Žampión hlíznatý /Agaricus essettei/

Foto: www.biolib.cz, Autor: Standa Jirásek

▪ Žampión hlíznatý - vzhled

Klobouk žampión hlíznatý 5 - 14 cm v průměru, v mládí kulovitý, později vyklenutý, ve stáří rozložený, na středu má nepříliš výrazný hrbol, tence masitý, hladký, jemně hedvábitý, někdy okraj jemně vločkatý, bílý, ve stáří často vodnatě masově růžový, někdy i žlutý. Pomačkáním výrazně žloutnoucí.

Třeň až 10 - 12 cm vysoký, 0,8 - 2 cm tlustý, válcovitý, často dole zahnutý a na bázi má zřetelnou, deskovitě uťatou hlízu. K vrcholu je zúžený, barvy bílé, nad prstenem často narůžovělý a jemně vláknitý, později tmavne někdy až černá.

Dužnina je bílá, porušením žloutnoucí, vůně slabě anýzová, chuti mírné.

▪ Žampión hlíznatý - výskyt

Žampión hlíznatý se dá nejčastěji najít od července do září ve vlhčích smrkových lesích a jejich travnatých okrajích. Vzácně ji nalezneme i v listnatých lesích.

▪ Žampión hlíznatý - vliv na zdraví

Houby bychom měli sbírat v oblasti čistého životního prostředí, protože do sebe nasávají určité množství těžkých kovů a dalších látek. Houby z pěstíren jsou v tomto smyslu chráněny lépe. Houby jsou i po usušení vynikajícím ochucovadlem. Svou pronikavou vůní a chutí nám mohou dopomoci k odbourání nadměrného přísunu soli - čím jsou přísady v jídle aromatičtější a chuťově výraznější, tím máme menší sklon solit.

▪ Žampión hlíznatý - možnosti využití

Žampión hlíznatý je vhodný k jakékoliv kuchyňské úpravě. Nejlépe do směsi. Je však velmi náchylný k absorbci těžkých kovů jako je např. kadmium.

▪ Žampión hlíznatý - recept

Houbové lívance

2 vejce
100 ml oleje
1 lžička prášku do pečiva
200 g hladké mouky
100 g slaniny
500 ml mléka
kmín
200 g hub
sůl

Rozšleháme vejce, mouku, mléko a sůl. Nadrobno nakrájenou slaninu rozškvaříme na oleji, přidáme najemno nakrájenou cibuli a zpěníme ji. Do směsi přidáme nakrájené houby a kmín. Na mírném ohni dusíme do změknutí. Necháme vychladnout a vše spojíme připraveným odstátým těstíčkem. Lívance smažíme na rozpáleném oleji.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1691x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte