Populárni doplňky stravy: Je vitamín B17, amygdalin či laetril lék nebo jed? A jak moc funguje při léčbě rakoviny?

img

Abychom si hned zpočátku udělali pořádek v názvech. Vitamín B17 se správně nazývá amygdalin, jenž se obvykle prodává pod obchodním názvem laetril. Jedná se o přírodní kyanogenní glykosid, který se vyskytuje například v mandlích, ale najít jej můžeme i ve většině ovocných semen: zejména v meruňkách, broskvích, jablkách, švestkách či višních. Kromě toho ho obsahuje i pšenice, jáhly nebo také fazole.

Vitamín B17 čili amygdalin je často označován také jako “protirakovinný vitamín”. Doposud však existuje stále málo důkazů na to, že by to měla být pravda. A to i přesto, že výzkumy probíhají od 70. let minulého století. Teorie je založena na tom, že když amygdalin prochází tělem, mění se na kyanovodík. Tedy sloučeninu, která může buňkám zabránit využívat kyslík. Tyto buňky tak může nakonec usmrtit. I přesto, že nebyly zatím publikovány přesvědčivé studie na protirakovinnou léčbu, některé zdravoní výhody by pro nás amygdalin přeci jen mohl mít. Studie zjistily, že by mohl pomoci snížit krevní tlak, mírnit bolesti (několik studií na zvířatech ukazuje, že amygdalin může pomoci zmírnit bolest způsobenou zánětlivými stavy, jako je artritida. V této oblasti však chybí lidské důkazy) nebo dokonce i posilovat imunitní systém.

Doplňky stravy: Vitamín B17, amygdalin a jeho historie

Vitamín B17 byl objeven už v minulém století, konkrétně v roce 1952- Tehdy biochemik Ernst Krebb došel k přesvědčení, že rakovina představuje metabolickou reakci na špatnou stravu. A živina, která nemocnému člověku ve stravě chybí, může být klíčovou k jejímu překonání. Sám se ji proto rozhodl najít, přičemž jeho výzkumy vedly k objevení sloučeniny obsažené ve více než 1 200 jedlých rostlinách volně se vyskytujících v přírodě. A právě tuto látku známe nyní pod jménem vitamín B17 neboli amygdalin. Dr. Krebb nejprve zkoušel injekce s amygdalinem sám na sobě, aby se přesvědčil, že nemá toxické vedlejší účinky. Následně prováděl další laboratorní experimenty, se zvířaty. A přišel na to, že by právě amygdalin mohl být funkční při léčbě rakoviny. Ovšem amygdalin se získává přímo z přírodního plodu, není chemicky vytvořený v laboratoři, je tudíž nemožné jej patentovat. 

Čtěte také:

Vitamíny podle abecedy: Jak mohou vitamíny skupiny B posílit nervový systém?

Vitamíny podle abecedy: Opravdu nás vitamín C ochrání před nemocemi z nachlazení? A znáte pravidla pro jeho užívání?

Vitamíny podle abecedy: Proč vitamín M potřebují především těhotné ženy?

Doplňky stravy: Jak amygdalin neboli vitamín B17 vlastně funguje?

Lidské tělo štěpí laetril na tři sloučeniny. A to na kyanovodík, benzaldehyd a prunasin. Právě kyanovodík se zdá být hlavní sloučeninou, která je zodpovědná za jeho přínosy pro lidské zdraví. Rovněž se právě kyanovodík považuje za hlavní protirakovinnou složku laetrilu. Některé enzymy v lidském těle přeměňují dále kyanovodík na méně toxickou molekulu, která byla dříve využívána k léčbě krevního tlaku. Ovšem upustilo se od toho, jelikož měla toxické účinky.

Doplňky stravy: Amygdalin-vitamín B17 a léčba rakoviny

Existují čtyři možné teorie o tom, jak může amygdalin neboli vitamín B17 bojovat proti rakovině. Dvě z nich tvrdí, že rakovinné buňky jsou bohaté na enzymy, které přeměňují amygdalin na kyanid. Ten následně může likvidovat rakovinné buňky. Další teorie naznačuje, že rakovina může být způsobena právě nedostatkem vitamínu B17 (amygdalinu). A poslední teorie se zabývá tím, že kyanovodík, který se vyrábí štěpením amygdalinu, může způsobit kyselost rakovinných buněk a tím pádem i jejich smrt. 

Doplňky stravy: Amygdalin-vitamín B17 a jedovatá jádra meruněk

Rodiče nám říkávaly, že bychom neměli jíst jádra meruněk, protože jsou jedovatá. Jenomže my jsme je nikdy neposlechli a stejně se nic nestalo. Naopak – svému tělu jsme udělali dobře. I když rodiče měly také svým způsobem pravdu: kromě amygdalinu obsahují tato jádra ještě právě také benzaldehyd a již zmíněný kyanid, přičemž oba dva známe jako jedy. V běžné buňce se však ukrývá enzym, který vychytá volné molekuly kyanidu, spojí je se sírou a tak je učiní neškodnými. Tento enzym, jenž podněcuje reakci a volné molekuly kyanidu váže na síru, se nazývá rhodanáza.

Spojením kyanidu a síry vzniká kyanatan, což je látka neutrální – snadno se vylučuje s močí a normální buňky nepoškozuje. U nádorových buněk to funguje trošku jinak, protože obsahují enzym, jenž ostatním buňkám schází: beta-glukosidázu. Právě ta nutí rakovinné buňky k sebezničení. Přijatý amygdalin neboli vitamín B17 dokáže napomoci likvidaci rakovinných buněk bez toho, aniž by tedy poškodil ty zdravé. Nutno však říci, že ani toto zatím není podpořeno relevantní odbornou studií. Ovšem je také nutné sdělit, že lékaři, kteří amygalin používají tvrdí, že jejich úspěšnost léčby rakoviny u pacientů, kteří nepodstoupili chemoterapii, je až 85 procent. A u pacientů, kteří vyzkouší amygdalin po klasické léčbě, mají úspěšnost vyléčení pouhých 15 procent. 

Doplňky stravy: Přírodní produkty bohaté na amygdalin čili vitamín B17

Nemusíte být nemocní na to, abyste tělu prospěli denní dávkou vitamínu B17, protože prevence je jak známo nejlepším lékem. A v této oblasti to platí dvojnásob. A nemusíte hned také užívat potravní doplňky s amygdalinem (vitamínem B17). Bohatě postačí, pokud denně sníte 5–7 jadérek z meruněk. Při léčbě rakoviny se pak množství navyšuje 2 až 3x. To je však nutné provádět výhradně pod dohledem odborníka, nejlépe lékaře, který je nakloněný alternativní léčbě. 

Přírodní zdroje amygdalinu (vitamín B17)

Amygdalin se ukrývá v mnoha potravinách

  • potočnice lékařská

  • špenát

  • bambusové výhonky

  • výhonky vojtěšky

  • výhonky čočky

  • celé ořechy

  • výhonky fazole mungo

  • arašídy

  • výhonky cizrny beraní

  • jádra z jablka

  • semínka z meruňkových pecek

Doplňky stravy: Amygdalin (vitamín B17) a jeho nežádoucí účinky

V nízkých dávkách je amygdalin neboli vitamín B17 neškodný. Většina nežádoucích účinků je způsobena příliš velkým množstvím kyanovodíku v těle. Proto jsou také příznaky otravy amygdalinem stejné jako při otravě kyanidem. Mezi takové vedlejší účinky patří nevolnost a zvracení, bolesti hlavy, závratě, namodralá kůže způsobená nedostatkem kyslíku, poškození jater, abnormálně nízký krevní tlak, ovislé horní víčko (ptóza). Nežádoucí účinky se mohou stupňovat zejména pokud během užívání amygdalinu (laetrilu, vitaminu B17) jíte syrové mandle nebo mandlové pecky, také pokud užíváte vysoké dávky vitamínu C. Rovněž také pokud konzumujete druhy ovoce a zeleniny, které mohou zvyšovat účinky amygdalinu (mrkev, fazolové klíčky, celer, broskve…).

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.