Akrofobie – strach z výšek a jak na něj

Zatímco některým nedělá lezení po horách, komínech či střechách sebemenší problém, u jiných se při pouhém povídání o těchto aktivitách zamotá hlava. Mírný a racionální strach z výšek je pro člověka přirozenou součástí pudu sebezáchovy. Existují však lidé, kteří na výšky či hloubky reagují extrémně a díky svému panickému chování mohou ohrozit na životě sebe i okolí. Panický strach z výšky neboli akrofobie přitom patří mezi nejrozšířenější typ fobií vůbec, podle výzkumů se týká 5 až 10 % populace a trápí především ženy.

Kdy se strach z výšky stává chorobou

Hranice mezi zdravým strachem z výšek a tím panickým může být tenká. Každá osoba jako individuum na výšky a hloubky reaguje rozdílným způsobem. Někteří nemají z výšek vůbec žádné obavy (což může být v jistých situacích rovněž problém), jiní k výškám přistupují s obezřetností a respektem, a pak jsou tu akrofobici, kteří na výšku reagují nepřiměřeně. Nemusí jít přitom o žádné extrémní výšky, osoby, trpící akrofobií, mají velké problémy s pohledem z okna, postáváním na balkoně či s cestováním letadlem.

Akrofobie se řadí do skupiny specifických fobií, tedy fobií s jedním konkrétním podnětem. Je třeba říci, že akrofobii nelze žádným způsobem zlehčovat, jde o závažný psychický blok, který postiženým výrazně zhoršuje kvalitu života a v jistých momentech je rovněž přivádí do nebezpečných situací. Osoby trpící tímto typem fobie nejsou v daný okamžik schopni racionálního uvažování a pod psychickým tlakem a fyzickým oslabením mohou na zdraví vážně ohrozit sebe i lidi v okolí.

Příčiny panického strachu z výšek

Stejně jako o u mnohých typů fobie může i akrofobie vzniknout na základě extrémně nepříjemné zkušenosti či vzpomínky z minulosti. Panický strach z výšky se může rozvinout až v dospělosti, stejně jako se může objevit i v raném dětství. Jeden pouhý nepříjemný zážitek z minulosti může způsobit vnitřní blok a rozvinout se ve vážnou formu specifické fobie. Postižený si však tuto příčinu ani nemusí pamatovat.

U mnohých však dochází ke vzniku panického strachu z výšek z neznámých důvodů. Ačkoliv odborné lékařské výzkumy pokračují, doposud se nepodařilo s jistotou určit opravdovou příčinu fobie. Pravděpodobně jde u mnohých o jistou vrozenou úzkost, se kterou se narodili. Akrofobii však lze léčit i bez zjištění skutečné příčiny, neznalost v této oblasti tak není významnou překážkou.

Jak se akrofobie projevuje

Konkrétní projevy akrofobie se opět liší v závislosti na konkrétním individuu a míře rozvinutosti strachu z výšky. V případě vážné formy onemocnění má postižený panický strach i z několikametrového převýšení či pohybu po schodech. Fobie přitom působí na psychickou i fyzickou stránku jedince. Z hlediska psychiky dochází ke stresu, depresím a extrémnímu pocitu strachu, to vše se projevuje i fyzicky. Pokud dojde ke vzniku záchvatu či paniky, akrofobie se projeví například:

  • Omezením až neschopností pohybu
  • Návaly horka či chladu
  • Silným bušením srdce
  • Nadměrným pocením
  • Dušností a zadýchaností
  • Bolestí a motáním hlavy
  • Třasem celého těla

Problémové situace

Jak jsme uvedli, některé osoby, trpící chorobným strachem z výšky, reagují nepřiměřeně a panicky i na několikametrové převýšení či pohyb po schodech. Jde však o extrémy, vyskytující se jen u nejzávažnějších případů. Naopak takřka všichni akrofobici mají velké problémy s pohybem po horách či kopcích, s létáním letadlem či jízdou v lanovce. Rovněž nejsou schopni vylézt po žebříku, vystoupit na rozhlednu či vyhlídku nebo bydlet ve vyšších patrech panelových domů.  

Léčba akrofobie

Pokud osoba trpící strachem z výšek navštíví zkušeného psychiatra, s velkou pravděpodobností se s tímto onemocněním úspěšně vypořádá. Psychiatr stanoví na základě konkrétních obtíží diagnózu a vyhodnotí způsob léčby. Léčba akrofobie patří mezi jednodušší a velmi úspěšné zákroky při řešení psychických poruch. Nejčastěji se akrofobie léčí kombinací psychoterapie a podávání léků, alternativním a moderním způsobem léčby je využití virtuální reality.

Psychoterapie a podávání léků

Odborný lékař provádí s pacientem psychoterapie a pracuje s jeho konkrétními zkušenostmi a reakcemi na podněty. Obvykle uplatňuje tzv. expoziční terapii, která spočívá v přímém vystavování se kritických situací. Postupným navykáním na vyšší místa a následnou konzultací a vyhodnocováním v rámci psychoterapie se pacient svého panického strachu z výšky postupně zbavuje. Léčba bývá podporována užíváním antidepresiv a anxiolytik, která pomáhají při odstraňování úzkostí.

Použití virtuální reality

Použití virtuální reality při léčbě akrofobie je stále častější a již má svou oporu i v seriózních vědeckých výzkumech. I v tomto případě se pracuje s postupným navykáním na vyšší místa, výhoda spočívá v tom, že lékař či terapeut je v kontaktu s postiženým a na jeho podněty a chování může přímo reagovat, stejně tak může být provedeno i aktuální vyhodnocení. Použití virtuální reality je rovněž bezpečné, jelikož nemůže dojít k žádnému vážnému zranění vlivem panického záchvatu.

Pokud vás trápí panický strach z výšky, který negativně ovlivňuje kvalitu vašeho života, neváhejte a navštivte odborníka. S největší pravděpodobností bude vaše léčba úspěšná a vy již nebudete mít problémy navštívit blízkou rozhlednu a pokochat se krásami přírody, stejně jako nebudete trpět při každém letu, který absolvujete.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1404x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

SKOŘICE mletá BIO 100g EV

Pravá bio skořice mletá na dochucení sladkých jídel Pravá skořice (z…

Cena: 49 Kč  68 Kč 

Rýže BASMATI 5kg Pákistán

VÝHODNÉ BALENÍ! Kvalitní himalájská rýže Basmati ve výhodném balení…

Cena: 369 Kč  419 Kč 

Opalovací mléko dětské SPF50, 200ml

Vysoká ochrana citlivé pokožky při opalování Dětská pokožka je jemná a…

Cena: 258 Kč  338 Kč 

Solný polštář nahřívací velký

Nahřívací polštářek s himalájsou solí, přikládá se na bolavá místa na…

Cena: 159 Kč  199 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte