Závojenka olovová /Entoloma sinuatum/

Foto: Wikimedia, Autor: Ak ccm

▪ Závojenka olovová - vzhled

Kloboukzávojenka olovová v průměru 5 - 20 cm, v mládí je polokulovitý až kuželovitý, pak sklenutý s podvinutým okrajem, později plochý a zprohýbaný, se zaobleným hrbolem ve středu. Barvy se vyskytují od bělavé, nažloutlé, našedlé až okrové. Povrch je hedvábně lesklý, hladký, mastný.

Třeň je široce připojený, ale někdy i se zoubkem, vysoký, v mládí žlutavý, později narůžovělý, nakonec až hnědorůžový.

Dužnina je bělavá, neměnná.

▪ Závojenka olovová - výskyt

V Česku roste závojenka olovová nehojně, zejména v teplejších oblastech a místy zcela chybí. Objevuje se roztroušeně ve skupinách nebo jednotlivě v červnu až září v listnatých lesích pod duby, habry a buky, na hrázích rybníků. Upřednostňuje vápencové podklady.

▪ Závojenka olovová - vliv na zdraví

Závojenka olovová je smrtelně jedovatá houba. Obsahuje dosud neznámý jed, který působí velice rychle, do dvou hodin po jídle se objevuje zvracení a další příznaky otravy. Jsou známa i úmrtí.

▪ Závojenka olovová - možnosti využití

Pozor na možnost záměny za mladé plodnice jedlého hřibu dubového rostoucí ve stejných místech! Dále je možná záměna za všechny světle zbarvené jedlé houby, rostoucí mimo les, jako je závojenka podtrnka, čirůvka májovka, žampion polní, žampion ovčí.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 3028x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte