Druhy psychoterapie: Jaká léčba vám pomůže s depresí nebo s fóbií?

Pokud se cítíte delší dobu psychicky špatně, ocitli jste se na dně svých sil, nedokážete si poradit s problémy v osobním životě anebo jste ztratili motivaci či smysl života, rozhodně byste měli vyhledat psychoterapeuta. Psychoterapie léčí nejen vaši duši, ale pomáhá vám vyznat se v sobě samých. Nejběžnější jsou 4 druhy psychoterapie a my vám poradíme, jaký druh bude nejlepší právě pro vás.

Psychoterapie - druhy

Představíme vám 4 nejběžnější druhy psychoterapie, které vám mohou pomoci s vašimi problémy a o kterých byste měli vědět, pokud jste se rozhodli psychoterapii vyzkoušet. Pokud nevíte, zda je psychoterapie to pravé pro vás, přečtěte si 10 případů, kdy vyhledat psychoterapii. A pokud nevíte, co čekat, přečtěte si, jak psychoterapie probíhá.

1. Hlubinná abreaktivní psychoterapie (HAP)

Díky této metodě můžete nahlédnout do minulosti svého života a vyrovnat se se svými problémy v současném životě. Tento druh psychoterapie pracuje hlavně s pamětí a samotným tělem.

Každý člověk si podle odborníků na HPA během svého života vytváří paměťovou stopu, kde uchováváme naše nejniternější pocity jako jsou strach, fobii, stres a jakékoliv další emoce a pocity.

Naše tělo si může tyto hluboce uchované vzpomínky aktivovat a vyvolat problémy jako jsou bolesti, strach, a to bez jakékoliv vnitřní příčiny. Přečtěte si o hlubinné abreaktivní psychoterapii více. 

Jak může psychoterapie pomoci?

Díky tomuto druhu psychoterapie se dostanete s psychoterapeutem k samotnému jádru problému. Díky HPA spatříte svou minulost, která vám odhalí situaci, jež způsobila vaše nynější problémy.

Terapeut může fungovat čistě jako průvodce vašich prožitků. Pomáhá vám vybavit si vaše zkušenosti z minulosti. Při druhém způsobu figuruje psychoterapeut nejen jako průvodce, ale sám zasahuje. Velkou roli zde hraje sugesce, kdy terapeut mění negativní zkušenost na pozitivní.

Komu je HAP určena?

Tato psychoterapie vám pomůže, pokud na sobě pociťujete tyto potíže:

 • Deprese
 • Melancholie
 • Migrény
 • Chronické bolesti bez nalezené příčiny
 • Rodinné krize
 • Partnerské krize
 • Nespavost a únava

2. Kognitivně behaviorální psychoterapie

Kognitivně - behaviorální psychoterapie vám může změnit nebo poupravit způsob vašeho dosavadního myšlení a pohledu na svět. Pokud vám váš přístup ničí zdraví a neprospívá vám, tahle psychoterapie vám může skutečně pomoci.

Při této terapii budete vystavování svému strachu, a to se zvyšující se intenzitou. Budete se tak učit zvládat obtížné situace společně s terapeutem tzv na zkoušku.

Jak může psychoterapie pomoci?

Terapie bere v úvahu vaše myšlenkové postupy, postoje, názory a terapeut s nimi pracuje. Důležitý je váš aktivní přístup, jelikož budete motivování k tomu, abyste se změnili.

Komu je určena?

Tento druh psychoterapie je vhodný především pro ty z vás, kteří:

 • trpíte depresemi
 • Máte úzkostné stavy
 • Chcete se zbavit jakékoliv fóbie
 • Ztratili jste smysl života

3. Interpersonální psychoterapie

Hlavním cílem toto druhu terapie je zlepšit vztahy mezi vámi a dalšími lidmi okolo vás. Právě vztahy s jinými lidmi jsou často příčinou našich problémů a trápení.

Zaměřuje se na dva druhy příčinných vztahů:

 • Horizontální - to, co člověk dělá druhým lidem a co druzí lidé v souvislosti s jeho chováním dělají jemu
 • Vertikální - co se ve vaší minulosti stalo a emočně na vás silně zapůsobilo

Jak může psychoterapie pomoci?

Terapeut pracuje s vaším chováním, ovšem vychází primárně z porozumění vlastním interpersonálním vztahům. Až dojde k porozumění, pak lze vytvořit předpoklady pro změnu. Terapeut se bude tedy věnovat vaším nynějším interpersonálním vztahům, které vás v životě trápí.

Komu je určena?

Tuto terapii byste měli vyhledat v těchto případech:

 • Máte časté konflikty na pracovišti
 • Bojíte se lidí a společnosti
 • Dostáváte se do častého konfliktu s rodinou/partnery

4. Humanistická psychoterapie

Tato terapie věří ve svobodnou vůli člověka, v jeho touhu se rozvíjet. Dostanete hodně prostoru pro vyjádření, nepátrá se po minulých křivdách, ale  důležitá je přítomnost.

Na sezení vás nebude terapeut nikterak hodnotit. Bude k vám přistupovat jako k jedinečné lidské bytosti, z čehož se odvíjí silně individuální přístup.

Jak může psychoterapie pomoci?

Terapeut se vžívá do vašich problémů a prožívání. Často shrnuje, co vše slyšel a ptá se opakovaně klienta, jestli tomu rozumí a zda věci chápe tak, jak klient myslí. Terapeut ale také  mnohdy jen mlčí, přikyvuje anebo praktikuje souhlasné „hm“

Komu je určena?

Rozhodně by ji měli vyhledávat ti z vás, kteří jsou upovídaní. Jestli toužíte se ze svých problémů a pocitů někomu vypovídat a chcete prozkoumat vlastní osobnost nebo toužíte po rozvíjení svého potenciálu, humanistická psychoterapie je pro vás trefou do černého.

Psychoterapie - další druhy

To ale není vše. Psychoterapii můžeme rozdělit ještě podle počtu osob na individuální, párovou, rodinnou nebo manželskou poradnu. Záleží jaký problém a s kým řešíte. 

SERIÁL - PSYCHOTERAPIE

Přečtěte si více praktických tipů a informací o psychoterapii


Stáhnout v PDF

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Adžvajen celý 50g DNM

Kopytský kmín, indické koření Složení: adžvajen celý (Trachyspermum…

Cena: 26 Kč  33 Kč 

Bezinková šťáva 100% Beutelsbacher 0,7l…

100% bezinková šťáva Čerstvá vylisována šťáva z plodů divoce rostoucího…

Cena: 72 Kč  87 Kč 

Rýže BASMATI výběrová SARIM 2kg

Kvalitní himalájská rýže Basmati. Obsahuje pouze extra dlouhá výběrová zrna…

Cena: 139 Kč  169 Kč 

ROZINKY černé RAW - sušené na slunci 250g

Sladké rozinky vynikající chuti, RAW kvalita Rozinky obsahují rosveratrol a…

Cena: 83 Kč  109 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte