Může mi psychoterapie pomoci? 10 případů, kdy vyhledat psychoterapeuta

Psychoterapie pomáhá nejen při těžké životní situaci, ale učí vás poznávat sami sebe. Jedná se o léčbu rozhovorem, kdy se ze všech svých potíží a starostí můžete vyzpovídat svému psychoterapeutovi. Je ale potřeba rozeznat, kdy vyhledat psychoterapeuta a kdy vám může pomoci. Někdy si totiž člověk myslí, že si na své problémy vystačí sám a pomoc nehledá. Věřte ale, že říci si o pomoc není slabost. Ba naopak.

Psychoterapie léčí duši a učí se vyznat ve vás samotných

Psychoterapeut funguje skoro jako váš přítel, který vás vyslyší a snaží se vám pomoci. Velký rozdíl je ale v tom, že psychoterapeut se vám snaží také porozumět a nabízí pohled zvenčí, který je nezaujatý. Nejenže se vám pod rukama psychoterapeuta uleví a najdete řešení vašeho problému, ale navíc se naučíte rozumět sobě samým.

Jak probíhá psychoterapie: jedno sezení rozhodně nestačí

Pokud si myslíte, že vám stačí jedno sezení, jste na omylu. Psychoterapie je dlouhá cesta, na jejímž konci vás ale čeká vytoužená odměna - zlepšení vašeho stavu. Sezení jsou dlouhá zhruba 40 až 50 minut a k úspěšné terapii je potřeba alespoň 16 sezení. Přečtěte si, jak psychoterapie probíhá.

Pokud vás zajímá, jak probíhá psychoterapie, můžete si představit téměř klasické situace z filmů. Uvelebíte se na pohodlném gauči a budete si povídat s psychoterapeutem, který vás vyslechne a pomůže. Psychoterapie existují různé druhy - například hlubinná psychoterapie nebo směr zvaný behaviorismus. A kdy vyhledat psychoterapeuta?

Kdy vyhledat psychoterapeuta: nebojte se říci o pomoc

Říci si o pomoc není znakem slabosti, ale naopak vaší síly. Přinášíme 10 nejčastějších případů, kdy vyhledat psychoterapeuta:

  1. Jsem v životní krizi

Máte pocit, že vám nic nevychází v pracovním životě, osobním nebo i partnerském? Cítíte, že je něco špatně, ale nevíte, co a nedokážete si pomoci? V tom případě je psychoterapeut vhodné řešení.

  1. Trpím úzkostmi a strachem z různých situací

Máte strach, a to nejen obyčejný strach třeba z pavouků nebo výšek. Bojíte se vyjít ven na ulici, jít do práce, seznámit se s novými lidmi. Máte úzkost pokaždé, když máte promluvit na veřejnosti anebo řešit složité osobní situace. Takové pocity vás omezují v běžném životě a je potřeba je zastavit.

  1. Život pro mě nemá smysl a nevidím svou budoucnost

Máte pocit, že nemáte v životě nic, co by vás táhlo kupředu. Nedaří se vám najít smysl vašeho života a když se snažíte sami sebe představit někde za deset let, nevidíte nic. To je častý důvod návštěvy psychoterapeuta.

  1. Mám špatné nálady bez nějakého důvodu

Vstanete ráno z postele a hned máte špatnou náladu. Ani nevíte, odkud se tyto negativní pocity berou. Ještě vás nestihnul nikdo naštvat nebo ublížit. Příčiny těchto špatných pocitů a nálad pravděpodobně nedokážete sami odhalit.

  1. Mám nízké sebevědomí a nemám se rád/a

Nízkým sebevědomím občas trpí každý z nás. Myslíme si, že nejsme dost hubení, máme málo svalů anebo nám vadí naše pihy na obličeji. Někdy se člověk může propadnout do takového místa, kdy sám sebe dokonce nemá rád a jste si sami sobě protivní. To už je případ pro psychoterapeuta.

  1. Mám až příliš konfliktů s druhými lidmi

Pohádat se můžeme občas všichni, a to nejen kvůli velkým věcem, ale i úplným maličkostem. Jestli si ale všímáte, že se hádáte více než kdy dříve a vyvede vás z míry každá maličkost, pak je na čase zvážit, zda nepotřebujete pomoci.

  1. Neumím se vyrovnat s minulostí

Trápí vás něco v minulosti a neustále vás to drží na stejném místě, ze kterého se nejde pohnout. Vyrovnat se s minulostí bývá občas tak náročné, že nepomůže nikdo jiný než psychoterapeut, který vás provede do lepších zítřků.

  1. Chci se rozvíjet a více se poznat

Důvody pro návštěvu psychoterapeuta nemusí být vždy negativní. Pokud cítíte, že se chcete rozvíjet, lépe poznat sami sebe, ale potřebujete nasměrovat a popostrčit, sezení je jasnou volbou. Naučíte se poznat lépe své potřeby, touhy a způsoby, jak dosáhnout toho, co potřebujete.

  1. Nemám sílu plnit své povinnosti

Nikdy jste neměli problém dotahovat věci do konce a veškeré povinnosti jste vždy zvládli. Najednou se vám ale nechce nic dokončit a povinnosti vás nezajímají. Proč je vůbec plnit? Můžete si ale zadělat na hodně problémů.

  1. Chci vyřešit partnerský problém

Častým důvodem je problém v partnerském vztahu. Pokud jste si s partnerem promluvili, ale nic se nelepší a stále chcete ve vztahu zůstat, možná vám pomůže objektivní a nezaujatý názor.

SERIÁL - PSYCHOTERAPIE

Přečtěte si více praktických tipů a informací o psychoterapii

Co vy a psychoterapie? Máte s ní zkušenost?


Stáhnout v PDF

Chcete se na cokoliv zeptat? Obraťte se na naše poradce:

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Kondicioner Kiss My Face - pro každodenní…

BIO kondicionér pro každodenní použití Zelený čaj a citrus Ta nejlepší BIO…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Kondicioner Kiss My Face - pro objem

BIO kondicionér pro objem - Kiss My Face Ta nejlepší BIO péče o vaše…

Cena: 179 Kč  249 Kč 

Organic ALOE VERA 1l EV - exp. 31.1.2020…

šťáva z listů, zlepšuje zažívání a trávení, posiluje organismus a…

Cena: 420 Kč  574 Kč 

SPIRULINA 160g, 640tbl. GT

Zdroj beta karotenu, chlorofylu, vitaminu B12, karotenoidů, enzymů, vitaminů a…

Cena: 239 Kč  296 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte