Žampión velkovýtrusý /Agaricus macrosporus/

▪ Žampión velkovýtrusý - vzhled

Klobouk mívá 10 – 30 cm, tato houba patří mezi největší ve svém druhu.

Třeň je velký 5 – 12 x 2 – 5 cm je v mládí stejně široký jako klobouk, který se později rozvíjí. Celá plodnice je bělavá, šupinatá, lupeny jsou v odstínech červené, ve stáří tmavnou.


Dužnina
je pevná a masitá a má nejdříve příjemnou anýzovou nebo mandlovou vůni, ve stáří naopak nepříjemný zápach, připomínající moč. Na otlačených místech houba žloutne.

▪ Žampión velkovýtrusý - výskyt

Tato lupenatá houba se často vyskytuje na loukách i ve všech druzích lesa, roste dosti hojně, v kruzích, ve skupinách i jednotlivě, najdeme ji i v parcích od června do září.

▪ Žampión velkovýtrusý - vliv na zdraví

Žampión velkovýtrusý se používá proti některým kožním alergickým chorobám. Ve Francii se práškovaná droga užívala u některých forem alergického astmatu. V Itálii byla v pečárkách objevena látka snižující hladinu krevního cukru a také antibiotické látky působící proti bakteriím, a dokonce i látky kancerostatické.

▪ Žampión velkovýtrusý - možnosti využití

V mládí je žampión velkovýtrusý jedlý a chutný, staré plodnice se ale kvůli nepříjemnému zápachu konzumovat nedají. Záměna je možná pouze s jedlými druhy žampionů, navíc je zde nápadná mohutnost plodnice. Zejména ve smrkových lesích roste podobná pečárka statná (Agaricus macrocarpus), která má dlouhý válcovitý třeň s výraznou ohraničenou hlízou a menší výtrusy.

▪ Žampión velkovýtrusý - recept

Houby s červenou řepou

200 g slaniny
500 g červené řepy
300 g hub
lžička koriandru
sůl a pepř
sklenice červeného vína
velká cibule
petržel

Slaninu nakrájíme a společně s cibulí opečeme na pánvi. Přidáme na nudličky nakrájenou řepu, koření a zalijeme vínem. Pod pokličkou několik minut dusíme, dokud řepa nezměkne. Na závěr přidáme na plátky nakrájené houby a dusíme několik minut. Hotový pokrm posypeme nasekanou petrželí a konzumujeme s vařenými bramborami nebo jen s pečivem.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1456x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte