červenou barvou měly vyšší tlak a více energie, osoby ozářené modrou či zelenou se zase rychle uklidnily. Fotobiolog a doktor John Otto zase dokázal, že budeme-li rostliny osvětlovat červenou barvou, porostou až 4x rychleji. Dánský lékař a profesor Niels Ryberg Finsen pak terapii barev a světla rozpracoval na velmi vysoké úrovni, v Kodani dokonce založil Ústav pro terapii světlem a v roce 1903 získal Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu. 

Chromatoterapie ve wellness centrech

Chcete-li vyzkoušet působení barev sami na sobě, obvykle nemusíte chodit příliš daleko. Terapie barvami bývá totiž dostupná téměř v každém wellness centru. Obvykle ji však nenajdete v nabídce jako samostatnou službu, terapie světlem je často součástí hydromasážní vany či infrasauny. Moderní hydromasážní či vířivé vany jsou vybaveny ovládacím zařízením, díky kterému nastavíte teplotu vody, jednotlivé trysky, relaxační hudbu a konečně i barevné osvětlení. Vybrat si můžete z nepřeberné škály barev. 

Terapie barvami ve vaší vaně

Pokud se do chromatoterapie opravdu zamilujete, můžete si ji nechat nainstalovat i do vaší vany. Technologicky se domácí terapie světlem zajišťuje instalací RGB diod, které prosvítí vodu a umožňují snadné ovládání barvy pomocí dálkového ovládání. Vše je samozřejmě voděodolné.  Takové technologické řešení lze naistalovat prakticky do jakékoliv vany. Jde však o cenově náročnější řešení, pokud si chcete od všedních starostí odpočinout jen jednou za čas a dopřát si působení barev, navštivte nebližší wellness centrum, kde můžete současně využít i dalších nabízených relaxačních služeb. 

Působení jednotlivých barev

Pokud se tedy rozhodnete navštívit wellness a odpočinout si v hydromasážní vaně či infrasauně vybavené chromatoterapií, nastavte si takovou barvu osvětlení, které bude nejlépe vyhovovat vašim požadavkům.

  • Červená – potřebujete dodat energii, rozproudit krev, zvýšit své sebevědomí a celkově zrychlit metabolismus? Rozhodně si nastavte při terapii světlem červenou barvu. Kromě již zmíněného zvýší pocit sebevědomí a vnitřně zahřeje. Pokud vás trápí bolest hlavy, nespavost, chudokrevnost či chronický kašel, červená bude ideální.
  • Žlutá – žluté světlo se velmi často používá v oblasti kosmetiky a má to své opodstatnění. Terapii žlutým světlem napíná pokožku, čistí ji a vyplavuje toxiny. Vystavování se žlutému světlu se doporučuje také při boji s celulitidou. Tato barva je pak obecně známá jako pozitivně ladící, posilující intelekt, paměť a celý nervový systém.
  • Oranžová – trápí vás deprese, strach, úzkost či jiný psychický problém? Relaxujte v přítomnosti oranžového světla. Kromě depresí a smutku vám pomůže při nechutenství či anorexii, podporuje totiž látkovou výměnu. Terapie oranžovým světlem se doporučuje také těm, kteří chtějí shodit nějaký ten kilogram své hmotnosti.
  • Bílá – barva dne, barva slunce. Pokud máte pocit, že na podzim a v zimě vám sluneční paprsky a energie ze slunce chybí, nechte na sebe působit právě bílé světlo. Dodává vám potřebnou energii, které vám v průběhu tohoto období chybí, navíc zajistí zlepšení a harmonii řady funkcí našeho systému v oblasti fyziologické i psychické. Podporuje tvorbu serotoninu, který ovlivňuje to, jak se během dne cítíme.
  • Modrá – trápí-li vás problémy s nespavostí, bolesti hlavy, kloubů nebo krku, vyzkoušejte chromatoterapii modrou barvou. Jde o chladnou, uklidňující a uvolnění přinášející barvu, která podporuje soustředění, meditaci a koncentraci. Potřebujete být kreativní, vymyslet nějaký chytrý nápad? Nechte působit modrou barvu.
  • Fialová – ani na fialovou barvu nezapomínejte. Stejně jako modrá pomáhá uklidnit a zlepšit soustředění, navíc podporuje hojení, pomáhá při léčbě neurologických onemocnění a pozitivně působí také při nemocech cévního systémů.
  • Zelená – cítíte se nesví, rozhození? Zelená barva je označována za barvu klidu a harmonie. Pomůže srovnat organismus z hlediska psychiky i fyziologie. Má blahodárný vliv na detoxikaci těla, pomáhá při vyplavování škodlivých látek. Chystáte-li se podstoupit detoxikační kúru a celkovou očistu organismu, kombinace s terapií světla zelené barvy je ideální. 

Z výše psaného je zřejmé, že každá barva působí na lidský organismus jinak. Je však třeba zmínit, že každý organismus je svým způsobem originální a konkrétní vlivy působení se mohou mírně lišit. Proto si sami vyzkoušejte, jak na vás jednotlivé barvy působí. Možná brzy objevíte takovou barvu terapie světlem, která vždy pomůže k celkové harmonizaci těla i duše, k navození pohody, stavu meditace a v důsledku i zlepšení fyziologie těla. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.